Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Campus Academy w Bydgoszczy. Na początek wystąpił Trzaskowski z Bruskim i Całbeckim

Dodano: 20.01.2023 | 19:47

Na zdjęciu: Campus Academy zainaugurowało wystąpienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

W Bydgoszczy rozpoczęła się pierwsza edycja Campus Academy – wydarzenia skierowanego do młodych ludzi organizowanego przez związaną z Platformą Obywatelską fundacją Campus Polska. Zainaugurowało je wystąpienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, któremu towarzyszyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i marszałek województwa Piotr Całbecki.

Campus Academy to inicjatywa związana z Campusem Polska Przyszłości. Jak przekonują organizatorzy, to wykreowana specjalnie dla młodych ludzi przestrzeń do otwartej i bezpiecznej wymiany poglądów oraz doświadczeń. – Zależy nam na budowaniu współpracy i wzajemnego wsparcia przy podejmowanych przez Was inicjatywach. Liczymy, że dzięki temu staniecie się ambasadorami wartości demokratycznych – czytamy w opisie wydarzenia.

Pierwsza odsłona Campus Academy odbywa się w dniach 20-21 stycznia w Bydgoszczy, a konkretnie w Młynach Rothera. Zainaugurowało ją wystąpienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – czyli jednego z czołowych polityków Platformy Obywatelskiej i postaci od początku związanej z ideą Campusów Polska. Na wstępie podkreślił on, że czołową wartością wydarzenia jest szacunek i otwarta debata o przyszłości.

Społeczeństwo jest dziś podzielone jak nigdy, gdyż dziś rządzą populiści – zaczął Trzaskowski. Podkreślał, że rozmowa jest dziś trudna, gdyż ludzie są „pozamykani w bańkach” i konsumują informacje, które są zgodne z ich poglądami. Odniósł się też do badań, które pokazywały kryzys autorytetów w Polsce i zachęcał młodych ludzi do rozmowy poza ich strefą komfortu. Później przekonywał, że Krajowy Plan Odbudowy pozwoli na skok cywilizacyjny. – Jest nam potrzebna kolejna fala modernizacji. Taką jest KPO. Nie należy go kontestować – zaznaczył.

Zdaniem Trzaskowskiego, dla samorządów fundamentalne znaczenie ma reforma planowania przestrzennego; ponadto mówił o koncepcji miasta 15-minutowego czy w walce z „szyldozą”. Znaczną część swoje wystąpienia poświęcił wprowadzaniu w życie koncepcji miasta 15-minutowego i dodawał, że decyzja o wyznaczeniu przejść naziemnych na Rondzie Dmowskiego – które uzupełniają tunele – była trudna, ale na pewno słuszna i jedyna możliwa. Na gruncie bydgoskim przed podobnym dylematem w przypadku ronda Jagiellonów stoi Rafał Bruski – niebawem okaże się, czy weźmie pod uwagę słowa Trzaskowskiego.

Potem włodarz stolicy mówił o inwestowaniu w koleje czy niemieckim bilecie za 50 euro. Przekonywał, że rozwój – także komunikacji publicznej – będzie możliwy dzięki KPO. W swojej mowie wspomniał też o problemie zanieczyszczenia terenów pozachemowskich. – Niektórzy określają go lokalnym Czarnobylem – powiedział.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Masowe zgłoszenia i obywatelskie wątpliwości. Projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego budzą emocje


Po Trzaskowskim, głos zabrali prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i marszałek województwa Piotr Całbecki. Ten drugi opowiadał o przygnębieniu towarzyszącemu jego młodości, która przypadła na koniec lat 80. XX wieku, ale też o samorządności i mobilizowaniu się Polaków. Prezydent Bruski chwalił olsztyński Campus Polska, ale też podkreślał wyjątkowość Bydgoszczy. – To miasto nad dwoma rzekami – Brdą i Wisłą – oraz Kanałem Bydgoskim. Jesteśmy teraz w szczególnym miejscu – na wyspie w środku miasta, w Młynach Rothera, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był zakładem. Barkami przypływało zboże, z którego powstawała mąka – opisywał prezydent.

W inaguruacji Campus Academy wzięli też udział inni rozpoznawali politycy: Sławomir Nitras, Cezary Tomczyk czy Barbara Nowacka, a także poseł Jan Szopiński czy wójt Osielska Wojciech Sypniewski.

