[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy trwają wielkie ćwiczenia NATO

Dodano: 19.06.2022 | 10:42

Na zdjęciu: W ćwiczeniach CWIX 2022 bierze ponad 1500 uczestników z 35 państw sojuszniczych NATO i krajów partnerskich.

Fot. Radosława Kubiczek/JFTC

W Bydgoszczy, w Centrum Szkolenia Sił Połączonych przy ulicy Szubińskiej, odbywają się wielkie natowskie ćwiczenia CWIX 2022. To najważniejsze ćwiczenie interoperacyjności Paktu Północnoatlantyckiego. Ich uczestnicy podkreślają, że dziś – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – NATO musi być elastyczne i gotowe do działania w każdej chwili.

Ćwiczenia CWIX 2022 mają na celu zapewnienie sprawnego działania sojuszu 30 państw i wszystkich wojskowych struktur międzynarodowych oraz ich partnerów. Kluczem do sprawnego działania jest interoperacyjność, czyli zdolność do współpracy w celu osiągnięcia sojuszniczych celów. Ćwiczenia koalicyjnej interoperacyjności bojowej (CWIX) odbywają się w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JTFC, ang. Joint Force Training Centre) przy ulicy Szubińskiej.

Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, Sojusz musi być elastyczny i gotowy w każdej chwili. CWIX 2022 doskonali jego gotowość operacyjną. Eksperci testują i rozwijają Sfederalizowaną Sieć Misji (ang. Federated Mission Networking – FMN) w ujęciu operacyjnym, podczas gdy państwa przygotowują się do realizacji zadań Sojuszu, w ramach Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force – NRF), czy też Połączonych Sił Zadaniowych NATO o Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) – wyjaśnia kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.


POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Bydgoski przewrót kopernikański. Toruński uniwersytet chce połączyć szpitale Jurasza i Biziela


W trakcie CWIX 2022 sojusznicy i partnerzy pracują i wzmacniają swój potencjał militarny, zapewniając jednocześnie możliwość współdziałania z partnerami koalicyjnymi. Ćwiczenia obejmują ludzi, procesy i technologie, których celem jest wsparcie operacji militarnych. Jest on kluczem do uzyskania przewagi i osiągnięcia końcowego sukcesu misji.

Kolejnym zagadnieniem realizowanym podczas ćwiczenia jest eksploracja tzw. dużych zbiorów danych, a następnie ocenienie w jaki sposób uzyskane dane mogą wzmocnić świadomość o naszym rzeczywistym położeniu, jak również współpracę cywilno-wojskową. Uzyskane wyniki są podstawą do udanych operacji wielodomenowych, tzn. prowadzonych jednocześnie w różnych środowiskach – na lądzie, w powietrzu, na morzu, w cyberprzestrzeni i kosmosie – dodaje rzecznik prasowy JTFC.

Podczas bydgoskich ćwiczeń CWIX 2022 żołnierze Paktu Północnoatlantyckiego przetestują zdolności, które umożliwią pozyskiwanie, dystrybucję i wykorzystywanie w całym Sojuszu informacji z krajowych centrów kosmicznych. Pozyskanie i przekazanie tych danych jednostkom wojskowym będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia misji. – CWIX 2022 jest również doskonałą okazją by spojrzeć w przyszłość i przewidzieć nowe wyzwania. Poprzez testowanie nowych technologii, identyfikację braków, i włączanie najnowszych rozwiązań do zdolności już stosowanych, i takich, które będą stosowane wkrótce, sojusznicy i państwa partnerskie gwarantują, że przyszłe rozwiązania spełnią kryteria interoperacyjności – podkreśla kmdr por. Adamczak.

Ćwiczenia CWIX 2022 w JTFC Bydgoszcz – szczegóły

Ćwiczenie CWIX odbywa się raz w roku pod auspicjami Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO (ang. NATO Allied Command Transformation – ACT), mieszczącego się w Norfolku, w Stanach Zjednoczonych. Podczas CWIX sojusznicy i partnerzy upewniają się, że są w stanie współpracować i wymieniać informacjami, bez względu na okoliczności. Trzytygodniowe wydarzenie odbywa się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy, a jego celem jest ciągłe doskonalenie interoperacyjności.

CWIX 2022 rozpoczął się 6 i potrwa do 24 czerwca. W ciągu trzech tygodni, ponad 1500 uczestników z 35 państw sojuszniczych i krajów partnerskich, jak również reprezentujących międzynarodowe organizacje, przetestuje w siedmiu sieciach ponad 340 istniejących, planowanych do wdrożenia, eksperymentalnych i przyszłych rozwiązań dotyczących dowodzenia i kontroli. W trakcie CWIX 2022, inżynierowie, operatorzy i specjaliści szczegółowo analizują najbardziej naglące wyzwania interoperacyjności przed którymi stoi NATO, począwszy od zapewnienia łączności dla własnych sił, a skończywszy na operacjach w cyberprzestrzeni i w kosmosie.

W trakcie CWIX 2022 eksperci skupiają na 18 obszarach, w tym między innymi obszarach łączności, operacji lądowych, powietrznych, morskich, cybernetycznych i kosmicznych, bezpieczeństwa danych, modelownia i symulacji, logistyki – zabezpieczenia medycznego, przemieszczania i transportu, informacji geograficznej, meteorologicznej i oceanograficznej, obsługi i ćwiczeń w ramach Sfederalizowanych Sieci Misji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej szkolą się w Toruniu z obsługi pocisków Javelin

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments