Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Elektrociepłownia w Bydgoszczy. Zobacz jak wygląda od środka [ZDJĘCIA]

Dodano: 01.12.2021 | 13:48

Na zdjęciu: Elektrociepłownia przy ul. Energetycznej w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Nowa kotłownia gazowa powstanie na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I przy ul. Żeglarskiej. W oddziale PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy podpisano umowę na realizację tej inwestycji.

Umowę na budowę kotłowni gazowej podpisali podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy przedstawiciele PGE Energia Ciepła oraz Energotechnika-Energorozruch. Podpisana umowa dotyczy wykonania projektu i zabudowy kompleksowej ciepłowni wodnej gazowej o mocy do 20 MW z opcją rozbudowy o kolejne 20 MW.

– Nowa jednostka gazowa w Bydgoszczy to efekt przyjętej strategii, w ramach której konsekwentnie przechodzimy na paliwo gazowe w naszych elektrociepłowniach – mówi prezes zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak i dodaje: – Powstanie ważnej dla miasta inwestycji zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska oraz zdrowia jego mieszkańców.

Inwestycja realizowana będzie na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I przy ul. Żeglarskiej, a nowym paliwem będzie gaz ziemny. Na moc cieplną kotłowni gazowej składać się będzie zespół czterech wodnych kotłów gazowych o mocy co najmniej 9,5 MWt każdy. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana, wybudowana i uruchomiona kotłownia wraz z infrastrukturą zewnętrzną, w skład której prócz wymienionych kotłów gazowych wodnych wchodzić będą m.in.: instalacja wody sieciowej wraz z pompownią, instalacja doprowadzenia gazu do kotłów, stacja przygotowania wody do instalacji wody sieciowej oraz układ dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu.

– Dostarczamy około 85% ciepła sieciowego w naszym mieście. Jesteśmy również gwarantem tego, iż system ciepłowniczy w mieście jest uznawany za efektywny, a program inwestycyjny zmierza do tego, iż dalej po 2025 roku ten system będzie efektywny, że ciepło sieciowe będzie docierało do coraz szerszej rzeszy mieszkańców, ale również przedsiębiorców – podkreśla dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy Sebastian Wasilewski i zapowiada, że w perspektywie kolejnych lat zaplanowano budowę nowej jednostki wytwórczej, kogeneracyjnej zasilanej paliwem gazowym w miejscu dwóch istniejących kotłów węglowych w Elektrociepłowni przy ul. Energetycznej.

Za inwestycję odpowiadać będzie firma Energotechnika-Energorozruch z Gliwic. Poza przygotowaniem projektu i budową kotłowni gazowej, odpowiada ona również za jej uruchomienie. Zadaniem kotłów będzie produkcja ciepła, na potrzeby ogrzewania oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy. Zastosowane urządzenia zapewnią wysoką sprawność wytwarzania, przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności. Przekazanie do eksploatacji kotłowni gazowej o mocy do 40 MW nastąpi na przełomie roku 2022/2023.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments