Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z powrotem uczniów do szkół? Od poniedziałku ruszają testy dla nauczycieli

Dodano: 09.01.2021 | 18:32

Na zdjęciu: Lekcje dla uczniów odbywają się od początku pandemii w formule online.

Fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski / archiwum

Co z powrotem uczniów do szkół po feriach? Na razie nie jest przesądzone, że najmłodsi wrócą zaraz po feriach do sal lekcyjnych. – Głosy ekspertów dotyczące powrotu uczniów I-III do szkół są podzielone – mówi rzecznik rządu.

Temat powrotu uczniów do szkół był jednym z tematów piątkowego (8 stycznia) posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, ale – jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Muller – będzie on jeszcze omawiany podczas narady Rady Medycznej.

Rząd wstępnie planował, że najmłodsi uczniowie z klas I-III będą mogli wrócić do szkół w przyszły poniedziałek (18 stycznia), tuż po zakończeniu ferii. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przekazał, że ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu, po wspomnianych już konsultacjach premiera z Radą Medyczną. – Wszystko jednak będzie zależało od dziennych wyników zachorowań i ostatecznej decyzji epidemiologów – informuje resort edukacji. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, który w sobotę (9 stycznia) był gościem Radia  ZET, w rozmowie z Joanną Komolką nie był aż takim optymistą. Jego zdaniem, obecnie obowiązujące obostrzenia związane z walką przeciwko koronawirusowi (obowiązują do 17.01), mogą zostać przedłużone o co najmniej kolejne dwa tygodnie, tj. do końca tego miesiąca.

Od najbliższego poniedziałku (11 stycznia) rusza ogólnopolska akcja badania nauczycieli pod kątem koronawirusa. Testy przesiewowe są dobrowolne i bezpłatne, a poddani nimi będą nauczyciele z klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych i pracowników administracyjnych tych placówek. Z ostatnich danych resortu wynika, że chętnych do badania jest ok. 165 tysięcy nauczycieli (resort zdrowia informował o ok. 190 tys.). – Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej – przekazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Akcja testowania ma potrwać do 15 stycznia, a do 17.01. nauczyciele mają otrzymać wyniki testów. Z komunikatu resortu wynika, że także od 15.01. nauczyciele będą mogli w etapie I skorzystać ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

Resort edukacji wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opublikował tymczasem szczegółowe wytyczne sanitarne. W wytycznych znajdują się rekomendacje, które dotyczą zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika szkoły. Na zajęcia do szkół mogą uczęszczać uczniowie bez objawów chorobowych, które sugerują infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie są objęci izolacją. Uczniów mogą przyprowadzać i odbierać z placówki opiekunowie bez objawów chorobowych.

Jedna grupa uczniów (klasa) ma przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy mają być przyporządkowani ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie będą prowadzić zajęć stacjonarnych w innych klasach. Sale, części wspólne (korytarze) należy wietrzyć – co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Inna wytyczna dotyczy zajęć wychowania fizycznego, w której zapisano, aby zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.

Sami uczniowie w momencie przybycia do szkół muszą mieć własne przybory i podręczniki, nie powinni wymieniać się nimi między sobą. Mogą jednak je zostawiać w szkole, kiedy wracają do domów. Dyrektorzy szkół muszą tak zorganizować zajęcia, by każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie miała możliwości (lub by była ona ograniczona do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami. Musi zostać też tak ustalony indywidualny harmonogram, plan dnia dla każdej klasy, który będzie uwzględniał tak godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkół, jak i korzystania z przerw (te mają być nie rzadziej niż co 45 minut), korzystania ze stołówki szkolnej i zajęć na boisku.

Uczniowie ze starszych roczników nadal mają kontynuować naukę zdalną.

Szczegółowe wytyczne ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments