Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz od stu lat jest polska! W rocznicę poznaliśmy wyróżnionych tytułem „Bydgoszczanin Stulecia” [ZDJĘCIA]

Dodano: 21.01.2020 | 00:50

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Laureaci oraz osoby odbierające w ich imieniu nagrody na scenie Filharmonii Pomorskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

W poniedziałkowy wieczór, dokładnie w setną rocznicę powrotu Bydgoszczy w granice państwa polskiego, w Filharmonii Pomorskiej uhonorowano „Bydgoszczan Stulecia”. Podczas uroczystej gali wyróżnienie to trafiło do 26 osób.


ZOBACZ TAKŻE: Serwis BYDGOSZCZ JEST POLSKA 1920-2020 na portalu MetropoliaBydgoska.PL – teksty ze stulecia


Uwaga pierwsza – po zgłoszeniach mieszkańców, ich głosowaniu oraz wyborze dokonanym przez specjalną kapitułę tytuł „Bydgoszczanina Stulecia” przypadł wyłącznie mężczyznom. I uwaga druga – ze względu na konstrukcję plebiscytu tylko nieliczni nagrodzeni mieli okazję odebrać nagrodę osobiście. Jak przypomniał bowiem już na początku gali prowadzący ją aktor Kacper Kuszewski, notabene absolwent bydgoskiej szkoły muzycznej, 100-lecie biało-czerwonej Bydgoszczy podzielono na pięć epok liczących po 20 lat każda. I w każdej z nich wskazano – z jednym wyjątkiem – ostatecznie pięciu wyróżnionych.

Bydgoszcz od stu lat jest polska! W rocznicę poznaliśmy wyróżnionych tytułem "Bydgoszczanin Stulecia" [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

Setna rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Uroczystości w Starym Fordonie

Dlatego też najczęściej w imieniu nagrodzonych specjalne medale zaprojektowane przez artystę Michała Kubiaka odbierali bliscy, potomkowie lub osoby związane – także zawodowo – z wyróżnionymi. Tak było nie tylko w przypadku osób zasłużonych dla wracającej do Macierzy Bydgoszczy międzywojennej, ale także bohaterów współczesnych. Z jednej strony chociażby Jerzego Sulimy-Kamińskiego, w imieniu którego nagrodę odebrała córka Elżbieta Kamińska-Zielińska, z drugiej – Tomasza Golloba (na scenie pojawił się w zastępstwie prezes Polonii Jerzy Kanclerz) czy wieloletniego dyrektora Opery Nova Macieja Figasa, któremu przybycie na galę uniemożliwiły obowiązki służbowe i ważący ponad kilogram medal przekazano na ręce syna. Nagrody osobiście odebrali z kolei między innymi: Jan Rulewski, prof. Marek Harat, Rafał Blechacz czy Zbigniew Boniek, choć ten ostatni nie w gmachu filharmonii, ale kilka godzin wcześniej w ratuszu.

Nagrody laureatom podczas blisko dwugodzinnej gali wręczali wspólnie: prezydent Rafał Bruski oraz przewodnicząca rady miasta Monika Matowska-Gulczyńska. Oboje też otworzyli – wspólnie z obecnym na sali marszałkiem Piotrem Całbeckim – uroczystość okolicznościowymi wystąpieniami. Podczas prezentacji poszczególnych „dwudziestolatek” widzowie mogli z kolei wysłuchać w telegraficznym skrócie o najważniejszych momentach historii ostatniego stulecia – od odzyskania (po 148 latach zaboru pruskiego) niepodległości po czasy obecne.

W trakcie gali nie zabrało również elementów artystycznych. Przeboje z różnych epok zaśpiewali znani aktorzy i wokaliści: Agnieszka Włodarczyk, Sonia Bohosiewicz, Emilia Czekała i Jacek Kawalec. Goście w Filharmonii Pomorskiej mogli więc usłyszeć między innymi: „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, utwór „Miłość ci wszystko wybaczy” zaśpiewany w 1933 roku przez Hankę Ordonównę (tekst napisał, pod pseudonimem, Julian Tuwim) i oczywiście „Bydgoszcz – jedyne miasto moje” z repertuaru Ireny Santor. O warstwę muzyczną zadbała orkiestra pod przewodnictwem Piotra Salabera.

Komplet laureatów tytułu „Bydgoszczanin Stulecia” z podziałem na epoki

  • lata 1920-1939 – Jan Teska, Leon Barciszewski, Leon Wyczółkowski, Bernard Śliwiński, Marian Rejewski (nagroda specjalna prezydenta – Jan Maciaszek)
  • lata 1940-1959 – Jerzy Rupniewski, Konrad Pałubicki, Leszek Jan Malinowski, Roman Träger, Leszek Biały
  • lata 1960-1979 – Teodor Kocerka, Kazimierz Karabasz, Jerzy Sulima-Kamiński, Zdzisław Krzyszkowiak, Andrzej Szwalbe
  • lata 1980-1999 – prof. Jan Domaniewski, Tadeusz Nowakowski, Jan Rulewski, Zygmunt Mackiewicz, Zbigniew Boniek
  • lata 2000-2020 – Maciej Figas, Rafał Blechacz, Adam Sowa, prof. Marek Harat, Tomasz Gollob