Ciemno na rondzie turbinowym. „Ciekawe, czy oświetlenie będzie działać czy to tylko atrapy?”
Dodano: 21.09.2020 | 13:01Na zdjęciu: Od końca sierpnia kierowcy mogą poruszać się nowopowstałym rondem turbinowym. W godzinach nocnych droga przy Szubińskiej jednak w ogóle nie jest oświetlona.
Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum
Do końca tego miesiąca powinny zakończyć się odbiory techniczne ronda turbinowego – dowiedziała się MetropoliaBydgoska.PL. Kierowcy zwracają uwagę, że droga przy Szubińskiej w godzinach wieczornych i nocnych w ogóle nie jest oświetlona.
To była jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w regionie. Rondo turbinowe łączy ul. Szubińską z osiedlem Miedzyń oraz Trzcińcem. Ma wpłynąć na bezpieczeństwo podróżujących w tym rejonie, a także upłynnić ruch – m.in. ułatwić dojazd od strony Miedzynia. Kierujący jeszcze przed wjazdem na skrzyżowanie wybiera pas ruchu właściwy dla dalszego kierunku jazdy – na rondzie nie ma już możliwości zmiany pasa z wewnętrznego na zewnętrzny i odwrotnie.
Tymczasem kierowcy, którzy po rondzie poruszać się mogą od końca sierpnia, zwracają uwagę na problem, którym jest brak oświetlenia. – Ciekawe, czy oświetlenie na nowym rondzie będzie działać czy to tylko atrapy? – pytał jeden z naszych Czytelników. Temat nabrał na znaczeniu po ubiegłotygodniowym wypadku na rondzie, gdzie dachowało auto osobowe. Jak słyszymy, problem niebawem ma zostać rozwiązany. – Obecnie jesteśmy w trakcie odbiorów zadania oraz jego rozliczenia – mówi rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Sitarek. Jak słyszymy, całkowity odbiór inwestycji może nastąpić do końca miesiąca.
Finalizowana jest umowa związana z dostarczaniem energii elektrycznej. Zależy nam, by odbiorcą energii również dla części wojewódzkiej od razu była gmina Białe Błota
– dodaje Sitarek i przypomina, że zgodnie z przepisami koszty oświetlenia dróg z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych ponoszą samorządy lokalne. Podczas budowy ronda zainstalowano całą infrastrukturę oświetleniową – zarówno przy rondzie turbinowym, jak i przy nowym odcinku drogi gminnej w kierunku osiedla Miedzyń. – W trakcie inwestycji zdecydowaliśmy się na stosowanie rozwiązań najbardziej poprawiających bezpieczeństwo. Stąd między innymi rondo ma charakter turbiny z pasami ruchu rozdzielonymi separatorami, jest wyposażone w chodniki, drogi rowerowe oraz energooszczędne oświetlenie z latarniami zlokalizowanymi bezpośrednio przy przejściach dal pieszych – kończy rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Inwestycja kosztowała niemal 18,6 mln zł.