Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczWideoBydgoszczanie podążyli za Trzema Królami [RELACJA WIDEO]
06.01.2016 | 16:01

Bydgoszczanie podążyli za Trzema Królami [RELACJA WIDEO]

III Orszak Trzech Króli zjednoczył mieszkańców na radosnym obchodzeniu święta Objawienia Pańskiego

III Bydgoski Orszak Trzech Króli był okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Objawienia Pańskiego. Pochód poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar jadący na koniach i wielbłądzie. W mroźnej i śnieżnej scenerii udział w orszaku wzięło około 10 tys. uczestników. Bydgoski orszak w ciągu trzech lat stał się jednym z największych w Polsce.

Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą Świętą w kościele Świętej Trójcy, której przewodniczył ks. biskup Jan Tyrawa. Po jej zakończeniu uczestnicy uformowali pochód i podążyli za betlejemską gwiazdą, by złożyć pokłon Świętej Rodzinie. Orszak poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. W tym roku królowie podążali do Stajenki na karych koniach i wielbłądzie. Dwugarbny wielbłąd, na którym jechał król Baltazar przyjechał specjalnie do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie).

Każdy z króli miał swoją świtę w odrębnym kolorze: niebieskim symbolizującym wiarę, zielonym oznaczającym nadzieję i czerwonym kojarzonym z miłością. Za królami podążyli też rycerze, dwórki, pastuszkowie i aniołowie, w rolę których wcielili się uczniowie bydgoskich szkół. Część uczestników, zachęcona przez organizatorów, przygotowała własnoręcznie niedrogie stroje. Wielu włożyło na głowy papierowe korony – wolontariusze rozdali ich łącznie 5 tysięcy. Pochód ubarwili też szczudlarze w strojach aniołów.

Myślę, że tradycja kolędowania tkwi głęboko w duszy wielu ludzi. Spędzanie Święta Objawienia Pańskiego w taki sposób jest atrakcyjne dla całych rodzin. Wspólne śpiewanie kolęd podczas przejścia ulicami miasta łączy rodziny i różne środowiska. Dziękujemy wszystkim, którzy mimo nienajlepszej pogody, zechcieli być dziś z nami – powiedział ks. Maciej Tyckun, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.

Odtwórcami głównych ról były rodziny Domowego Kościoła (gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie) uczniowie szkół, dzieci z przedszkola św. Królowej Jadwigi, grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 oraz wolontariusze. W rolę tradycyjnie kojarzonego z Afryką króla Baltazara wcielił się Izaak Antwi-Boasiako, pochodzący z Ghany kleryk bydgoskiego seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego. Królem Melchiorem był ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty w Fordonie, a Kacprem Sławomir Dzwoniarski z zawodu informatyk. Świętą Rodzinę zagrali Anna i Janusz Kapuścińscy. W rolę Jezusa wcielił się ich roczny syn Ernest.

Dla mnie i mojej rodziny orszak jest szczególną formą celebrowania święta Objawienia Pańskiego oraz świadectwem wiary. Stwarza możliwość wspólnotowego spotkania połączonego ze śpiewaniem kolęd oraz kultywowania polskiej tradycji i obrzędów ludowych – mówi Sławomir Dzwoniarski, odtwórca roli króla Kacpra.

Powiązane treści