Bydgoszcz w kwiatach i zieleni
Dodano: 20.10.2016 | 22:59Tradycje zakładania w Bydgoszczy ogrodów i parków sięgają XIV wieku...
Na zdjęciu: Nagrodą dla posiadaczy najpiękniejszych ogródków, skwerów i balkonów były sadzonki cyprysów i świerków.
Fot. Stanisław Gazda
W Sali Sesyjnej bydgoskiego Ratusza podsumowana została kolejna edycja konkursu pod patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy pn. „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni”. Konkurs zorganizowała Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.
Na uroczystość zaproszeni zostali właściciele najładniejszych ogródków, skwerów i balkonów -pięćdziesiąt osiem osób – oraz siedemnastu najbardziej ofiarnych społeczników z szerokiego grona organizatorów konkursu. Laureaci oprócz dyplomów otrzymali także nagrody – sadzonki cyprysików i świerków ufundowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy. W gronie uhonorowanych znaleźli się m.in.: Wiesława Barańska, Barbara Baras, Włodzimierz Bekier, Kazimierz Duda, Alicja Kuchcińska, Danuta Słonka, Przedszkole Sióstr Elżbietanek, Anna Paliwoda, Zespół Szkół Nr 18, Teresa Weber, Elżbieta Żurawa, Zespół Szkół Budowlanych.
Tegoroczny konkurs „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni” rozpoczął się 4 maja. Zgłoszenia przyjmowane były do 12 czerwca. Na listę zapisało się kilkuset uczestników. Wzorem minionych lat, dzięki finansowemu wsparciu Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy wydawano talony uprawniające do bezpłatnego odbioru sadzonek roślin ozdobnych w Przedsiębiorstwie „Zieleń Miejska” Sp Zoo. Od 15 czerwca do 31 lipca komisje złożone z przedstawicieli rad osiedli, spółdzielni mieszkaniowych oraz członków Sekcji Organizacyjnej TMMB oceniały ogródki przydomowe, skwery, zieleńce i balkony. Zwracano uwagę na tzw. ogólne wrażenie ocenianego obiektu, układ kompozycyjny uwzględniający trafność doboru gatunków i odmian kwiatów i roślin ozdobnych. W kategoriach tych przyznawano od 0 do 5 punktów. Podsumowania na osiedlach odbywały się we wrześniu.
-Objęcie Konkursu „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni” patronatem honorowym Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego wyraźnie podniosło prestiż i zainteresowanie konkursem wśród mieszkańców naszego miasta. Jednocześnie wzrosła liczba zgłoszeń do konkursu z poszczególnych osiedli sięgająca ponad 500 adresów. Coraz powszechniej nazywa się Bydgoszcz Miastem -Ogrodem. To wielka szansa naszego miasta, by ten walor potęgować. Wszak już w 1939 roku Bydgoszcz była najpiękniej zazielenionym miastem w Polsce. Miasto w szczególny sposób wspierało i wspiera konkurs. W tym roku przeznaczyło 5 tysięcy złotych na sadzonki roślin ozdobnych dla osób biedniejszych, które były wręczane podczas zapisów do konkursu oraz na cyprysiki i świerki, które otrzymają laureaci konkursu – powiedział Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda.
Uczestnicy uroczystego finału konkursu mogli wysłuchać ciekawego wykładu „Z dziejów zieleni miejskiej w Bydgoszczy”, wygłoszonego przez prorektora Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej prof.nadzw.dr, hab. Janusza Kutty oraz prelekcji dr Ewy Krasickiej-Korczyńskiej z Katedry Botaniki i Ekologii Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP na temat „Dzikich roślin jadalnych w ogrodzie”.
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020