Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miejska inwestycja na Siernieczku. Powstanie centrum pomocy

Dodano: 08.08.2023 | 11:40

Na zdjęciu: Tak docelowo ma wyglądać Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ulicy Kaplicznej na Siernieczku.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Urząd miasta ogłosił przetarg na budowę dwóch obiektów nowego Centrum Pomocy dla Bezdomnych. Powstanie ono przy ulicy Kaplicznej na Siernieczku, tuż przy linii kolejowej nr 201 – niegdyś w tym miejscu stały kontenery socjalne. Teraz docelowo mają tam stanąć cztery nowoczesne, funkcjonalne i energooszczędne budynki, które ułatwią niesienie pomocy potrzebującym.

Budowa nowego centrum pomocy dla osób w kryzysie bezdomności jest planowana od kilku lat. W 2020 roku ratusz złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – kilka miesięcy później wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał, że Bydgoszcz otrzyma 3,5 miliony złotych dofinansowania na ten cel. Teraz ratusz ogłasza przetarg na budowę centrum.

Są osoby, które często na skutek wydarzeń losowych zmagają się z bezdomnością – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – To potężna bariera, która utrudnia wyjście na przysłowiową prostą i wykorzystanie życiowych szans. Dlatego działając w duchu naszej strategii miasta otwartego i solidarnego, reagujemy na takie sytuacje. Nowa, profesjonalna placówka, będzie nie tylko tymczasowym schronieniem, ale przede wszystkim wsparciem dla wielu osób w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności – dodaje Bruski.

Nowe Centrum Pomocy dla Bezdomnych. Szczegóły inwestycji

Kompleks czterech budynków Centrum Pomocy dla Bezdomnych powstanie przy ulicy Kaplicznej w pobliżu wiaduktu magistrali węglowej (wcześniej planowano go na terenie w pobliżu Wiaduktów Warszawskich). – Z myślą o budowie nowej placówki opiekuńczej w poprzednich latach opracowana została dokumentacja projektowa – dodaje biuro prasowe bydgoskiego ratusza. Ratusz podkreśla, że w pierwszej kolejności zlecona zostanie budowa budynków schroniska dla mężczyzn oraz kuchenno-administracyjnego. Na rozpoczęcie tego etapu inwestycji miasto pozyskało 3,5 milionów rządowego dofinansowania. Po wyborze najkorzystniejszej oferty i podpisaniu umowy prace zajmą około półtora roku.

Na Siernieczku docelowo będą znajdować się cztery budynki o różnych funkcjach:

  • Schronisko dla mężczyzn dla 80 osób (w tym 50 miejsc z usługami opiekuńczymi i 30 miejsc bez usług opiekuńczych, budynek o zróżnicowanej wysokości, trzy-czterokondygnacyjny)
  • Schronisko dla kobiet dla 60 osób (w tym 30 miejsc z usługami opiekuńczymi, 30 miejsc bez usług opiekuńczych, obiekt trzykondygnacyjny)
  • Noclegownia dla 80 osób (dwukondygnacyjny obiekt lokowany od strony ul. Kaplicznej z 60 miejscami dla mężczyzn i 20 dla kobiet. Na parterze zlokalizowana będzie strefa wejściowa z portiernią, węzłem sanitarnym, magazynem odzieży, jadalnią, która również ma pełnić funkcję świetlicy)
  • Obiekt kuchenno-administracyjny (obiekt lokowany od strony ul. Kaplicznej z kuchnią, pomieszczeniami administracyjnymi, magazynami, archiwum, sanitariatami)

Budynki będą wznoszone metodą tradycyjną (murowane ze stropami żelbetowymi). Na elewacji dominować ma tynk w jasnym kolorze oraz płytki przypominające cegłę. Cały kompleks będzie ogrodzony. Pomiędzy budynkami zaprojektowano drogę przeciwpożarową zakończoną placem manewrowym oraz miejsca parkingowe dla obsługi.

Teren wokół centrum zostanie zagospodarowany zielenią. – Projektuje się nasadzenie nowych drzew różnego gatunku (m.in. lip, śliw wiśniowych, a także drzew owocowych w północnej części działki). Obiekty zostaną wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje. Na dachu umieszczone będą panele fotowoltaiczne, a ogrzewanie zapewnią pompy ciepła wspomagane kotłami gazowymi. Kompleks będzie wyposażony w monitoring. Cześć pomieszczeń zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wymieniają urzędnicy.


ZOBACZ: Jest nagranie z karambolu na Kamiennej [WIDEO]


W postępowaniu przewidujemy opcję rozszerzenia zamówienia. Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie inwestycji również środkami z Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Dopłat. Umożliwiłoby to realizację całego przedsięwzięcia łącznie z obiektami schroniska dla kobiet oraz noclegowni. Wartość prac przy całym kompleksie szacujemy na około 20 milionów złotych – dodają urzędnicy. Nowy kompleks docelowo zastąpi dotychczasowe schronisko dla kobiet i mężczyzn, które funkcjonują od lat przy ulicach Polanka (w jego miejsce powstanie bursa) i Fordońskiej.

Warto przypomnieć, że na działce przeznaczonej pod budowę centrum w 2009 roku postawiono kontenery, które miały służyć jako mieszkania dla potrzebujących mieszkańców. Eksperyment okazał się porażką – konstrukcje nie były odporne na warunki atmosferyczne, przez co bardzo trudno było je ogrzać, co skutkowało m.in. pojawieniem się zawilgoceń i „grzyba” na ścianach. W 2013 roku ostatni mieszkańcy kontenerów opuścili kontenery, które kilka lat później rozebrano.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital miejski z nowym tomografem. Niebawem w placówce będą kształcić się przyszli lekarze

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments