Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

#BydgoszczWybiera. Trwają wybory samorządowe 2018 – wybieramy prezydenta, radnych do rady miasta oraz sejmiku [RELACJA NA ŻYWO]

Dodano: 21.10.2018 | 16:50
wybory samorządowe Bydgoszcz

Głosowanie trwa od godziny 7:00 do 21:00.

Na zdjęciu: W Bydgoszczy ustanowiono na czas wyborów samorządowych ponad 200 obwodowych komisji wyborczych.

Fot. Stanisław Gazda

W niedzielę, 21 października na terenie całego kraju odbywają się wybory samorządowe – wybierani są wójtowie gmin, burmistrzowie oraz prezydenci miast, radni do rad gmin (miast) i powiatów, a także radni do sejmików województw. Głosowanie odbywa się od godziny 7:00 do 21:00. W trakcie naszej relacji na żywo z dnia wyborczego będziemy przedstawiali najważniejsze informacje związane z głosowaniem w Bydgoszczy, a także informacje z kraju, między innymi na temat frekwencji czy innych informacji przekazywanych przez Państwową Komisję Wyborczą.

[UWAGA! Strona NIE ODŚWIEŻA się automatycznie. W przypadku chęci przeładowania strony – wciśnij przycisk F5]

19:55

Od godziny 20:00 rozpoczynamy wieczór wyborczy MetropoliaBydgoska.PL. Tam znajdziecie kolejne wyniki frekwencji, rezultaty głosowania, analizy, komentarze i materiały multimedialne. Będziemy z Wami aż do późnego wieczora!

» Wieczór wyborczy znajdziecie pod adresem https://metropoliabydgoska.pl/bydgoszczwybiera-wieczor-wyborczy-na-zywo-na-metropoliabydgoska-pl/

Zapraszamy!


19:15

Pełny zapis trzeciej konferencji prasowej PKW poniżej.


18:45

PKW poinformowała, że jak dotąd wydano blisko 12,5 miliona kart do głosowania (spośród niemal 30 mln osób uprawnionych do głosowania). Frekwencja 41,65% jest o 2,37 pkt. procentowego wyższa niż przed czterema lata z zastrzeżeniem, że w 2014 roku podawano dane nie na godzinę 17:00, ale 17:30.

Jak wynika z informacji od sędziego Sylwestra Marciniaka, wiceprzewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, 1 procent głosujących to około 300 tysięcy osób, co oznacza, że w stosunku do wyborów sprzed czterech lat zagłosowało około 700 tysięcy osób więcej.


18:35
Frekwencja w skali kraju na godzinę 17:00 wyniosła 41,65%. W Bydgoszczy zagłosowało dotąd 39,84% uprawnionych.


16:30
Głos oddało już przynajmniej trzech z pięciorga kandydatów na prezydenta Bydgoszczy.

Rafał Bruski oddał swój głos w komisji przy ulicy Sardynkowej.

Wybory_Bruski głosuje_SG (11)

Tomasz Latos z kolei zagłosował w komisji znajdującej się przy ulicy Kościuszki.

tomasz_latos_glosowanie_wybory_2018_MB

Oddaniem głosu pochwalił się również na swoim fanpage’u na Facebooku Paweł Skutecki.


16:00

Od jednej z naszych Czytelniczek otrzymaliśmy sygnał, aby przyjrzeć się problemowi z organizacją obwodowych komisji wyborczych. A konkretnie – z ich dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Okazało się bowiem, że głosowanie w budynku przy ul. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 17 odbywa się na pierwszym piętrze. – I to w budynku bez windy – relacjonuje nasza Czytelniczka. Gdy zapytała o ten fakt komisję, ta poinformowała ją, że osoby niepełnosprawne muszą zgłosić się wcześniej w celu umożliwienia im oddania głosu w innej placówce z dostosowaną infrastrukturą. – A co jeśli decyzja o głosowaniu zapadnia spontanicznie? Albo co z osobami, które nie wypełniają definicji niepełnosprawności, ale pokonanie schodów samodzielnie może być dla nich przeszkodą nie do pokonania? – pyta pani Marta. Problem może dotyczyć np. matek z wózkami.

