Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Leczenie uzdrowiskowe dla dzieci. Gdzie można z niego skorzystać na Kujawach i Pomorzu?

Dodano: 15.04.2024 | 13:29

Na zdjęciu: W województwie kujawsko-pomorskim terapię dla dzieci oferuje tylko jeden ośrodek - w Ciechocinku.

Fot. UMWKP

Dzieci w wieku od trzeciego roku życia mogą udać się na bezpłatne leczenie uzdrowiskowe. W województwie kujawsko-pomorskim w terapii dla dzieci specjalizuje się jedynie jedna placówka.

Leczenie uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia, które już wcześniej odbywało się w szpitalu bądź przychodni zdrowia. O tym czy konieczne jest leczenie w tej placówce decyduje lekarz, który też wystawia odpowiednie skierowanie. Leczenie jest szczególnie istotne w przypadku chorób dróg oddechowych oraz urazów i chorób reumatologicznych dzieci.

W województwie kujawsko-pomorskim terapię dla dzieci oferuje tylko jeden ośrodek: Uzdrowisko Ciechocinek – Szpital Uzdrowiskowy Nr III im. dr Markiewicza, mieszczący się przy ul. Staszica 5. W 2023 roku z leczenia w tej placówce skorzystało 721 dzieci z całej Polski. Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie finansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ile trwa pobyt w uzdrowisku?

Dzieci w wieku od 3. do 6. roku życia mogą zostać zakwalifikowane na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, które trwa 21 dni. W ciągu nich przeprowadzone zostaną co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne. Dzieci w wieku od 3. do 18. roku życia mogą też zostać skierowane na uzdrowiskowe leczenie szpitalne trwające 27 dni, na których zostanie wykonanych co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych.

Czas leczenia ma nie kolidować ze zajęciami szkolnymi. – Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają zapełnianą naukę szkolną na poziomie podstawowym i ponad podstawowym. Dlatego leczenie może się odbywać przez cały rok, a nie tylko w okresie wakacji. Poza zabiegami dzieci mogą uczestniczyć w edukacji dla zdrowia – czyli nauki zdrowego stylu życia, zarówno z zakresu racjonalnego żywienie oraz aktywność fizycznej – przekazała Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments