Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
6C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICentrum Symulacji Medycznych uroczyście otwarte! [ZDJĘCIA]
Centrum Symulacji Medycznych_SG (7)
28.03.2018 | 16:19

Centrum Symulacji Medycznych uroczyście otwarte! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Dziś uroczyście otwarto Centrum Symulacji Medycznych.

Fot. Stanisław Gazda

28 marca 2018 r. o godz. 13:00 uroczyście otwarte zostało Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, zlokalizowane w obiekcie przy ul. Kurpińskiego 19 w Bydgoszczy, w którym wcześniej swoją siedzibę miała Katedra i Klinika Psychiatrii.

Centrum Symulacji Medycznych powstało w wyniku udziału Collegium Medicum UMK w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.

Dzięki wsparciu finansowemu ze środków unijnych w wysokości blisko 11 mln złotych oraz dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia w wysokości około 6 mln złotych, w latach 2016-2017 udało się wyremontować i wyposażyć kompleksowo pomieszczenia znajdujące się w piwnicy, na parterze oraz na I piętrze. Znajdują się tam doskonale wyposażone sale symulacji wysokiej wierności z zaawansowanymi symulatorami: ćwiczeń do nauki umiejętności chirurgicznych, laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych, ćwiczeń z pacjentem standaryzowanym, debriefingu, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, symulator karetki pogotowia, nauki umiejętności technicznych, symulacji z zakresu ALS, pielęgniarskiej symulacji wysokiej wierności, blok operacyjny, intensywnej terapii, sala z zakresu BLS oraz sala porodowa.

Idealną do kształtowania umiejętności interpersonalnych pomiędzy pacjentem a zespołem medycznym jest sala z pacjentem symulowanym. Osoby odpowiednio przeszkolone odtwarzają w trakcie zajęć realizowanych w tej sali role pacjenta lub jego rodziny. CSM dysponuje również salą komputerowego wspomagania nauczania z pacjentami wirtualnymi. Tu bez fizycznej obecności przedmiotów i ludzi można uczyć się podejmowania decyzji, diagnostyki różnicowej czy planowania leczenia. W CSM oprócz zajęć dydaktycznych będą organizowane obiektywne i standaryzowane egzaminy kliniczne OSCE. Do prowadzenia takich egzaminów służy zespół sal egzaminacyjnych z pełnym monitoringem z możliwością nagrywania i odtwarzania egzaminów.

Od października ubiegłego roku przy użyciu specjalistycznych trenażerów, fantomów i zaawansowanych symulatorów studenci kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa i położnictwa. mogą sukcesywnie poszerzać wiedzę – zdobywać praktyczne umiejętności i uczyć się pracy zespołowej przy wykorzystaniu metod symulacji medycznych, polegających na odwzorowaniu rzeczywistego procesu z zachowaniem takiej wierności, która pozwala na doświadczenie, refleksję, informację zwrotną w kontrolowanym środowisku – bez ryzyka jakie niesie podobne doświadczenie w praktyce rzeczywistej.

Dzisiaj (28.03) z udziałem m.in. prof. Andrzeja Tretyna, Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, posła Tomasza Latosa, zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Andrzeja Rakowicza, prorektor ds. Collegium Medicum prof. Grażyny Odrowąż-Sypniewskiej, dyrektor Centrum Symulacji Medycznych dr n. med. Mirosławy Felsmann, dziekan Wydziału Lekrskiego dr hab. Katarzyny Pawlak-Osińskiej, a także byłych władz uczelni, przedstawicieli Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, studentów i wykładowców Collegium Medicum – dokonano uroczystego przecięcia wstęgi do tego nowoczesnego obiektu.

 


Powiązane treści