Okazuje się, że faktycznie na liście obwodowych komisji wyborczych ta przy ul. Fieldorfa „Nila” 17 jest oznaczana jako niespełniająca potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ale przy okazji sprawdziliśmy jeszcze jedną kwestię – aż 105 na 205 obwodowych komisji w naszym mieście NIE SPEŁNIA wymogów osób niepełnosprawnych. Niebawem na naszym portalu pojawi się dłuższy artykuł w tej sprawie.


14:00
Trzy osoby zostały jak dotąd zatrzymane w związku z możliwymi przestępstwami przeciwko wyborom – poinformowała PKW. 
Wśród potencjalnych zarzutów jest kradzież i niszczenie kart do głosowania, a także zakłócanie działania komisji. – O dalszych losach osób, które dopuściły się czynów wyczerpujących znamiona wykroczenia bądź przestępstwa w okresie wyborów, zadecydują organy ścigania oraz sąd – podali przedstawiciele PKW.

Na konferencji prasowej poruszono również temat osób, które chciały dopisać się do spisu wyborców przez Platformę ePUAP, ale nie miały możliwości zagłosowania. Jako jeden z problemów wskazano między innymi brak możliwości dołączenia na platformie załączników do wniosku o dopisanie do spisu wyborców dokumentujących miejsce zamieszkania (rachunki, umowy itp.).

Pełen zapis konferencji


13:40
Frekwencja w Bydgoszczy do południa wyniosła 14,97%.


13:30
Frekwencja w skali kraju do godziny 12:00 – 15,62%. W województwie kujawsko-pomorskim – 15,38%.


13:00
O pięć mandatów w okręgu nr 1 do sejmiku województwa ubiega się 70 kandydatów zarejestrowanych przez jedenaście komitetów.

Pełna lista kandydatów do sejmiku znajduje się [TUTAJ].


12:30
W Bydgoszczy uprawnionych do głosowania jest 266 174 osób. To o ponad 10 tysięcy mniej osób niż w trakcie wyborów parlamentarnych w 2015 roku.

wybory Bydgoszcz


12:00
O głosy bydgoskich wyborców do rady miasta ubiega się 219 kandydatów reprezentujących sześć komitetów.

Pełne listy liczące 43 kandydatów (8 w okręgu obejmującym Fordon, w pozostałych – po 7) wystawiły:
» lista nr 4 – KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska,
» lista nr 5 – KKW SLD Lewica Razem,
» lista nr 10 – KW Prawo i Sprawiedliwość,
» lista nr 13 – KWW Czas Bydgoszczy CB2018.pl

O jednego mniej kandydata wystawiono na liście nr 8 – KWW Kukiz’15, natomiast w Fordonie zarejestrowana została jeszcze lista nr 14 – Porozumienie Bydgosko-Fordońskie Aleksandra Wesołowskiego (pięcioro kandydatów w okręgu nr 3).


10:00
Pierwsza z zaplanowanych konferencji prasowych Państwowej Komisji Wyborczej.

W trakcie spotkania z mediami przedstawiciele PKW poinformowali, że w zabezpieczaniu przebiegu wyborów bierze udział ponad 28 tysięcy policjantów. Do tej pory stwierdzono 385 przypadków, które mogą stanowić przestępstwa bądź wykroczenia wskazane z Kodeksie wyborczym. – Są to różne przypadki, nie tylko złamania ciszy wyborczej, ale również zakłócania porządku publicznego, niszczenia materiałów wyborczych – wskazywał sędzia Wiesław Błuś, członek PKW i sędzia Sądu Najwyższego.