Campus Academy. W sobotę wykład Sikorskiego i rozmowa Terlikowskiego z merem Lwowa

Drugi dzień Campus Academy rozpocznie się od rozmowy publicysty Tomasza Terlikowskiego z merem Lwowa Andrijem Sadowym. Jej tematem będą skutki i wyzwania dla lokalnych władz i społeczności związane z wojną w Ukrainie. O 11:00 wykład o wspólnej polityce bezpieczeństwa Unii Europejskiej i USA wygłosi Radosław Sikorski. Zaplanowano także warsztaty z akademii dyplomacji czy komunikacji. Na zakończenie odbędzie się debata „Jak przetrwać lata dwudzieste XXI wieku”, w której jednym z prelegentów będzie Rafał Bruski.

Kontrowersyjne reklamy Campus Academy na ekranach ITS

Miasto Bydgoszcz postanowiło zareklamować Campus Academy na nośnikach używanych do tej pory do promocji wyłącznie miejskich wydarzeń, czyli ekranach systemu informacji pasażerskiej. Uwagę zwrócił na to m.in. radny PiS Szymon Róg, a także jego klubowy kolega Jarosław Wenderlich. Ten ostatni zapowiedział, że będzie domagał się wyjaśnienia tej „bulwersującej sprawy” od prezydenta Bruskiego.

Władze miasta, ustami rzeczników ZDMiKP i ratusza przekonują, że informacje na ekranach ITS są tylko i wyłącznie przekazywane przez urząd miasta i drogowców. – W miarę dostępności powierzchni, czyli w czasie kiedy nie są zajęte przez miejskie wydarzenia/komunikaty, udostępniane są innym podmiotom. Tak było m.in. na przełomie grudnia i stycznia bieżącego roku, kiedy tę powierzchnię użyczyliśmy organizatorom Orszaku Trzech Króli. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku inicjatywy Campus Academy – poinformowała „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Dodajmy, że „arena” Campus Academy, czyli Młyny Rothera także są obiektem należącym do miasta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 rok temu

Wystąpiło trzech tytanów pracy. Zastanawiam się kto ich wybiera i dlavzego? Bydgoszcz Warszawa nie mają szczęścia do dobrych prezydentów. Panowie zamiast zsjąć się sprawami miasta to bawią się w politykę.

Slick
Slick
1 rok temu

Andrij Sadowy, mer Lwowa. To ten co odsłania pomniki i tablice na część Bandery i Szuchewycza, odpowiedzialnych za mordy na Polakach na Wołyniu. A Trzaskowski że swoją koncepcją miasta 15-minutowego to pacynka Klausa Schwaba i jego chorych idei

Karolek
Karolek
1 rok temu

Ta właśnie widzimy rozwój komunikacji miejskiej w Bydgoszczy made in Bruski! Idź Pan w cholerę , Panie Trzaskowski z takim rozwojem

Olo
Olo
1 rok temu

Kłamcy i nieudacznicy ten trzask.sikorski.bruski szkodnicy Wolnej Polski

mieszkaniec z ciemnych ulic
mieszkaniec z ciemnych ulic
1 rok temu

Bruski niech się lepiej wyspowiada z wykorzystania stanowiska dla niesienia korzyści dla swojego syna, zięcia i córki. A później posypie głowę popiołem i odejdzie w niepamięć.

zzz
zzz
1 rok temu

A może by tak zamiast organizować ten circle jerk zająć się problemami miasta Panie Bruski? Tym, że np. komunikacja miejska była żartem, ale po ostatnich cięciach to już jest zupełnie nieśmiesznym żartem?
Tak, PiS to rak tego kraju i najgorsze co nas spotkało od 89, ale to nie znaczy że organizowanie taki zlotów w których już i tak są przekonani ludzie ma jakikolwiek sens. Tam nikt z ulicy nie przyjdzie, a tym bardziej pisowiec. Zwykłe marnowanie czasu.
Zresztą powtarzam, samorząd to przede wszystkim problemy mieszkańców tu i teraz, a nie krajowa polityka. Na ich rozwiązaniu powinno się skupiać.

Marian
Marian
1 rok temu

Co ten dupiarz Trzaskowski szuka w Bydgoszczy? tu zieleni jest dużo ale na wypas kozami nie godzimy się, a Bruski niech będzie gospodarzem miasta a później politykiem – chociaż co z niego za gospodarz? https://www.sport.pl/msrowery/7,105126,14584930,bydgoszcz-otwiera-trase-uniwersytecka-bez-chodnika-i-drogi-rowerowej.html

Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Mnie ciekawi kto wybiera posłów pis którzy zadłużyli Polskę na największą kwotę w historii…a teraz kupują za miliardy haubice z Korei podczas gdy w Polsce produkujemy lepsze kraby….tak zgraja oszustów i złodziei wykańcza polska gospodarkę….fakt sami z funduszy przyznają sobie dotacje i kupują przypadkowo hektary ziemi…