Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 8 • L 7
15C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCo zmieni się w parku Witosa? Miasto przedstawiło koncepcję rewitalizacji
14.07.2017 | 10:45

Co zmieni się w parku Witosa? Miasto przedstawiło koncepcję rewitalizacji

Praeę budowlane w ramach pierwszego etapu rewitalizacji mają zakończyć się w przyszłym roku.

Na zdjęciu: Park Witosa ma stać się miejscem, w których mieszkańcy Bydgoszczy będą chcieli chętnie spędzać czas.

Fot. Stanisław Gazda

Park im. W. Witosa, według planów bydgoskiego ratusza, powinien dołączyć do grona najbardziej lubianych przez mieszkańców terenów rekreacyjnych w centrum miasta. Zgodnie z opracowaną koncepcją, w parku ma nastąpić wiele zmian. 

CZYTAJ TEŻ: Wraca temat rewitalizacji parku Witosa. Czy miasto powinno zbudować nową muszlę?

Wśród nowości, które pojawią się w parku jest między innymi plac do kalisteniki, niewielka górka saneczkowa, która powstanie w wyniku przekształcenia nasypu ulokowanego w północnej części parku oraz fotoplastykon pozwalający zapoznać się z historią tego miejsca. Ponadto wyremontowane zostaną wszystkie alejki, a część z nich będzie wykonana z nawierzchni mineralnych. – Wytyczona zostanie na nich trasa do biegania oraz ścieżka zdrowia – informują przedstawiciele ratusza. Miasto planuje również lepiej wyeksponować pomniki znajdujące się w parku, w tym popiersie patrona tego miejsca, czyli Wincentego Witosa. Co więcej, we wschodniej części ma powstać nowy mniejszy plac zabaw.

Po rewitalizacji park ma stać się miejscem bezpieczniejszym po zmroku. W opracowanej koncepcji pojawia się zapis dotyczący montażu nowego oświetlenia oraz zainstalowania kamer monitoringu miejskiego. W parku staną też stojaki na rowery, altana, ławki i tablice informacyjne.

Przewidziano także kompleksową rewaloryzację zieleni. Usunięte mają być martwe i chore drzewa oraz samosiejki. Nie zabraknie również nowych roślin.  – Dosadzonych zostanie około 20 nowych drzew. Kolejne stanowiska zostaną też obsadzone kwitnącymi krzewami, żywopłotami oraz roślinami okrywowymi. Zaaranżowana ma być także łąka kwiatowa. Odnowione będą trawniki. Poza tym zaplanowano wykonanie innych elementów istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody takich jak budki lęgowe, karmnik i poidełka dla ptaków, skrzynki dla nietoperzy – informują przedstawiciele ratusza. W utrzymaniu czystości mają pomóc nowe kosze na śmieci i psie zestawy do utylizacji odchodów po czworonogach.

A co z muszlą koncertową? Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami miasta, obiekt zostanie wyburzony [CZYTAJ WIĘCEJ], lecz nie wiadomo jeszcze, co pojawi się w tym miejscu. Koncepcja rewitalizacji tej części parku, wraz z kortami tenisowymi oraz nowym placem zabaw, nie jest jeszcze dokładnie ustalona. Pracę nad tym terenem będą przeprowadzane w ramach kolejnego etapu rewitalizacji.

Jak na razie ratusz ogłosił przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj na przygotowanie dokumentacji i prace budowlane związane z pierwszym etapem wprowadzania zmian. Obejmuje on obszar o powierzchni 4,1 ha. – Niezbędnym projektem i pozwoleniem wykonawca powinien dysponować w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku, natomiast nowe nasadzenia i trawniki będą wykonane wiosną 2019 r. – informują przedstawiciele ratusza.

Szacowany koszt zadania to około 5 mln zł. W tegorocznym budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 1,5 mln zł. Ponadto miasto planuje pozyskać środki na ten cel w ramach unijnego dofinansowania ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rewaloryzacja parku ma polegać przede wszystkim na poprawie jego funkcjonalności i podniesieniu standardu istniejącej oferty dla turystów, mieszkańców miasta Bydgoszcz oraz regionu poprzez utworzenie miejsc integracji i rekreacji lokalnej społeczności. Odnowiona przestrzeń ma zachęcać do spędzania w niej wolnego czasu – dodają urzędnicy.


Powiązane treści