Co dalej z halą lekkoatletyczną na Zawiszy? Powraca temat budowy obiektu
Dodano: 30.03.2019 | 06:00Na zdjęciu: Pod koniec ubiegłego roku, miasto przedstawiło nową wizualizację obiektu, który miałby powstać na terenie kompleksu Zawiszy.
Fot. Wizualizacje Urzędu Miasta Bydgoszcz
Na lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy, które na początku tego miesiąca odbyły się w szkockim Glasgow, zawodnicy bydgoskich klubów sięgnęli po trzy złote medale.
W konkursie skoku o tyczce najlepszy okazał się Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza), a potem w jego ślady poszli także biegacze: Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza, na 1500 m) i Iga Baumgart-Witan (Budowlany KS, w sztafecie 4×400 m). Trzy złote krążki sprawiły, że niemal od razu powrócił temat związany z budową nowoczesnej hali lekkoatletycznej na terenie kompleksu Zawiszy przy ul. Gdańskiej 163.
Przypomnijmy, że miasto ma już niezbędne pozwolenia budowlane na przeprowadzenie robót, ale także stara się o dofinansowanie budowy m.in. ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz o to, by ministerstwo wpisało tę inwestycję do grona tych o szczególnym znaczeniu dla sportu. Resort w obu tych punktach miastu odmówił, choć w czerwcu ubiegłego roku wpisał tę inwestycję w plan długoletni, o czym informował poseł PiS i obecnie sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. Urzędnicy ratusza nie odpuszczają i dalej będą starali się o pozyskanie środków. Jest to ważne tym bardziej, że – jak mówi prezes CWZS Zawisza Waldemar Keister – Bydgoszcz jest mekką polskiej lekkiej atletyki.
Keister zwraca uwagę na fakt, że lekkoatleci bydgoskich klubów osiągają duże sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych. Przedstawiciele Zawiszy wysłali w połowie kwietnia 2018 r. pismo do szefa resortu sportu Witolda Bańki. – Chcielibyśmy, aby pan minister biorąc pod uwagę argumenty merytoryczne, jeszcze raz przeanalizował osobiście możliwość umieszczenia tego zadania na ścieżce dofinansowania w ramach programu ze względu na szczególne znaczenie dla sportu – czytamy.
W dokumencie zwrócono uwagę, że obecna hala nie jest przystosowana do skoków o tyczce długości 5 metrów, a brak bieżni okrężnej utrudnia trening w konkurencjach biegowych na dłuższym dystansie niż 100 m. Podkreślono też, że miasto wielokrotnie organizowało wielkie europejskie i światowe mityngi lekkoatletyczne (w tym roku na stadionie Zawiszy w dniach 9-11 sierpnia zostaną rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Europy). Na potrzebę budowy takiego obiektu zwracają uwagę również sami zawodnicy. – Fajnie byłoby, gdyby ta hala powstała – nie ukrywa Iga Baumgart-Witan i przyznaje, że starania o powstania tego obiektu trwają już od dłuższego czasu. – Jeżeli jeszcze podejmę rękawicę trenowania za około półtora roku, to bardzo fajnie będzie w niej wystartować – dodaje.
Sama hala ma mieć ok. 7150 metrów kwadratowych powierzchni, 18 metrów wysokości i dwie kondygnacje.
- Grand Prix 2025. Dzika karta na rundę w Warszawie przyznana - 25 kwietnia 2025
- Tylu pasażerów wyleciało na wakacje z lotniska w Bydgoszczy na początku 2025 roku. Poznaliśmy statystyki - 25 kwietnia 2025
- Enea ABRAMCZYK Astoria zaczyna półfinały. W weekend pierwsze mecze z Sokołem Łańcut - 25 kwietnia 2025