[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz przyjazna rowerzystom? „Zmienił się sposób rozmowy z nami”

Dodano: 10.09.2018 | 19:15

Na zdjęciu: Wojciech Bulanda i Jakub Mikołajczak zorganizowali w piątek konferencję prasową.

Fot. ST

Bydgoszcz otrzymała tytuł gminy przyjaznej rowerzystom, choć jeszcze kilka dni temu prezydent Rafał Bruski przyznawał, że w ostatnich latach na pewno można było zrobić więcej. Jak jednak przekonuje Wojciech Bulanda, prezes Bydgoskiej  Masy Krytycznej, rowerzyści w końcu są przez urzędników słuchani.

W miniony piątek Bulanda wraz z silnie zaangażowanym w sprawy rowerowe radnym Jakubem Mikołajczakiem spotkał się z dziennikarzami przy stacji roweru miejskiego na Wyspie Młyńskiej. Tam poinformowano, że wniosek złożony do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego o przyznanie tytułu gminy przyjaznej rowerzystom został oceniony pozytywnie i na najbliższych targach rowerowych w Kielcach miasto odbierze nagrodę.  Oceniane były m.in. infrastruktura rowerowa, szlaki, współpraca z organizacjami pozarządowymi i szkołami, utrzymanie dróg i montaż stojaków, których w najbliższym czasie pojawi się w mieście 500.  Propozycji od mieszkańców przyszło aż siedemset, więc zespół ds. rowerowych musiał wybrać najlepsze.

Cieszy nas, że te stojaki zostaną ustawione. To pokazuje, że współpraca z  władzami miasta zaczyna się układać – mówił Wojciech Bulanda. Prezes Bydgoskiej Masy Krytycznej będzie w tych wyborach startował do rady miasta z poparciem Koalicji Obywatelskiej – otrzymał „trójkę” w okręgu nr 1 (Czyżkówko, Flisy, Miedzyń, Prądy, Okole, Osowa Góra, Piaski, Smukała, Opławiec, Janowo, Wilczak, Jary). Przed czterema laty Bulanda także startował z listy Platformy Obywatelskiej.

Jak tłumaczył Mikołajczak, zaangażowanie miasta w interesy rowerzystów przejawia się także w rozpoczęciu kolejnego sezonu roweru miejskiego oraz organizacji i wspieraniu imprez rowerowych, jak np. rajdów, maratonów, triathlonu czy wyścigów kolarskich. – Poprzednie dwa lata były zdominowane przez Europejską Rywalizację Rowerową. W tym roku włoscy organizatorzy się wycofali, więc chcieliśmy to wynagrodzić mieszkańcom. Dlatego powstała rywalizacja osiedli – tłumaczył Mikołajczak.

W ramach rywalizacji użytkownicy aplikacji Aktywna Bydgoszcz przejechali ponad 85 tysięcy kilometrów.  Najwięcej – mieszkańcy Szwederowa, którzy wykręcili 17 tysięcy kilometrów. Podium uzupełnili cykliści z Okola i Nowego  Fordonu. W ramach nagrody na tych osiedlach zostaną zamontowane stacje naprawcze. Łącznie użytkownicy aplikacji Aktywna Bydgoszcz przejechali ponad 85 tysięcy kilometrów.

W pełni zadowolony z postępów w infrastrukturze dla rowerzystów nie jest prezydent Rafał Bruski.  Jak sam przyznał w trakcie wtorkowej konferencji podsumowującej jego kadencję, mogło zostać zrobione więcej. – Wiem jednak od Wojciecha Bulandyże nie wszystkie postulaty zespołu ds. polityki rowerowej są wprowadzane – przyznał Bruski. Dlaczego więc Bulanda kilka dni tak pozytywnie oceniał działania ratusza? – Widzimy inną rozmowę z ratuszem niż wcześniej – tłumaczył działacz BMK. Jak argumentował, nie należy chwalić się liczbą wybudowanych kilometrów dróg, bo taka statystyka może być myląca. – Odrzuciliśmy założenie budowania pojedynczych dróg. Zależy nam na tym, żeby powstał szkielet pozwalający podróżować po całym mieście – mówił Bulanda, tłumacząc, dlaczego jedenaście kilometrów dróg wybudowanych przez ostatnie cztery lata to akceptowalny wynik.

Bydgoszcz przyjazna rowerzystom? "Zmienił się sposób rozmowy z nami"