Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z Centrum Leczenia Dzieci w Bydgoszczy? Poseł Jan Szopiński interweniuje

Dodano: 25.09.2023 | 14:54

Na zdjęciu: Poseł Jan Szopiński pyta, co z budową

Fot. Szymon Fiałkowski

Niedługo minie rok, od kiedy poinformowano, że Ministerstwo Zdrowia przekazuje Szpitalowi Jurasza niemal 300 milionów złotych na budowę Centrum Leczenia Dzieci. I to by było na tyle, ponieważ inwestycja do dziś nie ruszyła. O jej przyszłość pyta poseł Jan Szopiński.

Projekt zakładał budowę nowego budynku szpitalnego, w którym miały znaleźć się obecne kliniki pediatryczne, poradnie specjalistyczne dla dzieci, izba przyjęć, rejestracja, diagnostyka, ambulatorium pediatryczne, blok operacyjny, gabinety zabiegowe oraz pomieszczenia administracyjne, techniczne, magazynowe, socjalne i gastronomiczne. Jak zapowiadano, powierzchnia nowego obiektu miała wynieść ok. 14 000 mkw. W planach było też zakupienie sprzętu i aparatury medycznej specjalnie na ten cel.

Koszt inwestycji określano na prawie 300 milionów złotych, ale aż 296 miało pochodzić z Ministerstwa Zdrowia, ponieważ szpital zyskał je w konkursie organizowanym przez resort. Brakujące 3 miliony gwarantowało Collegium Medicum UMK. Projekt miał zostać zrealizowany między IV kwartałem 2022 roku a IV kwartałem 2026 r.

– Niestety, minął już rok od tej propagandowej szopki Prawa i Sprawiedliwości, a w miejscu, gdzie miało być wybudowane Centrum Leczenia Dzieci w Bydgoszczy rośnie trawa, bo do dzisiaj Minister Zdrowia nie przekazał na tę budowę ani jednej złotówki. Nie pofatygował się nawet, by podpisać umowę na realizację tej inwestycji tak bardzo potrzebnej małym pacjentom z Bydgoszczy, województwa kujawsko-pomorskiego i województw ościennych – mówi poseł Jan Szopiński, który zorganizował konferencję prasową oraz napisał interpelację w tej sprawie.

Jak zauważa parlamentarzysta, społecznicy pytają już, czy brak 300 milionów na inwestycję w Bydgoszczy jest spowodowany wspieraniem rozbudowy kompleksu akademickiego ojca Rydzyka. – Jak informują polskie media, w tej sprawie ojciec Tadeusz Rydzyk publicznie zrugał ministra Czarnka i po tym dostał zgodę na otwarcie kierunku lekarskiego na swojej uczelni – mówi poseł.

W skierowanej do Minister Zdrowia interpelacji Szopiński pyta, co z przyznanymi pieniędzmi, dlaczego do tej pory nie zostały przekazane na budowę szpitala, czy i kiedy się to stanie oraz kiedy faktycznie rozpocznie się inwestycja i kiedy nastąpi oddanie do użytku nowej infrastruktury.

– Niezależnie od udzielenia odpowiedzi, apeluję do Pani Minister o pilne odszukanie 300 milionów złotych przyznanych na Centrum Leczenia Dzieci w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy i o pilne przekazania tych środków w celu umożliwienia rozpoczęcia realizacji inwestycji – zaznacza Szopiński.

Jak odpowiada Ministerstwo Zdrowia, wszystkie 14 projektów programów inwestycyjnych z listy rankingowej konkursu pediatrycznego rozstrzygniętego w ramach Funduszu Medycznego (w tym inwestycja w Bydgoszczy) w ostatnich miesiącach było przedmiotem intensywnych uzgodnień ministerstwa ze szpitalami/instytucjami badawczymi.

– Projekty były i są procedowane w drodze uchwał Rady Ministrów zgodnie z kolejnością wynikającą ze stopnia przygotowania inwestycji przez beneficjentów i gotowości do ich wprowadzenia – mówi dr n. hum. Iwona Kania, Rzecznik Ministra Zdrowia

Pierwsze 7 najbardziej zaawansowanych projektów już zostało ustanowionych, z czego realizacja 4 już się rozpoczęła, kolejne dwa projekty programów inwestycyjnych zostały już skierowane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i oczekują na wpis do Wykazu prac legislacyjnych rządu.

– Ostatnie 5 programów, w tym program złożony przez Szpital im. Jurasza z Bydgoszczy, ze względu m.in. na stosunkowo najniższy stopień przygotowania przez inwestora oraz ambitną specyfikę projektu inwestycyjnego, a tym samym skalę koniecznych do uzgodnienia aspektów i założeń inwestycji, znalazł się w ostatniej turze planowanych do procedowania uchwał – mówi mówi dr n. hum. Iwona Kania.

Jak zapewnia ministerstwo, zgłoszenie pozostałych inwestycji do wpisu do Wykazu prac legislacyjnych nie jest zagrożone i najprawdopodobniej odbędzie się w pierwszej połowie października br.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
5 miesięcy temu

To oczywiste ze pisiory musiały dac ta kase rydzykowi…..taki mamy rzad.