[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na Osowej Górze powstanie centrum mediacji im. Kamili Wyrębskiej

Dodano: 24.03.2022 | 10:44

Na zdjęciu: Porozumienie o powołaniu Centrum podpisali w minionym tygodniu przedstawiciele obu organizacji: dyrektor Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy, Leszek Sobieraj oraz Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, adw. Michał Bukowiński.

Fot. Przemysław Obarski

Przy Zespole Szkół nr 24 przy ulicy Puszczykowej na Osowej Górze powstanie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej. Jego patronką będzie Kamila Wyrębska – wieloletnia nauczycielka ZS 24, która zmarła na początku 2022 roku.

Jak informuje Emilia Rębas-Gładziejewska z biura prasowego Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej na Osowej Górze będzie pierwszym takim miejscem w województwie kujawsko-pomorskim. Wystartuje ono już w kwietniu przy Zespole Szkół nr 24. Tam specjaliści z zakresu prawa, mediacji i psychologii będą uczyć dzieci i młodzież m.in. trudnej sztuki dialogu i polubownego sposobu rozwiązywania konfliktów oraz prowadzić zajęcia z zakresu edukacji prawnej. Pomysłodawcami projektu są bydgoska adwokatura oraz bydgoska szkoła z siedzibą na Osowej Górze.

Porozumienie o powołaniu Centrum podpisali w minionym tygodniu przedstawiciele obu organizacji, Dyrektor Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy, Leszek Sobieraj oraz Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, adw. Michał Bukowiński – informuje Rębas-Gładziejewska.

Inicjatorzy projektu za główny cel postawili sobie przeciwdziałanie niewłaściwym postawom wśród dzieci i młodzieży takim jak np. dyskryminowanie rówieśników ze względu na pochodzenie, wygląd, niepełnosprawność, ubiór czy problemy edukacyjne. – Chcą także przekonać uczniów, iż mediacja jest skuteczną metodą rozwiązywania wszelkich konfliktów na terenie szkoły, jak i poza nią. Działalność Centrum obejmie cykliczne warsztaty z zakresu edukacji prawnej, mediacji rówieśniczej, a także stałe dyżury mediatorów i adwokatów, którzy udzielać będą wsparcia prawnego społeczności szkolnej – dodaje przedstawicielka biura prasowego Okręgowej Izby Adwokackiej.

Uroczysta inauguracja Centrum Mediacji nastąpi 12 kwietnia podczas konferencji naukowo-dydaktycznej, która odbędzie się w siedzibie szkoły. W wydarzeniu wezmą udział uznani w kraju specjaliści w dziedzinie prawa, psychologii oraz mediacji szkolnej i rówieśniczej. – Uczestnicy zapoznają się z tematem mediacji rówieśniczych. Prelegenci dyskutować także będą o potrzebie edukacji prawnej wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i średnich – informuje Okręgowa Izba Adwokacka.

Patronką Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej będzie Kamila Wyrębska

Patronką Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej została Kamila Wyrębska, wieloletnia nauczycielka ZS nr 24 w Bydgoszczy, pedagog bardzo oddany nauczaniu, zaangażowany w życie szkoły, uwielbiany przez dzieci i młodzież. Zmarła 27 stycznia 2022 roku.

Jej działalność poza codzienną pracą dydaktyczną z dziećmi i młodzieżą szkolną obejmowała prowadzenie wielu międzynarodowych projektów edukacyjnych, takich jak Comenius i Erasmus. W swojej pracy zawodowej dbała nie tylko o poziom wiedzy uczniów w zakresie kształcenia, ale też kładła duży nacisk na kształtowanie postaw obywatelskich, w tym respektowanie zasad demokratycznego państwa oraz podstawowych praw i wolności każdego obywatela niezależnie od rasy, wyznania i obywatelstwa. Była też pierwszym nauczycielem, który wprowadził w Zespole Szkół Nr 24 w Bydgoszczy zajęcia dydaktyczne z zakresie mediacji szkolnej i rówieśniczej – podkreśla Emilia Rębas-Gładziejewska.

W 2014 roku Wyrębska uzyskała tytuł „Superbelfra”: Najlepszego Nauczyciela SP w Bydgoszczy w plebiscycie organizowanym przez “Gazetę Pomorską”. Trzy lata później jej zasługi dla edukacji doceniły także władze miejskie, czego wyrazem była nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Utworzenie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej jest kolejną inicjatywą bydgoskich adwokatów z zakresu mediacji, którą kierują do dzieci i młodzieży. – Bydgoska adwokatura w latach 2015-2016, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, zrealizowała pilotażowy projekt pn. „Mediacje w szkole w praktyce”. Akcja zorganizowana została w 42 szkołach na terenie całego regionu. W ramach projektu, którego celem było promowanie idei mediacji rówieśniczych, przeprowadzono szkolenia dla 820 uczniów. Zdobyte doświadczenia dały podwaliny pod utworzenie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej – przekonuje ORA.

Z ramienia Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy bezpośrednie wsparcie organizacyjno – merytoryczne udziela Komisja Edukacji Prawnej pod przewodnictwem adw. Karoliny Wilamowskiej. Konferencji inicjującej działalność Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej patronuje Instytut Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzy oferty na remont bulwarów nad Brdą. Jest drogo

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments