Centrum Onkologii wdraża technikę napromieniania na głębokim wdechu. Dzięki niej chronione jest serce
Dodano: 14.01.2019 | 10:07Na zdjęciu: Nowa metoda stosowana w Centrum Onkologii ma za zadanie ochronić serce u kobiet z rakiem lewej piersi.
Fot. Archiwum.
Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce stosujących technikę napromieniania na tzw. głębokim wdechu DIBH (Deep Inspiratory Breath Hold). Dzięki jej zastosowaniu pacjentki chorujące na nowotwór lewej piersi są mniej narażone na ryzyko powikłań ze strony serca.
Szacuje się, że ponad 80 % pacjentek z rakiem piersi wymaga naświetlania. U pacjentek z rakiem zlokalizowanym po lewej stronie radioterapia piersi wiąże się, z racji bliskiego położenia, z napromienianiem części serca. Obliczono, że na każdy 1 Gy dawki promieniowania zdeponowanej w sercu ryzyko powikłań ze strony serca rośnie o 7,4%.
Inicjatorem i realizatorem wdrożenia techniki na głębokim wdechu są dr n. med. Janusz Winiecki oraz dr n. med. Tomasz Wiśniewski. Zwiększenie objętości płuc powoduje odsunięcie napromienianej piersi od przedniej ściany serca. Jest to prosta, nieinwazyjna metoda, pozwalająca skutecznie zredukować dawkę promieniowania pochłanianą przez mięsień sercowy.
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020