Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICamerimage 2017: Deszcz żab i kijanek. Złota Żaba dla bydgoszczanina Marcina Sautera![ZDJĘCIA]
19.11.2017 | 00:34

Camerimage 2017: Deszcz żab i kijanek. Złota Żaba dla bydgoszczanina Marcina Sautera![ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Marcin Sauter z Bydgoszczy ze Złotą Żabą.

Fot. Stanisław Gazda

Uroczystość rozdania nagród zakończyła jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage, który miał dwa radosne, lokalne akcenty. Złotą Żabę w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych za film „Żalanasz. Pusty Brzeg”, otrzymał bydgoszczanin Marcin Sauter. Druga dobra wiadomość to ta, że kolejna edycja Festiwalu odbędzie się za rok w Bydgoszczy!

Za nami jedenaście konkursów z jedenastoma składami jurorskimi, w tym po raz pierwszy zorganizowany, oceniany i nagradzany przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych konkurs pn. „Jury Impression”. Krytycy swoją nagrodę przyznali, według nich najlepszemu filmowi z konkursu głównego. Po raz pierwszy zorganizowany został również konkurs dla publiczności, która za pośrednictwem specjalnej aplikacji wskazała swojego faworyta.

Camerimage, to było bardzo intensywnie i ciekawie spędzonych osiem dni, w Bydgoszczy, nazwanej przez przybyłych z całego świata reżyserów, filmowców i operatorów „Filmowym Rajem”.

Ceremonia rozdania nagród rozpoczęła się ogłoszeniem wyniku w nowym konkursie dla publiczności, która wybierała spośród 283 filmów. Najbardziej spodobał się film „Three billboards outside Ebbing”.

Konkurs Pilotów Seriali First Look przyniósł nagrodę Christopherowi Nuyensowi za zdjęcia do serialu „Black Spot: Stranger comes to town”.

Pierwsza tego wieczoru nagroda specjalna za całokształt twórczości dla reżysera wręczona została Philipowi Noyce’owi, australijskiemu reżyserowi takich filmów jak „Martwa cisza”, „Kolekcjoner kości ” i „Czas patriotów”. Ale teraz już czas na kijanki -nagrody w konkursie etiud studenckich. Złotą Kijankę z rąk Philipa Noyce’a debrał Felix Striegel za etiudę „All of us. Ten niemiecki młody twórca wyjechał z Bydgoszczy również z nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Po nim kolejną nagrodę specjalną – dla scenografa ze szczególną wrażliwością wizualną – otrzymał Adam Stockhausen, znany z takich filmów jak: „Grand Budapest Hotel”, czy „Most szpiegów „.

Jury oceniło najlepszy debiut reżyserski. W ich oczach najlepiej wypadł Janus Metz ze swoim filmem „Borg/McEnroe”. Z kolei na miano najlepszego debiutu operatorskiego zasłużyła sobie Maria von Hausswolff, za film „Winter brothers”.

Kolejna już tego wieczoru nagroda specjalna – za osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów trafia do nie byle kogo, do samego Wayne’a Ishama, który zrealizował wideoklipy dla Madonny, The Rolling Stones, Bon Jovi, Willa Smitha czy Metalliki. Mistrz osobiście wręczył nagrody w konkursach wideoklipów. Za reżyserię wideoklipu do utworu grupy Leningrad „Kolshik”nagrodzony został Ilya Naishuler. Za zdjęcia do wideoklip do utworu „3WW” grupy Alt-J nagrodę otrzymał Dustin Lane.

I następna nagroda specjalna – za szczególną wrażliwością wizualną. Dostała ją Paula Wagner („Ostatni samuraj”, „Vanilla Sky”, „Walkiria”).

Była też podczas wieczornej gali chwila na zadumę – wspomnienie tych twórców i aktorów filmowych, którzy odeszli w czasie między kolejnymi edycjami Camerimage. Wspomniano m.in. Johna Hurta, Witolda Pyrkosza, Alinę Janowską, Wiesława Michnikowskiego, Rogera Moore’a, Carrie Fisher, Witolda Adamka, Danutę Szaflarską.

W konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych wyróżnienie specjalne otrzymał Nikolai Hubert za film „Find Fix Finish”, a Złotą Żabę w tej kategorii dostał bydgoszczanin Marcin Sauter za film „Żalanasz. Pusty Brzeg”.

W konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych było nie tylko wyróżnienie, które otrzymał Miroslav Janek za film „Normal Autistic Film”, ale wyjątkowo aż dwie Złote Żaby. Pierwsza dla o Niny Badoux za film „Radio Kobani”, druga dla Ricardo Garfiasa za film „Potentiae”.

Konkurs filmów polskich. Złotą Żabę zgarnęła „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, a dokładnie Maria Sadowska za reżyserię i Michał Sobociński za zdjęcia.

Przewodniczący Amerykańskiej Akademii Filmowej John Bailey wręczył kolejną nagrodę specjalną – wyróżnienie za całokształt twórczości dla autora zdjęć trafia do Johna Tolla, operatora filmowego takich dzieł jak: „Braveheart”, czy „Vanilla Sky”.

Po raz pierwszy w historii Camerimage została przyznana nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Trafiła do Warwicka Thorntona za film „Sweet Country”.

Konkurs Główny, czyli najważniejsze Żaby Festiwalu. Brązową Żabę otrzymał film „Najpierw zabili mojego ojca” w reżyserii Angeliny Jolie ze zdjęciami Anthony’ego Dod Mantle. Srebrną Żabę – film „Niemiłość” w reżyserii Andreia Zwiagincewa ze zdjęciami, których autorem jest Mikhail Krichman. Złotą Żabę – film „Dusza i ciało” w reżyserii Ildiko Enyedi ze zdjęciami Mate Herbai.

Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu, żegnając się z publicznością powiedział m.in.:

To był naprawdę gorący tydzień. Czas płynie szybko, więc w tym jest odrobina nadziei, że wkrótce się znów spotkamy na kolejnym Festiwalu. Ale, żeby go otworzyć, trzeba zamknąć ten – i zaprosił na scenę prezydenta Rafała Bruskiego . – Wolałbym zapraszać go tylko po to, by otwierał festiwal, najlepiej w nowej festiwalowej przestrzeni. – dodał.

 Prezydent Bruski zwrócił się do zebranych ze słowami: –Niełatwo wejść na scenę po takich słowach (…). Trochę to niesprawiedliwe, że inni wchodzili na tę scenę, byli tu po to, aby wręczać nagrody, albo je odbierać… Ja od siedmiu lat albo otwieram, albo zamykam ten Festiwal. Ale cieszę się, że będę to mógł zrobić również za rok. Już teraz zapraszam do Bydgoszczy, bo następna edycja Camerimage odbędzie się właśnie tutaj.

Na koniec, po podziękowaniach dla całego zespołu organizującego Camerimage, na scenie pojawili się wszyscy odpowiedzialni za organizację Festiwalu oraz laureaci Camerimage 2017.


Powiązane treści