Bydgoszcz
24C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 24 • L 23
29C
Pon
24C
Wt
23C
Sr
20C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCentralna część parku Witosa czeka na zagospodarowanie. Termin prac zależy od „możliwości finansowych” miasta
23.05.2021 | 16:21

Centralna część parku Witosa czeka na zagospodarowanie. Termin prac zależy od „możliwości finansowych” miasta

Na zdjęciu: Elementy amfiteatru w parku Witosa rozebrano wiosną tego roku.

Fot. Szymon Fiałkowski

W 2019 roku park Witosa został niemal całkowicie odnowiony. Uzupełnieniem prac ma być zagospodarowanie centralnej części parku, gdzie niegdyś znajdowała się muszla koncertowa. Zapowiadane od kilku lat prace czekają jednak na znalezienie funduszy w miejskiej kasie.

I etap prac na terenach zielonych pomiędzy ulicami Jagiellońską i Markwarta zakończono jesienią 2019. W ramach rewaloryzacji całkowicie wyremontowane zostały alejki parkowe, do tego zamontowano nowe ławki i kosze na śmieci, a także kamery monitoringu. Park zyskał również nowe oświetlenie i tablice informacyjne. Do tego nasadzono nowe drzewa oraz krzewy i inne rośliny. Odnowiono również tę część parku, w której znajduje się plac zabaw dla dzieci.

W ramach kolejnego etapu prac planowano rewitalizacje części centralnej parku. Pomysł na zagospodarowanie obszaru dawnej muszli koncertowej został jednak zmieniony ze względu na odkrycia dokonane podczas badań archeologicznych. Na terenie parku Witosa niegdyś znajdował się cmentarz ewangelicki. W trakcie przekształcania jego funkcji nie wykonano ekshumacji zwłok – jak ustalono, wciąż spoczywa tam nawet 80 tysięcy ciał. Władze miasta, mając na uwadze to odkrycie, podjęły decyzję o stworzeniu komisji eksperckiej, która pracowała nad wytycznymi dotyczącymi zagospodarowania serca parku Ludowego.
Przed rozpoczęciem II etapu rewaloryzacji urzędnicy zlecili wykonanie prac przygotowawczych, polegających na rozbiórce fontanny oraz pozostałości dawnego amfiteatru. Zostały one wykonane zimą tego roku. Co dalej z odnowieniem centralnej części parku Witosa? Zapytał o to radny Jarosław Wenderlich. W odpowiedzi na jego interpelację zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel zaznacza, że realizacja kolejnego etapu prac będzie przedmiotem konkursu architektonicznego. – Jego termin zależy od skoordynowania działań inwestycyjnych w innych obszarach miasta oraz możliwości finansowych – dodaje.

Sztybel podkreśla, że wizja zagospodarowania centralnej części parku Witosa oraz wykorzystania przyłączy rozebranej niedawno fontanny będzie wynikać z wybranej w konkursie koncepcji. Wymieniona wcześniej komisja ekspercka w 2018 roku zarekomendowała pozostawienie nasypu rozebranego amfiteatru do rozstrzygnięcia jego utrzymania bądź likwidacji na etapie konkursu, a także pozostawienie przyłączy wodotrysku, zachowując możliwość jego odtworzenia w nowej formie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
27 dni temu

Już w czasie budowy Pałacu Młodzieży pracujący tam w czynie społecznym więźniowie handlowali czaszkami i złotymi zębami.

Powiązane treści