Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyCentrum miasta ożyje? Wysyp inwestycji [PODSUMOWANIE]
18.09.2017 | 15:24

Centrum miasta ożyje? Wysyp inwestycji [PODSUMOWANIE]

Za 5 lat oblicze Starego Miasta i jego najbliższych okolic zmieni się diametralnie. Prezentujemy większość inwestycji w obrębie Starego Miasta i jego najbliższej okolicy.


Zdjęcia: MB

Biurowce, inwestycje deweloperskie, nowe obiekty kulturalne – w ścisłym centrum miasta obserwujemy niespotykany dotąd wysyp inwestycji. Za 5 lat oblicze Starego Miasta i jego najbliższych okolic zmieni się diametralnie.

Po pierwsze: mieszkania

Nawet tysiąc nowych mieszkańców zamieszka w najbliższych latach w samym centrum miasta. Największy zastrzyk „świeżej krwi” na obumierającym Starym Mieście da Nordic Developement. Łącznie w 15-piętrowym wieżowcu przy ul. Grottgera – tuż obok Wyspy Młyńskiej – oddanych do użytku będzie 130 mieszkań, w których zamieszka około 350 osób. Kolejne mieszkania powstaną tuż obok, przy ulicy Garbary. W tym przypadku inwestorem będzie firma Colian – właściciel bydgoskiej Jutrzenki. Kolejne inwestycje deweloperskie prowadzone są przy ulicy Czartoryskiego 18 oraz przy ulicy Poznańskiej 24 i 25 (obie inwestycje realizuje Rodźko Deweloper). Nowe budynki wyrosną także na Starym Porcie, przy ulicy Chwytowo oraz Świętej Trójcy – projekt pod nazwą Nowa Wenecja. Tylko w tych obiektach swoje własne M znajdzie około tysiąca osób. A na tym nie koniec. Firma Allplan – autorzy koncepcji architektonicznej nowego dworca kolejowego – przygotowują projekt o nazwie Sean Tower. Kilkunastopiętrowy budynek miały stanąć w pobliżu placu Poznańskiego. Na zagospodarowanie czeka również działka przy ulicy Focha, gdzie jeszcze kilka lat temu galerię handlową chciała wznosić firma ECE. Ostatecznie Niemcy zdecydowali się zainwestować w innym miejscu – zbudowali galerię Zielone Arkady przy ulicy Wojska Polskiego. Prestiżowej działki jednak nie sprzedali: planują wybudować na niej mieszkania oraz biurowce. Co ważne, nowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tam budowę nawet 36-metrowych obiektów – muszą one stać jednak wewnątrz działki, a nie przy samej ulicy.

Po drugie: kultura

Tego typu rozwiązanie – budowa wysokościowców przy ulicy Focha – pozwoli na płynne przejście od wysokiego Nordic Haven do niskiej części Starego Miasta. Dużo lepiej powinna się komponować z takim otoczeniem również Opera Nova – obiekt ikoniczny, bardzo masywny jak na ścisłe centrum miasta. Warto w tym miejscu wspomnieć, że również świątynia opery i operetki doczekają się rozbudowy. To kolejne miliony złotych, które będą wpompowane w samo centrum miasta. Przyciągać do centrum będzie również rozbudowane Muzeum Okręgowe przy ulicy Gdańskiej. Nieczynny od wielu lat obiekt zyska nową elewację, a także nowoczesne skrzydło, które będzie stanowić swoiste połączenie XVII-wiecznego klasztoru z nowoczesną Drukarnią – obecnie Bydgoskim Centrum Finansowym. XXI wiek wkroczy również do Biblioteki Miejskiej, którą czeka gruntowna modernizacja. Jej obecny dziedziniec zamieniony zostanie w nowoczesną czytelnię. Życie powróci także do Teatru Kameralnego – prace budowlane w tym miejscu już trwają. Miłośników kultury przyciągną do centrum również odnowione Młyny Rothera. Miasto wyznaczyło trzy kierunki ich zagospodarowania: stworzenie przestrzeni związanej z promocją wiedzy dotyczącej mózgu, aranżacja ogrodów wody będących centrum innowacyjnej edukacji oraz ekspozycji dotyczącej techniki i przemysłu związanego z Bydgoszczą. Inwestycję z pograniczna kultury zapowiedział również Moderator, który został właścicielem nieczynnego od lat Pomorzanina. W obiekcie zlokalizowanym przy ulicy Gdańskiej powstanie nie tylko sala kinowa, lecz również restauracja i lokale usługowe.

Po trzecie: praca

Nowe życie w centrum miasta wprowadzą zapewne dwa okazałe biurowce. To setki miejsc pracy, a co za tym idzie – setki mieszkańców robiących zakupy czy wpadających na popołudniowy lunch do restauracji. Ich obecność w obrębie Starego Miasta z pewnością przyczyni się do rozwoju rynku gastronomicznego, który w ostatnim czasie ma się i tak bardzo dobrze. Pierwsza z inwestycji realizowana jest przy placu Kościeleckich – Immobile K3: 6 tysięcy m2 biur i kolejne 2 tysiące m2 powierzchni usługowej najwyższej klasy. Kwadrat City Office przy ulicy Poznańskiej to z kolei kolejne 5 tysięcy m2  biur i 1,5 tysiąca m2 usług. Inwestycja ta nie ograniczy się jedynie do gruntownego remontu istniejącego obiektu – inwestor zabuduje również przyległą działkę, przez co zniknie kolejna wyrwa w pierzei tej niezwykle popularnej ulicy. Efektowniej wyglądać będzie także ulica Wały Jagiellońskie, gdzie trwa budowa nowego gmachu Sądu Okręgowego.

Po czwarte: przestrzeń publiczna

Same inwestycje deweloperów i innych inwestorów prywatnych nie odniosłyby dużego skutku, gdyby nie związana z nimi rewitalizacja przestrzeni publicznej. Nowe chodniki zyskają nie tylko pozostałe uliczki w obrębie Starego Miasta, lecz również ulica Wały Jagiellońskiej. Najważniejsza będzie jednak rewitalizacja płyty Starego Rynku. Rewitalizacja czeka również plac Kościeleckich. Łącznie na wszystkie te inwestycje miasto wyda kilkadziesiąt milionów złotych.

Ruszyła maszyna…

Bydgoszczanie latami czekają na ożywienie Starego Miasta. Kolejne puste witryny sklepowe nikogo już nie dziwiły. Teraz widać jednak, że coś ruszyło. Nie mówimy bowiem o dwóch czy trzech inwestycjach realizowanych w centrum przez urzędników, lecz o prawdziwym boomie. Co najważniejsze potencjał dostrzegli prywatni inwestorzy: a skoro oni widzą sens w pompowaniu dziesiątków milionów swoich prywatnych środków w centrum miasta, to muszą być tych planów pewni. Ta pewność największych graczy – Moderatora, Rodźko, Nordica czy Mertisu – zachęci do inwestowania kolejnych. A stąd już krótka droga do centrum miasta tętniącego życiem od świtu do… świtu. Centrum miasta godnego metropolii i naszych aspiracji.


Powiązane treści