Bydgoszcz
22C
Słonecznie
54% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 24 • L 21
20C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoszcz uczci 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wyjątkowym koncertem w Operze Nova
01.08.2019 | 16:20

Bydgoszcz uczci 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wyjątkowym koncertem w Operze Nova

Koncert w piątkowy wieczór w Operze Nova.

Na zdjęciu: Na piątkowy koncert zapraszali podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki.

Fot. Szymon Fiałkowski

W czwartek i piątek, bydgoszczanie uczczą 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na 2 sierpnia zaplanowano wyjątkowy koncert.

W Operze Nova wybrzmią bowiem pieśni powstańcze i wojskowe. Jego organizatorami są wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, poseł PiS Bartosz Kownacki oraz gen. bryg. Dariusz Ryczkowski – szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Podczas krótkiego briefingu w urzędzie wojewódzkim, poseł PiS przypomniał, że to będzie druga edycja koncertu pieśni. – Nigdy tego nie ukrywałem: ja z pochodzenia jestem warszawiakiem. Mój dziadek brał udział w powstaniu warszawskim, pradziadek został zamordowany przez Niemców podczas rzezi Woli – powiedział Kownacki. – Chcę, żeby te wydarzenia były te żywe też w Bydgoszczy, gdzie również jest dużo żołnierzy Armii Krajowej, którzy później budowali swoją przyszłość tutaj. Chciałbym, żebyśmy wszyscy jednoczyli się wokół tych dramatycznych, ale jednocześnie bardzo pięknych i wzniosłych wydarzeń naszej historii – dodał były wiceminister obrony narodowej. – To bardzo ważne wydarzenie związane z upamiętnieniem Powstania Warszawskiego, wydarzenia, które miało miejsce 75 lat temu, zrywu niepodległościowego, w którym zginęło 200 tys. Polaków – przypomniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Kownacki wyjaśnił, że ma to również nawiązywać do uroczystości, jakie co roku odbywają się w Warszawie, a jakim są organizowane co roku śpiewanie niezakazanych piosenek na placu Piłsudskiego. Piątkowy koncert w Operze Nova rozpocznie się o 18:00.

Główne, czwartkowe uroczystości związane z obchodami 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się u zbiegu ul. Gdańskiej i Czerkaskiej o 17:00. Wieczorem, o 21:00 na Starym Rynku plenerowy pokaz filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. W godzinę W (17:00), w całej Polsce zawyją syreny, na cześć pamięci powstańców.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści