Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Centrum Onkologii w Bydgoszczy szykuje się do wielkiej rozbudowy. Projektanci rozpoczynają prace

Dodano: 18.02.2021 | 15:16
rozbudowa Centrum Onkologii Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Pierwsza - i jak dotąd jedyna - wizualizacja nowego budynku Centrum Onkologii. Cała operacja rozbudowy ma kosztować, bagatela, około 300 milionów złotych.

Fot. mat. prasowe / CO Bydgoszcz

Nawet 300 milionów złotych może pochłonąć rozbudowa bydgoskiego Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka, która planowana jest do 2025 roku. Na razie podpisano umowę na wykonanie projektu inwestycji. Ma być gotowy wiosną przyszłego roku.

Projekt modernizacji Centrum Onkologii zakłada zarówno powstanie nowych budynków, jak i modernizację tych już istniejących. Kluczowe ma być wzniesienie budynku Innowacyjnych Terapii Lekowych na tyłach obecnego głównego gmachu centrum. Powstanie tam przede wszystkim nowa izba przyjęć z podjazdem dla karetek. Znajdą się tam ponadto: ambulatorium chemioterapii, pracownia cytostatyczna oraz oddział kliniczny onkologii z ponad 50 nowymi miejscami dla pacjentów. Drugi nowy budynek planowany jest po wschodniej stronie budynku głównego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wnęka. Tam z kolei znajdą swoje miejsce między innymi nowe punkty badań USG, pracownia tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Obecny główny budynek zostanie rozbudowany chociażby o nowe sale operacyjne, poszerzony dział anestezjologii i intensywnej terapii, dodatkową przestrzeń zyska apteka szpitalna czy Zakład Endoskopii.

W poniedziałek, 15 lutego udało się podpisać umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej dla rozbudowy Centrum Onkologii. Za niespełna 2 miliony złotych mają ją wykonać firmy spod szyldu BBC Best Building Consultants. Kompletem dokumentów, w tym pozwoleniem na budowę, spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (zarządzająca w imieniu marszałka województwa szpitalami w regionie i zajmująca się ich inwestycjami), ma dysponować do połowy kwietnia przyszłego roku. – Chcemy być gotowi do rozpoczęcia inwestycji, gdy zapewnione będzie dla niej finansowanie – mówi w rozmowie z nami wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Pieniądze są tu sprawą kluczową, bo według wstępnych szacunków całokształt prac pochłonie nawet 300 milionów złotych. Skąd mają pochodzić? Na razie województwo stara się o sfinansowanie kilku inwestycji medycznych, w tym rozbudowy Centrum Onkologii, z Krajowego Programu Odbudowy. Program będzie finansowany ze środków krajów Unii Europejskiej w ramach przyjętego razem z budżetem na lata 2021-2027 Funduszu Odbudowy. W ten sposób w nadchodzących latach do Polski ma trafić do 60 miliardów euro – ponad 23 mld w formie dotacji, pozostała część – w postaci ewentualnych pożyczek.

Wiadomo jednak, że zapewnienie środków z Krajowego Programu Odbudowy nie jest przesądzone. Do końca lutego polski rząd ma bowiem przedstawić Komisji Europejskiej kompletną listę inwestycji przeznaczonych do dofinansowania. A kolejne dwa miesiące mają zająć rozmowy domykające ostateczny kształt programu.

W dotychczasowych opracowaniach jako termin inwestycji pojawiają się lata 2022-2025. Należy podchodzić do tych dat z rezerwą ze względu na dopiero co rozpoczęty proces projektowania, możliwe przesunięcia w terminie uzyskania pozwolenia na budowę, wreszcie – wspomnianego zapewnienie środków na rozbudowę. – Jest ona jednak bardzo potrzebna i liczymy, że znajdzie się na liście zadań z zabezpieczonym finansowaniem – podsumowuje wicemarszałek Ostrowski.