[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy ma nowego dowódcę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dodano: 11.07.2019 | 18:16
gen. Wilhelm Grun, gen. Andre Lanata, gen. Adam Joks

Uroczystość zmiany dowódcy odbyła się w czwartek.

Na zdjęciu: Gen. dyw. Adam Joks (z prawej) objął dowództwo jednostki JFTC w Bydgoszczy. Z lewej ustępujący dowódca - gen. dyw. Wilhelm Grun z Niemiec, w środku - gen. Andre Lanata z NATO.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zmiana na stanowisku dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy. Generała dywizji Wilhelma Grüna zastąpił generał dywizji Adam Joks.

To drugie tak duże wydarzenie w jednostce NATO, która swoją bazę ma w Bydgoszczy. Przypomnijmy, że w połowie czerwca doszło do zmiany dowódcy w Grupie Integracyjnej Sił NATO. Dotychczasowego dowódcę jednostki, płk Artura Bogowicza na tym stanowisku zastąpił ppłk Sławomir Walenczykowski.

W czwartek odbyła się z kolei uroczystość przekazania obowiązków dowódcy jednostki JFTC. Warto nadmienić, że do tej pory centrum dowodzili wojskowi z Danii, Polski i Niemiec. Pierwszym dowódcą był duński generał dywizji (rezerwy) Ib Johannes Bager, a następnym gen. brygady Wojciech Grabowski. Gen. Grün na czele stał od 2016 roku (dowództwo w jednostce trwa trzy lata). Od dzisiaj jednostką dowodzi gen. dyw. Adam Joks, który do Bydgoszczy przenosi się ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Wizytowałem w trakcie mojej dotychczasowej kariery wojskowej większość dowództw NATO, a także sporo dowództw narodowych. Większość z nich może tylko pomarzyć o takim wsparciu, jakie my otrzymujemy od miasta-gospodarza

– mówił gen. Grün. Niemiecki dowódca mówił, że w ciągu ostatnich trzech lat jednostka JFTC skupiała się na operacjach bieżących (działania prowadzone w Afganistanie i Iraku), przygotowaniach do operacji przyszłych (m.in. niedawno w jednostce zakończyły się ćwiczenia informatyczne CWIX 2019), współpracy z Dowództwami Sił Połączonych i innymi dowództwami NATO, a także Gruzją, dla której przygotowano specjalny program szkoleniowy oraz rozwijanie możliwości bojowych. – Optymalizowana jest także własna jednostka, gdzie skupiliśmy się na rozwijaniu naszego kapitału ludzkiego – mówił dziennikarzom odchodzący ze stanowiska dowódcy gen. Grün.

Gen. Joks mówił z kolei, że w przeszłości służył już w jednostce należącej NATO. – Była to jednostka wielonarodowa, w której byłem zastępcą szefa sztabu. Teraz wracam do jednostki NATO, jako szef. To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę objąć dowództwo tą jednostką – nie ukrywał. Obiecał, że będzie starał się utrzymać bardzo wysoki poziom szkoleń, jaki jest w jednostce.

Bydgoszcz faktycznie jest polską stolicą NATO. Chcę podziękować mojemu poprzednikowi za poświęcenie i wysiłki włożone na rzecz działania jednostki, która oferuje wysoki poziom szkoleń. To pomaga siłom NATO w zakresie obowiązujących zadań

– podkreślił i życzył swojemu poprzednikowi sukcesów na nowym stanowisku. Gen. Grün ma niebawem objąć stanowisko kierownicze w niemieckiej armii. Nowy dowódca jednostki został zapytany o to, jakie cele postawił sobie na czas dowodzenia centrum. – Chcę utrzymać wysoki poziom ćwiczeń i szkoleń, bo do tego ta jednostka jest powołana. Miałem okazję zapoznać się szczegółowo z działaniem jednostki w ciągu ostatnich dni. Muszę powiedzieć, że ten plan ze względu na dynamiczną sytuację, może ulec modyfikacji i trzeba go będzie dostosować do bieżących sytuacji – odpowiedział.

Podczas uroczystości, doradca szefa prezydenckiego BBN gen. dyw. w st. spocz. Romuald Ratajczak odczytał list, jaki do obu dowódców skierował prezydent Andrzej Duda. – Pod dowództwem pana generała JFTC utrzymało wysoki poziom profesjonalizmu prowadzonej tu działalności edukacyjnej i treningowej. Zgrywanie jednostek na poziomie taktycznym, do którego przygotowuje się szkolony w Bydgoszczy personel, to podstawa interoperacyjności, wymaganej przy realizowaniu wspólnych misji – podkreślił prezydent i dodał, że życzy generałowi Joksowi powodzenia w realizacji nowego zadania, jakim jest służba w bydgoskim centrum. – Jestem przekonany, że sprosta pan wyzwaniu wysoko postawionej przez poprzedników poprzeczki. Stając na czele NATO-wskiej struktury będzie pan generał jednocześnie ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej i Sił Zbrojnych RP wobec naszych sojuszników i partnerów. Wierzę, że doskonale wypełni pan tę misję – napisał.

Jednocześnie głos zabrali również przedstawiciele miasta i województwa.

Dla mnie osobiście NATO to solidarność, jedność, skuteczność i najwyższa jakość. Tę budują przede wszystkim ludzie. I tylko od nich – od ich jakości, determinacji zależy sukces. Tę jakość właśnie tutaj dostrzegam

– przyznał prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski dziękował gen. Grunowi za jego zaangażowanie i życzliwość, jednocześnie gratulował niemieckiemu wojskowemu dokonań i dziękował mu za okres trzyletniej współpracy, która była – jak określił Bruski – konstruktywna, przyjazna i otwarta. Odchodzący dowódca jednostki otrzymał medal prezydenta Bydgoszczy. – Chciałbym, że by ta polska stolica NATO była nadal silna – tymi słowami zwrócił się do nowego dowódcy jednostki JFTC. Chęć współpracy z nowym dowódcą wyraził również zastępca wojewody kujawsko-pomorskiego. Józef Ramlau przypomniał, że obecna ekipa rządząca sprawy bezpieczeństwa stawia jako jedno z najważniejszych zadań.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments