Cienie i blaski – Bydgoszcz 2016 w skrócie [RANKING]
Przedstawiamy subiektywne zestawienie najistotniejszych wydarzeń w Bydgoszczy w mijających dwunastu miesiącach.
1/12URUCHOMIENIE LINII TRAMWAJOWEJ DO FORDONU – STYCZEŃ
16 stycznia, z dwutygodniowym opóźnieniem, oddano do użytku liczącą sobie blisko dziesięć kilometrów trasę tramwajową do Fordonu. Inwestycja kosztująca ponad 400 milionów złotych zarówno na etapie projektu, jak i wykonania budziła mnóstwo emocji. I nie inaczej było po tym, jak tramwaje aż czterech linii wyruszyły na trasę w kierunku największej bydgoskiej dzielnicy…
Od początku funkcjonowania linii pasażerowie (i nie tylko) zmagali się z licznymi problemami – awariami taboru, trakcji, później doszedł spóźniony (i nadal krytykowany) montaż systemu ITS mający usprawnić przejazd tramwajów po Fordonie. Na dodatek wiosną – jak twierdził inwestor, czyli spółka Tramwaj Fordon, z powodu zbyt wysokich temperatur – doszło do znaczącego wygięcia szyn, co stało się wodą na młyn dla krytyków inwestycji. Remont torowiska jest przewidziany dopiero na wiosnę 2017 roku.
2/12MARIA WASIAK ZASTĘPCZYNIĄ PREZYDENTA BYDGOSZCZY – MARZEC
Zaskakujący transfer do bydgoskiego ratusza – była minister infrastruktury została czwartym zastępcą Rafała Bruskiego. Poszukiwania następczyni Łukasza Niedźwieckiego, który odszedł z magistratu pod koniec 2015 roku, trwały kwartał. Zwolennicy tej nominacji podkreślali wiedzę i kompetencje byłej szefowej resortu infrastruktury, przeciwnicy od razu wytknęli jej „spadochroniarstwo”.
Maria Wasiak oficjalnie rozpoczęła pracę w ratuszu w pierwszej połowie kwietnia. Nadzoruje Wydział Zintegrowanego Rozwoju, odpowiada też za pion funduszy unijnych. Ważnym elementem swojego działania uczyniła rewitalizację zdegradowanych obszarów miasta nad Brdą (m.in. Stary Fordon, część Środmieścia). Medialnie udziela się rzadko, nie wdaje się też w polityczne spory.
3/12PIERWSZE CZYTANIE USTAWY O POWOŁANIU UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W BYDGOSZCZY – KWIECIEŃ
Na ten dzień czekało wielu bydgoszczan, wśród nich ci znajdujący się w gronie aż 160 tysięcy osób, które podpisały się pod obywatelskim projektem ustawy ustanawiającej nową uczelnię medyczną w grodzie nad Brdą. Do sejmu udała się nawet kilkudziesięcioosobowa reprezentacja Bydgoszczy z prezydentem Rafałem Bruskim na czele.
Choć ustawa nie została odrzucona na początku sejmowej drogi, to od wielu miesięcy nie może wyjść poza prace w komisjach. Inicjator zbiórki podpisów pod projektem – poseł Zbigniew Pawłowicz (PO) od dawna nie jest już w temacie specjalnie aktywny, również z ust wiceprzewodniczącego komisji zdrowia Tomasza Latosa (PiS) nie padają jakiekolwiek wiążące deklaracje w sprawie przyszłości projektu.
4/12UROCZYSTE OTWARCIE JEDNOSTKI NFIU NATO – KWIECIEŃ
Grupa Integracyjna Sił NATO to nowa jednostka, której działalność oficjalnie zainaugurowano 20 kwietnia w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód gen. Manfreda Hofmanna oraz dowódcy nowej jednostki płk. Artura Bogowicza.
Nowa jednostka Sojuszu Północnoatlantyckiego ma odpowiadać za zdolność do szybszego reagowania na wypadek zagrożeń – koordynację działań Połączonych Sił Wysokiej Gotowości oraz Sił Odpowiedzi NATO. Personel grupy stanowią przedstawiciele trzynastu państw. Połowę z nich stanowią Polacy.
5/12SPORTOWY UPADEK PIŁKARSKIEGO ZAWISZY – CZERWIEC
Pod koniec maja Radosław Osuch, od 2011 roku większościowy udziałowiec spółki WKS Zawisza Bydgoszcz SA, ogłosił, że pozbywa się swojego pakietu akcji. Nowym właścicielem miał być biznesmen powiązany z kapitałem hiszpańskim. Artur Czarnecki, bo o nim mowa, faktycznie pojawił się w Bydgoszczy, ale jakichkolwiek ruchów zmierzających do utrzymania poziomu sportowego (w sezonie 2015/2016 Zawisza grał w I lidze) nie wykonał.
Efekt – drużyny spółki w obecnym sezonie brakuje nie tylko na zapleczu ekstraklasy czy na szczeblu centralnym, ale w ogóle w rozgrywkach ligowych. Zespoły młodzieżowe zostały przekazane do nowo powstałego tworu – MUKS CWZS, a jedyną ekipą występującą z „Zetką” na piersi jest w aktualnych rozgrywkach drużyna SP Zawisza (do niedawna mniejszościowy udziałowiec spółki) występująca w klasie B (ósmy poziom rozgrywek).
6/12INAUGURACJA LOTÓW DO RZYMU – CZERWIEC
Pod koniec kwietnia dość niespodziewanie ogłoszono, że tuż przed wakacjami z bydgoskiego lotniska będzie można dotrzeć do Wiecznego Miasta. Pierwszy lot zrealizowany przez nieznane dotąd szerzej na polskim rynku lotniczym włoskie linie Mistral Air odbył się 16 czerwca, a na pierwszych pasażerów czekali… rzymscy legioniści.
