Bydgoszcz
7C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 7 • L 7
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKICałoroczny dom modułowy – co warto wiedzieć i jak urządzić?
11.08.2021 | 10:20

Całoroczny dom modułowy – co warto wiedzieć i jak urządzić?

Na zdjęciu: Stereotyp bezkształtnych brył dawno już się zdezaktualizował.

Fot. Pixabay

Budowa domu to niezwykle poważne i zobowiązujące przedsięwzięcie. To miejsce, w którym możemy spędzić całe dekady, jeśli nie całe życie. Projektowania i budowa jest niezwykle mozolna i czasochłonna, a podczas samego procesu mogą nastąpić usterki oraz nieprzewidziane zdarzenia. Jest jednak sposób na ominięcie tego procesu dom modułowy.

Czym są całoroczne domy modułowe?

Domy modułowe to niezwykle popularne rozwiązanie na zachodzie Europy, w Skandynawii oraz USA. Domy prefabrykowane tworzy się z gotowych elementów, przygotowanych uprzednio w fabryce. Następnie, na placu budowy łączy się kilka lub kilkanaście dużych elementów. Często stosuje się to rozwiązanie w budowie domków wypoczynkowych, jednak obecnie na rynku pojawia się coraz więcej całorocznych domów modułowych.

Prefabrykowane elementy budynków modułowych. Fot. Wikipedia

Firmy zajmujące się produkcją i montażem najczęściej posiadają w ofercie gotowe projekty domów, które można w pewnym stopniu modyfikować. Niektórzy producenci uwzględniają zewnętrzne projekty, z uwzględnieniem modyfikacji, by dostosować je do standardów, które muszą zostać zachowane, by montaż przebiegł bezproblemowo. Pomijając przygotowanie fundamentów lub podpiwniczenia, domy prefabrykowane nie wymagają żadnych dodatkowych prac murarskich. Budowa zajmuje zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy.

Wady i zalety domów modułowych

Jak każde rozwiązanie, domy modułowe mają swoje wady i zalety, o których należy wiedzieć przed podjęciem decyzji. Najbardziej oczywistym plusem domów prefabrykowanych jest czas budowy. W parę miesięcy na naszej posesji pojawi się w pełni funkcjonalny, gotowy do zamieszkania budynek. Ponadto dom wzniesiony w ten sposób, wbrew pozorom, jest niezwykle trwały. Każdy element poddawany jest szczegółowej inspekcji. Potwierdzają to również długoletnie gwarancje, których udzielają producenci. W zależności od producenta okres gwarancji może obejmować nawet kilkadziesiąt lat. Nie tylko produkty są wysokiej jakości. Producenci domów modułowych dbają o to, by budowa była przeprowadzana przez profesjonalistów, nie ludzi z przypadku. Zaletą takiego rozwiązania jest również brak potrzeby zatrudniania inspektora nadzoru. Konstrukcja domu jest też o wiele „czystsza” niż w przypadku tradycyjnej budowy. Unikniemy więc sprzątania posesji po zakończeniu prac. Niezwykle istotnym aspektem jest także to, że w niektórych wypadkach nie jest wymagane pozwolenie na budowę, na które trzeba często czekać nawet kilka miesięcy. Dom modułowy bez pozwolenia może zajmować do 35 metrów kwadratowych i musi być konstrukcją parterową. Nie jest to zbyt obszerna konstrukcja, jednak jeśli nie potrzebujecie większej przestrzeni do życia, to warto rozważyć takie rozwiązanie.

Dźwig jest zazwyczaj niezbędny podczas prac konstrukcyjnych. Trzeba się upewnić, że na posesji jest dla niego dość miejsca, by mógł swobodnie operować. Fot. Unsplash

Wadą prefabrykowanych domów na pewno są koszty. O ile przy zwykłej, murowanej konstrukcji możemy pozwolić sobie na budowę rozłożoną w etapach, to w tym wypadku trzeba dysponować pełną kwotą. Łączny koszt przedsięwzięcia jest również wyższy niż w przypadku budowy metodą gospodarczą. Konstrukcja wymaga też zastosowania ciężkiego sprzętu. Nie na każdej posesji znajdzie się dość miejsca oraz odpowiednio utwardzona ścieżka, by wjechał tam ciężki sprzęt, w tym dźwig. Wymagane jest też miejsce, w którym pojazdy będą mogły zaparkować. Ponadto domy modułowe są mocno ustandaryzowane, co gwarantuje wysoką jakość elementów, ale zarazem ogranicza własną inwencję podczas projektowania.

Trudno jednak nie zauważyć, że zalet jest więcej niż wad. Jeżeli więc żaden z przedstawionych minusów nie jest z Waszej perspektywy dużym problemem, warto wziąć pod uwagę dom prefabrykowany.

Wnętrze domu modułowego

Domy modułowe z reguły nie są dużymi konstrukcjami. Dlatego tym bardziej powinno się zadbać o dobre rozplanowanie przestrzeni. By powiększyć powierzchnię użytkową, warto zrezygnować z klasycznych grzejników i postawić na ogrzewanie podłogowe. Najlepiej w takim wypadku zaopatrzyć się w płytki ceramiczne lub gresy. Jeśli chcesz, by wnętrze pomimo to było pełne ciepła, doskonałym rozwiązaniem będą płytki drewnopodobne, które dobrze będą przewodzić ciepło, łącząc zarazem wytrzymałość gresu z estetyką i wizualnym ciepłem naturalnego drewna. Na domni.pl znajdziecie inspirujące aranżacje, ciekawe pomysły dotyczące wystroju wnętrz oraz szeroką ofertę produktów.


Podobne wpisy

Powiązane treści