Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Carsharing coraz bardziej popularny. Auto na minuty także w Bydgoszczy!

Dodano: 08.12.2018 | 11:02
carsharing Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Do wynajmu samochodu w systemie potrzebna jest aplikacja w smartfonie, prawo jazdy oraz karta płatnicza.

Fot. CityBee / mat. prasowe

Od początku grudnia bydgoszczanie mogą korzystać z platformy CityBee, która umożliwia wynajmowanie samochodów dostawczych zarówno krótko-, jak i długoterminowo. Aby skorzystać z jednego z siedmiu dostępnych na terenie miasta fiatów ducato wystarczy aplikacja w telefonie, prawo jazdy i karta płatnicza.

CityBee zadebiutowało w Polsce (jako drugim – po Litwie – kraju) na początku października. Początkowo biało-pomarańczowa flota spółki dostępna była w Warszawie, ale bardzo szybko pojazdy pojawiły się też w kolejnych miastach – Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Białymstoku, Lublinie. Fiaty ducato oraz volkswageny craftery są dostępne już także w Trójmieście i na Śląsku, a od kilku dni – również w mieście nad Brdą. Dzięki temu możliwe są nie tylko lokalne, w obrębie jednego miasta, podróże wynajmowanym autem, ale także pomiędzy miastami znajdującymi się w systemie. Wynajem można zakończyć w dowolnym z nich bez dodatkowych opłat.

Jak kształtują się ceny wynajmu? Za minutę trzeba zapłacić 99 groszy. Stawka ta obowiązuje przy najkrótszym wynajmie – do 49 minut. Później naliczana jest stawka za godzinę – 49 złotych. Wynajem powyżej 4 godzin kosztuje tyle, co wypożyczenie auta na całą dobę – 219 złotych. Warto dodać, że w tej kwocie zabezpieczone są koszty techniczne, ubezpieczenie oraz – w ograniczonym zakresie – także paliwo. Ograniczonym, bowiem w cenę doby wynajmu wliczona jest podróż do 50 kilometrów. Za każdy kolejny trzeba dopłacić 65 groszy. Możliwe jest również wypożyczenie pojazdu na tydzień (koszt – 1299 złotych, a nawet miesiąc – kosztuje to już ponad 5 tysięcy złotych).

Jak zapewniają twórcy systemu, tzw. BIG carsharing (czyli po prostu wynajem większych samochodów) w Bydgoszczy to dobra oferta zarówno dla osób, które planują przeprowadzkę lub remont, jak również dla firm, które jedynie okazjonalnie potrzebują większego samochodu i nie chcą ponosić kosztów zakupu albo leasingu.

Z uwagi na swoje rozmiary (długość auta to około 6 metrów) fiaty ducato CityBee dostępne są w kilku lokalizacjach na terenie miasta.

Znaleźć je można:
– na parkingu przy sklepie Kaufland na Szwederowie – ul. Solskiego oraz na Wyżynach – ul. Wojska Polskiego,
– przy hipermarkecie Tesco – ul. Toruńska,
– na parkingu Parku Handlowego Batory (sklepy TK Maxx oraz Media Expert; vis a vis Galerii Pomorskiej) – ul. Fabryczna,
– parking E.Leclerc (vis a vis szpitala Jurasza) – ul. Skłodowskiej-Curie,
– parking Galerii Glinki (Carrefour) – al. Jana Pawła II

Jak zarezerwować samochód? Należy pobrać na swój telefon aplikację CityBee (dostępna jest zarówno na smartfony z systemem Android, jak i iOS), zarejestrować konto, wykonać zdjęcie prawa jazdy (wystarczy kategoria B) oraz swoje własne, a także dopisać dane karty płatniczej. Następnie na mapie należy wskazać jeden z samochodów (podana jest jego rejestracja, poziom paliwa w baku) i włączyć rezerwację. Na dotarcie do auta mamy piętnaście minut. Aplikacja wystarczy również do otwarcia samochodu. Kluczyki znajdują się w środku, a płatność automatycznie pobierana jest po zakończeniu wynajmu.

Flota CityBee na terenie kraju liczy obecnie 128 samochodów.