Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z zabytkowym młynem w Buszkowie? Gmina nie miała na niego pomysłu

Dodano: 12.12.2023 | 11:11

Na zdjęciu: Obiekt od dawna niszczał

Fot. archiwum IN

Młyn w Buszkowie (gm. Koronowo) zlokalizowany jest nieopodal drogi krajowej numer 25. Tuż obok znajduje się okazały wiadukt kolejowy. Gmina ogłosiła przetarg na sprzedaż obiektu.

W 2022 roku o obiekcie podczas sesji Rady Miejskiej w Koronowie mówił radny Wojciech Orliński. Jak tłumaczył zdarzają się tam włamania. Twierdził, że to ciekawy zabytek.

„Pomysłów na to nie mamy”

– Treść księgi wieczystej wskazuje, że właścicielem młyna wodnego w Dunerze jest Gmina Koronowo – stwierdził wtedy zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. – Przy czym szczerzę i na temat około rok, półtora roku temu było spotkanie z byłymi spadkobiercami byłych właścicieli tego obiektu, przedstawili akt własności ziemi, sądzili, że będą w stanie wpisać się jako właściciele młyna. Więc daliśmy im czas, żeby złożyli to pismo do ksiąg wieczystych. Od razu sceptycznie podchodziłem do tego pomysłu. Ten wniosek został prawomocnie przez sąd wieczysto-księgowy oddalony. Jako gmina będziemy dalej się zastanawiać nad sprzedażą już tego obiektu, bo my akurat swoich pomysłów na to nie mamy. Powinien się znaleźć właściciel, który o to zadba – dodał samorządowiec.

Mieszkańcy pytają

Sprawa powróciła podczas ostatniego czatu online z mieszkańcami, który zorganizował burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Czy Gmina ma jakiś plan na Grzmotny Młyn w Buszkowie? – pytał jeden z mieszkańców. – Jakiś czas temu wypowiedział się zastępca burmistrza Sławomir Marszelski, że gmina nie ma pomysłu na ten budynek i na ten teren. Możliwa byłaby sprzedaż. Jeśli sprzedaż to kiedy, bo szkoda, że budynek niszczeje. Uważam, że teren jak i młyn ma potencjał, ponieważ jest przy drodze krajowej nr 25 oraz ma swój urok. Nieopodal jest wiadukt kolejowy, jeziora. Na pewno znalazłby się niejeden pomysł na to miejsce. Mam nadzieję, że da się ożywić ten budynek w niedalekiej przyszłości – dodał.

„Czekamy na dokumentację”

Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski przekazał, że zgodnie z decyzją radnych nieruchomość została wystawiona na sprzedaż. Potwierdził to, że Gmina nie ma na obiekt pomysłu. – Uważamy, że ktoś prywatnie kto chciałby stworzyć tam coś fajnego zrobi to lepiej niż my – mówił podczas czatu Patryk Mikołajewski. – Został zrobiony przetarg, czekamy na dokumentację i zostanie sprzedany. Jakie będzie przeznaczenie tego obiektu tego na dzień dzisiejszy nie powiem – dodał.

Zły stan budynku

Na Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Koronowo przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność Gminy Koronowo został ogłoszony 20 lutego 2023 roku. – Przedmiotem sprzedaży jest działka zabudowana budynkiem nieczynnego młyna wodnego, stanowiący obiekt wolnostojący, trzykondygnacyjny, o dwóch kondygnacjach nadziemnych, całkowicie podpiwniczony, z dachem dwuspadowym – czytamy w przetargu. – Obiekt wybudowany na początku XX wieku, wykorzystywany do celów produkcyjnych jako młyn, obecnie nieużytkowany, w złym stanie technicznym, do remontu. Fundamenty budynku murowane z kamienia. Ściany murowane z cegły, częściowo otynkowane. Dach konstrukcji drewnianej kryty papą na deskowaniu. Stropy drewniane belkowe. Schody konstrukcji drewnianej. Podłogi z desek. Stolarka drewniana i metalowa, częściowo okratowana. Budynek wyposażony tylko w instalację elektryczną. Budynek około stuletni. Był używany z dużą intensywnością. Elementy konstrukcyjne w stanie bardzo złym, fundamenty podmywane, częściowo stojące w wodzie, ściany popękane, stropy i elementy drewniane zawilgocone, miejscowo przegniłe i zgrzybiałe, w wyniku cieknącej wody ze zniszczonego dachu. Obiekt wpisany do gminnej ewidencji zabytków nieruchomych.

Obiekt sprzedany

Dla przedmiotowej nieruchomości nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie poinformowano o zgłoszonych roszczeniach przez osoby fizyczne. Postanowieniem sądu wniosek oddalono ze względu na brak dowodu, że przedmiotem darowizny była zbywana nieruchomość. Inna sprawa przedawniła się.

W przetargu cena wywoławcza wynosiła 85 tys. zł netto. W wynika przetargu podano, że nieruchomość została sprzedana za 85 tys. 850 zł.