Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z zagospodarowaniem parku Grabina w Koronowie? Pojawiły się problemy

Dodano: 04.04.2024 | 11:23

Na zdjęciu: Już w czasie trwającej kampanii wyborczej w 2018 roku komitet aktualnie urzędującego burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego zapowiadał podjęcie działań w tym zakresie

Fot. IN

Od kilku lat mówi się o zagospodarowaniu parku Grabina w Koronowie i przywróceniu mu częściowo dawnego blasku. Temat pojawił się także podczas trwającej kampanii wyborczej. Niestety Urząd Miejski w Koronowie napotkał na problemy.

Już w czasie trwającej kampanii wyborczej w 2018 roku komitet aktualnie urzędującego burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego zapowiadał podjęcie działań w tym zakresie. Deklarowano utworzenie Miejskiego Parku Grabina – rewitalizację alejek spacerowych oraz odnowę ścieżki dydaktycznej „Cysterski Gaj”, naprawę i oczyszczenie systemu odwadniającego, przygotowanie infrastruktury rekreacyjnej (ławeczki, stoliki itp.), aranżację punktu widokowego na Górze św. Jana wraz z odnowieniem figury.

Opublikowano wizualizacje

W maju 2022 roku Urząd Miejski w Koronowie na swojej stronie internetowej opublikował wizualizacje dotyczące Wzgórza Łokietka, mostków cysterskich, tarasu widokowego na „szańcach”. Zapowiadano też częściową rozbiórkę i zabezpieczenie tzw. „domu ubogich”, montaż ławek i koszy na śmieci, tablic informacyjnych oraz monitoringu.

Nie ma pozwolenia na budowę

O aktualną sytuację związaną z zagospodarowaniem parku Grabina zapytaliśmy burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego. – W ramach realizacji projektu dotyczącego Grabiny została wydana decyzja pozwolenia na rozbiórkę części elementów ruin budynku „dom ubogich” – odpowiada samorządowiec. – Alternatywnie został wykonany projekt przebudowy schodów do Starego Dworu. W trakcie prac wystąpiła konieczność przeprowadzenia badań geologicznych z uwagi na czynne osuwisko. Dokumentacja projektowa nie otrzymała pozwolenia na budowę z uwagi na obszary oznaczone geodezyjnie jako las. Obecnie, aby zaprojektować montaż jakichkolwiek urządzeń na wskazanym obszarze należy wyłączyć z terenów leśnych obszary oznaczone geodezyjnie jako las. W związku z tym trwają poszukiwania rozwiązań alternatywnych – dodaje Mikołajewski.

Cmentarz ewangelicki

Niechlubnym widokiem jest także cmentarz ewangelicki położony przy chodniku prowadzącym ze Starego Dworu do Koronowa. Często zalegają tam śmieci, a miejsce to upodobali sobie miłośnicy mocnych trunków. Burmistrz przekazał nam, że na terenie cmentarza ewangelickiego została wykoszona trawa, a teren został uporządkowany.

Czyn społeczny

Tuż obok cmentarza ewangelickiego znajduje się też Góra św. Jana. W ostatnich latach teren ten przeszedł metamorfozę. Wykarczowane zostały krzaki, uporządkowano zieleń, pojawił się postument z figurą św. Jana Nepomucena. Teraz odbywają się tutaj raz do roku uroczystości religijne. – Uporządkowanie, postawienie postumentu i figury na górze św. Jana było inicjatywą społeczną mieszkańców Starego Dworu w ramach czynu społecznego – wyjaśnia włodarz.

Co z drogą przez Grabinę?

Gmina przygotowuje się także do wykonania drogi prowadzącej od Zakładu Karnego w Koronowie do drogi krajowej numer 25. Kiedyś to właśnie ta droga była główną trasą prowadzącą do miasta. Po zwiększeniu się ruchu pojazdów i pojawieniu się czynnych osuwisk w latach 70. XX wieku wybudowano drogę przez Stary Dwór do Nowego Dworu, która stała się obwodnicą miasta. Teraz władze Koronowa chcą przywrócić drogę przez Grabinę. Ma to odciążyć ulicę Bydgoską. Są zwolennicy tego pomysłu, którzy uważają, że ul. Bydgoska zwłaszcza przy okazji uroczystości religijnych w bazylice mniejszej jest mocno zakorkowana. Są też przeciwnicy, którzy uważają, że jest to park – obszar leśny – i takim powinien pozostać bez ruchu samochodowego. Na jakim obecnie etapie jest ta sprawa? – Przebudowa ul. Bydgoskiej na odcinku parku Grabina jest na etapie zatwierdzania projektu robót geologicznych w celu określenia warunków geologiczno-inżynierskich dla przebudowy drogi – mówi Patryk Mikołajewski. Ma to być jednokierunkowa ulica do góry, jako tylko wyjazd ze starej części miasta spod bazyliki do 3,5 tony.

Schody do Starego Dworu

Ponadto gospodarz gminy Koronowo poinformował nas, że są plany związane z przebudową schodów do Starego Dworu. To dobre informacje dla mieszkańców tej miejscowości. Obecnie pomimo tego, że Stary Dwór od Koronowa dzieli niewielka odległość to mieszkańcy niezmotoryzowani mają utrudniony dostęp do miasta. Ruch na drodze krajowej numer 25 jest bardzo duży, a schody prowadzące przez park Grabina są strome. Częstym widokiem są starsze osoby pchające rowery pod górę w kierunku Starego Dworu.

Zapowiedzi komitetu „Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój”

Komitet burmistrza Patryka Mikołajewskiego „Gmina Koronowo – Kurs na Rozwój” w trakcie trwającej kampanii wyborczej zapowiada zmiany w parku. – Moim priorytetem jest przywrócenie tego pięknego parku Grabina mieszkańcom – mówi na jednym ze spotów wyborczych kandydatka na radną Dorota Popa. – Zależy nam na tym, że powstały tu piękne ścieżki dydaktyczne, ścieżki z których będą korzystały całe rodziny – dodaje.