Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy powstanie Centrum KOD. Co to będzie?

Dodano: 18.03.2024 | 11:45

Na zdjęciu: Urząd miasta poinformował o zakończeniu prac nad projektem nowoczesnego Centrum Koordynowanej Opieki Długoterminowej na terenie obecnego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Smukale.

Fot. ZOL Bydgoszcz

Urząd miasta poinformował o zakończeniu prac nad projektem nowoczesnego Centrum Koordynowanej Opieki Długoterminowej. Centrum będzie oferować opiekę i wsparcie osobom starszym i schorowanym oraz ich rodzinom.

Jak informuje ratusz, w najbliższym czasie planowana jest rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Smukalskiej 251. – W trosce o mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy, którzy wymagają opieki długoterminowej, podjąłem decyzję o poszerzeniu zakresu działalności Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Powstanie Centrum Koordynowanej Opieki Długoterminowej, dzięki czemu zwiększy się liczba miejsc i form pomocy. Chcemy wesprzeć i otoczyć opieką osoby starsze i chore oraz ich rodziny – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Na terenie Centrum znajdą się dwa ogrody zimowe oraz ogród zewnętrzny, w ramach których odbywać się będą zajęcia kulturalne (koncerty, kino letnie) oraz zajęcia sportowo-gimnastyczne w postaci Tai Chi (jedyna forma gimnastyki seniorów z medycznie udowodnionym wpływem na poprawę akcji serca i funkcji motorycznych, zapobiegająca upadkom seniorów i ich powikłaniom). Zajęcia mają dodatkowo integrować lokalną społeczność senioralną z pacjentami. W Centrum KOD znajdzie się ok. 100 łóżek.

Dodatkową formą działalności Centrum ma być uruchomienie programu (w ramach projektów unijnych) dostarczania posiłków seniorom w domach „MEAL ON WHEEL” oraz wsparcia zdrowym cateringiem dostosowanym do leczonych chorób.


CZYTAJ TAKŻE: 25 lat temu otwarto pierwszą galerię handlową w Bydgoszczy. Wspominamy Geanta!


Idea Centrum KOD (Koordynowanej Opieki Długoterminowej) jest odpowiedzią na wyzwania starzejącego się społeczeństwa. Pozwala w sposób profesjonalny i kompleksowy zatroszczyć się o pacjenta wymagającego różnych form opieki przy wykorzystaniu nowych technologii medycznych i form opieki. Najważniejszą jednak kwestią jest to, że pacjent i jego rodzina nie są pozostawieni sami sobie. Koordynacja i różne formy świadczonej opieki (czy to domowa czy w szpitalu) pozwolą na bieżące monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, szybką reakcję w sytuacji jego pogorszenia oraz wprowadzenie adekwatnych do jego potrzeb świadczeń medycznych — wyjaśnia dr Elżbieta Włodarczyk, dyrektorka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bydgoszczy.

W ramach Centrum powstanie zintegrowana i koordynowana opieka długoterminowa świadcząca usługi medyczne w ramach opieki całodobowej z dywersyfikacją oddziałów, w tym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, w stanach wegetatywnych, z chorobami neurozwyrodnieniowymi (choroby otępienne, Parkinsonizm) czy w stanach poudarowych i z wielochorobowością, ale też w ramach opieki dziennej, długoterminowej opieki domowej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (poradnia geriatryczna oraz poradnia rehabilitacyjna).

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments