Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz Miastem Muzyki! Jesteśmy w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

Dodano: 31.10.2023 | 15:13

Na zdjęciu: Filharmonia Pomorska to kluczowa instytucja muzyczna w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Bydgoszcz, jako jedyne polskie miasto w tegorocznym naborze, uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego w Dziedzinie Muzyki w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Jak wyjaśnia Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta miasta bydgoska aplikacja do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest naturalną konsekwencją ewolucji podejścia do kultury, która trwa od Bydgoskiego Kongresu Kultury i następujących po nim wydarzeń: podpisania Paktu dla Kultury, stworzenia Obywatelskiej Strategii Rozwoju Kultury i wynikającej z niej strategii miejskiej.

Koordynację procesu tworzenia aplikacji powierzono Miejskiemu Centrum Kultury w Bydgoszczy, które włączyło w prace nad projektem szeroko rozumiane środowisko muzyczne. W tym procesie partycypacyjnym udział wzięły m. in. inne bydgoskie instytucje kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści, szkoły, uczelnie wyższe oraz przedstawiciele Miasta. Prace nad koncepcją aplikacji odbywały się podczas spotkań warsztatowych, a zakończyły prezentacją gotowych projektów na spotkaniu w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku – tłumaczy Stachowiak.

Bydgoszcz Miastem Muzyki! Jesteśmy w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

Zobacz również:

Czy Bydgoszcz to miasto dla młodych? Ważne głosy i pomysły na debacie Bydgoszcz G10

W bydgoskiej aplikacji znalazło się sześć projektów, w tym trzy projekty oddolne (lokalne) i trzy międzynarodowe. Wśród nich są projekty zarówno artystyczne, jak i edukacyjne oraz badawcze – ich szczegółowe opisy znajdują się na stronie www.bydgoszczmusic.pl – co ważne, obecność Bydgoszczy w Sieci UNESCO to szansa nie tylko na rozwijanie i realizację projektów, ale przede wszystkim szansa na zawiązanie współpracy z innymi Miastami Muzyki UNESCO i tym samym wzmocnienie współpracy międzynarodowej, wymiana dobrych praktyk, a także perspektywa rozwoju innych dziedzin kultury.

Przyjęcie Bydgoszczy do sieci Miast Kreatywnych UNESCO to wyraz uznania dla wszystkiego, co działo i dzieje się w Bydgoszczy w dziedzinie muzyki. Muzyka i działające w mieście instytucje kultury od lat tworzą markę Bydgoszczy jako miasta tętniącego kulturą. Dołączenie do rodziny miast UNESCO na pewno wzmocni pozycję Bydgoszczy, nasz potencjał międzynarodowy i kulturalny. Będziemy współpracować z innymi Miastami w Sieci, wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Chcę bardzo podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie naszej aplikacji a szczególnie Marzenie Matowskiej, dyrektorce Miejskiego Centrum Kultury, która zaprosiła do prac nad aplikacją ludzi ze środowiska muzycznego i tchnęła w niego dobrego ducha – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

55 miast, które w tym roku dołączyło do Sieci zostało docenionych przede wszystkim za „silne zaangażowanie na rzecz wykorzystania kultury i kreatywności w ramach swoich strategii rozwoju oraz za wykazywanie innowacyjnych praktyk w zakresie planowania urbanistycznego skoncentrowanego na człowieku”.

Bydgoszcz w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Co to jest?

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 roku., by wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym również w gospodarce, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych centrów kreatywności, dóbr oraz usług kulturalnych, a także zwiększanie dostępu i uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza dla grup zmarginalizowanych.


CZYTAJ TAKŻE: Wszystkich Świętych. Zmiany w ruchu na bydgoskich ulicach


Przyłączając się do Sieci, miasta potwierdzają swoje zobowiązanie do rozwijania partnerstwa, promowania kreatywności, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej.

‍Do Sieci należy sześć polskich miast. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice (muzyka), a w 2017 Łódź (film), w 2019 Wrocław (literatura), a w 2021 Gdynia (filmu). W 2023 roku do Sieci w dziedzinie muzyki dołączyła Bydgoszcz.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments