Bydgoszcz
-3C
Niebo głównie zachmurzone
79% wilgotność
Wiatr: 5km/h SE
H -2 • L -3
3C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
5C
Pon
4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaCentrum Kultury w budynku XIII LO? Mieszkańcy Fordonu chcą, by została tam szkoła
XIIILO_streetview
23.01.2017 | 15:47

Centrum Kultury w budynku XIII LO? Mieszkańcy Fordonu chcą, by została tam szkoła

Pomysł władz miasta nie cieszy się aprobatą osób zamieszkujących osiedle Bajka.

Na zdjęciu: Siedziba XIII LO przy ul. Gawędy 5.

Fot. Google Street View

W ubiegły piątek władze miasta zaprezentowały propozycję nowej sieci szkół. Przygotowany projekt wywołał zdecydowany sprzeciw mieszkańców Fordonu, którzy chcą, by w budynku przy ulicy Gawędy 5 utworzyć szkołę podstawową i zostawić znajdujące się tam XIII Liceum Ogólnokształcące. Ich działania nie obeszły się bez echa. 

Czytaj więcej o projekcie nowej sieci szkół w Bydgoszczy [KLIK]

Opinie na temat projektu sieci szkół docierają do pracowników urzędu już od piątku. W związku z licznymi pytaniami mieszkańców, ratusz zdecydował się już dzisiaj (a nie 25 stycznia) przedstawić informację o propozycjach przeznaczenia wolnych obiektów oświatowych. Szczególnie dotyczy to wspomnianego już budynku przy ul. Gawędy 5, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Zespół Szkół nr 35, w którego skład wchodzi Gimnazjum nr 3 i XIII LO.

Miasto planuje, utworzyć tam filię MCK-u, czyli Centrum Kultury w Fordonie oraz samorządową szkołę muzyczną I stopnia funkcjonująca w godzinach popołudniowych. – Utworzenie Centrum Kultury w Fordonie jest odpowiedzią na liczne głosy mieszkańców o potrzebie funkcjonowania w tej części miasta ośrodka kulturotwórczego. Zgodnie z koncepcją przygotowaną przez Miejskie Centrum Kultury, ideą filii w Fordonie byłoby angażowanie w podejmowane działania lokalnych liderów społecznych, artystów i organizacji pozarządowych. Filia byłaby obiektem wielofunkcyjnym działającym w wielu obszarach: muzyki, filmu, teatru, tańca, służyłaby również  seniorom i realizacji spotkań oraz projektów międzypokoleniowych. Z kolei  szkoła muzyczna I stopnia, realizująca swoje zadania w godzinach popołudniowych, stworzyłaby możliwość kształcenia artystycznego uzdolnionym muzycznie dzieciom uczącym się w obwodowych szkołach podstawowych w klasach I-VI bez konieczności podróżowania do centrum miasta. Edukację muzyczną absolwenci tej szkoły mogliby kontynuować w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy – wyjaśniają przedstawiciele bydgoskiego ratusza.

ZOBACZ TEŻ: Zima nad Wisłą w Fordonie [ZDJĘCIA]

Jednak znaczna część mieszkańców Fordonu, chce aby w budynku przy ul. Gawędy 5 pozostała szkoła. – Lokalna społeczność chce utworzenia szkoły podstawowej na Bajce i pozostawienia tam XIII Liceum Ogólnokształcącego. Już w kilkanaście godzin po ogłoszeniu informacji o nowej siatce szkół udało się zaktywizować kilkaset osób – przede wszystkim zwykłych mieszkańców. To oni liczyli, że od września na Gawędy znów ruszy działalność nowej podstawówki – bo pamiętają, jak dobrze funkcjonowała „29” [Szkołę Podstawową numer 29 zlikwidowano wraz z poprzednią reformą – przyp. red.]. Wystarczy utworzenie dwóch klas pierwszych. To naprawdę niewiele, a mieszkańcy będą niezwykle wdzięczni za spełnienie ich oczekiwań – mówi Błażej Bembnista, współzałożyciel „Fordon na co dzień” na Facebooku.

Jednym z argumentów przemawiających za pozostawieniem XIII LO w budynku przy ul Gawędy 5 jest bardzo dobre przystosowanie obiektu do potrzeb uczniów, także tych niepełnosprawnych. W szkole istnieje liceum terapeutyczne (w Polsce są tylko dwie takie placówki), klasa mundurowa oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, dzięki której uczniowie poznają tajniki pracy strażaków, uczestniczą w turniejach i przygotowują się do wkroczenia w szeregi strażaków. Ponadto w budynku na Bajce ulokowano Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2, by lepiej współpracować z uczniami.

– Nie wszystkie dzieci chcą uczęszczać do większych placówek – szkoła na Bajce jest spokojna, a kadra pedagogiczna jest bardzo otwarta na uczniów, co pozytywnie wpływa na ich wyniki w nauce. Szkoła aktywizuje lokalną społeczność poprzez organizację pikników rodzinnych, spotkań przedświątecznych, czy kiermaszów, których celem jest pomoc potrzebującym – mówi Bembnista.

Pomysł utworzenia szkoły podstawowej popiera również m.in. były wiceprezydent Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół, który napisał w tej sprawie list otwarty do prezydenta Rafała Bruskiego. – To głupota totalna. Budynek szkolny otoczony wieloma blokami i budynkami mieszkalnymi, gdzie dzieci mają do szkoły jedynie kilkadziesiąt metrów nadaje się jak żaden inny w Bydgoszczy na szkołę podstawową – czytamy w liście.

Przeniesienie XIII LO to dopiero propozycja władz Bydgoszczy, która nie musi zostać zaakceptowana. Zadecydują o tym radni, którzy do końca marca muszą przegłosować odpowiednie uchwały. – Jest teraz ten czas na spotkania konsultacyjne i przekazanie opinii – mówi Wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński. Swoje uwagi dotyczące nowej sieci szkół przesyłać można na adres: reformaedukacji@um.bydgoszcz.pl


Powiązane treści