Z informacji PKW wynika, że w niektórych miejscach głosowanie rozpoczęło się z opóźnieniem. Tak było w dwóch komisjach w gminie Bircza (woj. podkarpackie), gdzie w lokalach zabrakło prądu. Po 13 minutach zostały one jednak otwarte, a wszyscy chętni do udziału w wyborach w tym okresie oddali swoje głosy. Komisja podjęła co prawda decyzję o przedłużeniu głosowania o wspomniany czas, ale niewykluczone, że komisarz wyborczy w trybie nadzoru uchyli tę uchwałę. – Zasadą jest bowiem nieprzedłużanie głosowania – mówiła Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. Jak dodała, przedłużenie ciszy wyborczej może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach spowodowanych np. katastrofą budowlaną. W Lublinie w jednej z komisji prace rozpoczęły się dopiero o 7:30 z uwagi na włamanie do budynku. Zdaniem PKW nie będzie to miało wpływu na przebieg wyborów. W jednym z obwodów podlegających delegaturze krakowskiej na kartach do głosowania zabrakło z kolei nazwiska jednego z kandydatów. – Zorientowano się w momencie, gdy głosy oddały dwie osoby. Do tej komisji dostarczono już prawidłowe karty – podkreślała Pietrzak.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przyznał również, że w ostatnich godzinach doszło do przypadków skreślenia kandydatów z list wyborczych. – Dotyczyło to jednego z kandydatów na funkcję burmistrza, który podał nieprawdziwe dane dotyczące przynależności partyjnej. Wpłynęło odwołanie, na podstawie którego uznaliśmy, że należy dokonać skreślenia – wyjaśniał.

Na godzinę 13:30 przewidziana jest kolejna konferencja PKW. Podane zostaną wówczas pierwsze dane frekwencyjne.


8:20
W Bydgoszczy wybieramy również radnych do sejmiku województwa. Nasze miasto stanowi samodzielny okręg, w którym wybierzemy pięcioro radnych wojewódzkich.

Łącznie w sejmiku zasiądzie 30 radnych. To o trzech mniej niż w mijającej kadencji. Jest to efekt spadku liczby mieszkańców naszego województwa. Z danych GUS na koniec 2017 roku wynikało, że w województwie kujawsko-pomorskim mieszka poniżej 2 milionów osób.


8:10
Bydgoszczanie wybierają również członków do rady miasta oraz radnych sejmiku województwa.

W wyborach do rady miasta w sześciu okręgach wybieramy 31 radnych:
» 5 radnych w okręgu nr 1 obejmującym osiedla: Czyżkówko, Flisy, Miedzyń-Prądy, Okole, Osowa Góra, Piaski, Smukała-Opławiec-Janowo, Wilczak-Jary;
» 5 radnych w okręgu nr 2 obejmującym osiedla: Bartodzieje, Bielawy, Bydgoszcz Wschód-Siernieczek, osiedle Bydgoszcz Brdyujście, osiedle Leśne;
» 6 radnych w okręgu nr 3 obejmującym osiedla: Nowy Fordon, Osiedle Tatrzańskie, Osiedle Terenów Nadwiślańskich, Stary Fordon;
» 5 radnych w okręgu nr 4 obejmującym osiedla: Błonie, Górzyskowo, Szwederowo;
» 5 radnych w okręgu nr 5 obejmującym osiedla: Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Glinki-Rupienica, Jachcice, Wzgórze Wolności;
» 5 radnych w okręgu nr 6 obejmującym osiedla: Kapuściska, Łęgnowo, Łęgnowo Wieś, Wyżyny, Zimne Wody-Czersko Polskie;

okręgi wyborcze Bydgoszcz mapa


8:00
W Bydgoszczy wybieramy między innymi prezydenta miasta – w I turze spośród pięciorga kandydatów: Rafała Bruskiego, Tomasza Latosa, Anny Mackiewicz, Pawła Skuteckiego oraz Marcina Sypniewskiego.
 Jeżeli jeden z kandydatów uzyska w niedzielnym głosowaniu przynajmniej 50 procent głosów, wówczas zostanie wybrany prezydentem na kadencję 2018-2023.

wybory na prezydenta Bydgoszczy 2018

Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wspomnianego poparcia, wówczas do rozstrzygnięcia potrzebna będzie II tura zaplanowana na 4 listopada. Weźmie w niej udział dwójka kandydatów z najwyższym poparciem w I turze.


7:30
W Bydgoszczy funkcjonuje ponad 200 obwodowych komisji wyborczych. 
Większość z nich ma swoją siedzibę w placówkach oświatowych, ale znajdują się one również w szpitalach, a także bydgoskim areszcie śledczym czy fordońskim zakładzie karnym.

Pełna lista obwodowych komisji wyborczych dostępna jest [TUTAJ].


7:00
Początek głosowania w całym kraju. Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Do tego czasu trwa też cisza wyborcza, zabroniona jest wszelka agitacja.