Mimo pozytywnych sygnałów dotyczących frekwencji na pokładzie, loty do stolicy Italii zostały zawieszone wraz z końcem sezonu letniego, czyli 31 października. Jak jednak poinformowali już przedstawiciele lotniska (obchodzącego w tym roku notabene 100-lecie istnienia), trasa do Rzymu wróci do bydgoskiej oferty wiosną.
7/12MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW W LEKKIEJ ATLETYCE – LIPIEC
Po ośmiu latach przerwy najważniejsza impreza lekkoatletyczna dedykowana juniorom wróciła do grodu nad Brdą. I to w dość specyficznych okolicznościach – pierwotnie organizatorem czempionatu miał być rosyjski Kazań, ale z uwagi na dyskwalifikację tamtejszego związku lekkoatletycznego, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Lekkoatletycznych musiała znaleźć zastępstwo. Wybór na początku stycznia padł właśnie na Bydgoszcz.
Zawodnicy z ponad 150 krajów świata rywalizowali na stadionie Zawiszy od 19 do 24 lipca. Królami polowania na bieżni okazali się Amerykanie, którzy sięgnęli po 21 medali. Polska zajęła w klasyfikacji medalowej szóstą pozycję, zdobywając cztery medale – po dwa złote i srebrne.
8/12BYDGOSKIE MEDALE OLIMPIJSKIE I SKANDAL DOPINGOWY W RIO DE JANEIRO – SIERPIEŃ
Jedenaście medali przywieźli z igrzysk w Brazylii polscy sportowcy. Autorkami albo współautorkami aż trzech były bydgoskie sportsmenki. Duet wioślarek Lotto-Bydgostii Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz Natalia Madaj wywalczył jedyne obok młociarki Anity Włodarczyk złoto, czwórka podwójna pań z Moniką Ciaciuch w składzie sięgnęła po brąz, podobnie jak kajakarski duet Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik) – Karolina Naja.
Udział bydgoskich sportowców w igrzyskach w Rio to nie tylko blaski, ale i cienie. Tymi ostatnimi położył się skandal dopingowy z udziałem sztangistów Zawiszy – Adriana i Tomasza Zielińskich. Obaj jeszcze przed swoimi startami zostali wycofani z polskiej reprezentacji i musieli wrócić w niesławie do domu.
9/12KONIEC ROZBIÓRKI TORBYDU – WRZESIEŃ
Istniejące od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku lodowisko przeszło do historii. Nieczynny od ponad dziesięciu lat obiekt zniknął z powierzchni ziemi, a działka została sprzedana prywatnemu inwestorowi.
„Nowym Torbydem” ma być obiekt powstający od kilku miesięcy na Babiej Wsi, w sąsiedztwie hal Łuczniczka oraz Artego Arena. Na początku października wmurowano na placu budowy kamień węgielny. Inwestycja warta ponad 20 milionów złotych ma zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku.
10/12PROJEKT BYDGOSKA KARTA SENIORA 60+ - PAŹDZIERNIK
Pod koniec października bydgoscy radni przegłosowali projekt powołania „Bydgoskiej Karty Seniora 60+”. To inicjatywa, która ma za zadanie zaktywizować najstarszych mieszkańców miasta oraz umożliwić im korzystanie z licznych udogodnień np. zniżek w instytucjach kulturalnych czy na terenie Myślęcinka.
Na początku grudnia ratusz przestrzegł jednak, że cenną inicjatywę próbują wykorzystać oszuści. W obiegu pojawiła się ulotka, która informowała o rzekomych rabatach udzielanych w określone dni między innymi w sieciach handlowych czy restauracjach.
11/12OFICJALNE POWOŁANIE STOWARZYSZENIA METROPOLIA BYDGOSZCZ - LISTOPAD
23 listopada oficjalnie sąd ogłosił powstanie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, organizacji skupiającej miasto nad Brdą, osiemnaście ościennych miast i gmin oraz dwa powiaty – bydgoski oraz nakielski. Prezesem zarządu stowarzyszenia został prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Powołanie stowarzyszenia było podtrzymaniem idei powołania metropolii na mocy ustawy, którą przegłosował pod koniec 2015 roku poprzedni parlament. Mimo że dokument został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, to do dzisiaj nie wydano aktów wykonawczych dla ustawy. Miałyby one określić tryb powołania ustawowej metropolii czy sposób aplikowania o jej utworzenie.
12/12S10 – PODPISANIE UMOWY NA DOKUMENTACJĘ DLA ODCINKA BYDGOSZCZ – TORUŃ - LISTOPAD
Po wielu miesiącach oczekiwań 28 listopada dyrektor bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Jagodziński podpisał z firmą Mosty Katowice umowę na przygotowanie dokumentacji na potrzeby budowy odcinka drogi ekspresowej S10 łączącej dwie stolice województwa kujawsko-pomorskiego. Wartość kontraktu to niemal pięć milionów złotych zabezpieczonych w czerwcu br. na mocy podpisanego przez wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita programu inwestycyjnego.
Według harmonogramu, dokumentacja ma być gotowa wiosną 2018 roku, rok później mają zostać wyłonieni wykonawcy 50-kilometrowego odcinka. Budowa S10 w regionie ma rozpocząć się w 2020, a zakończyć – w 2022 roku.
Zdjęcia: Leszek Grabowski, Stanisław Gazda, Bogusław Białas, Sebastian Torzewski, Eryk Dominiczak
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022
Autor: Eryk Dominiczak
Autor: