Bydgoszcz
16C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 17 • L 15
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICentrum Onkologii wdraża technikę napromieniania na głębokim wdechu. Dzięki niej chronione jest serce
mammografia
14.01.2019 | 10:07

Centrum Onkologii wdraża technikę napromieniania na głębokim wdechu. Dzięki niej chronione jest serce

Na zdjęciu: Nowa metoda stosowana w Centrum Onkologii ma za zadanie ochronić serce u kobiet z rakiem lewej piersi.

Fot. Archiwum.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce stosujących  technikę napromieniania na tzw. głębokim wdechu DIBH (Deep Inspiratory Breath Hold). Dzięki jej zastosowaniu pacjentki chorujące na nowotwór lewej piersi są mniej narażone na ryzyko powikłań ze strony serca.

Szacuje się, że ponad 80 % pacjentek z rakiem piersi wymaga naświetlania. U pacjentek z rakiem zlokalizowanym po lewej stronie radioterapia piersi wiąże się, z racji bliskiego położenia, z napromienianiem części serca. Obliczono, że na każdy 1 Gy dawki promieniowania zdeponowanej w sercu ryzyko powikłań ze strony serca rośnie o 7,4%.

Inicjatorem i realizatorem wdrożenia techniki na głębokim wdechu są dr n. med. Janusz Winiecki oraz dr n. med. Tomasz Wiśniewski. Zwiększenie objętości płuc powoduje odsunięcie napromienianej piersi od przedniej ściany serca.  Jest to prosta, nieinwazyjna metoda, pozwalająca skutecznie zredukować dawkę promieniowania pochłanianą przez mięsień sercowy.


Powiązane treści