Bydgoszcz
7C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 8 • L 7
17C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
20C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaCzarny Piątek w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Czarny Piątek w Bydgoszczy_SG (3)
23.03.2018 | 20:04

Czarny Piątek w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Manifestacja w Bydgoszczy na Starym Rynku odbywała się w łacznośi z protestującymi w Warszawie.

Fot. Stanisław Gazda

23 marca o godz. 16 w Warszawie odbyła się największa demonstracja. Ta w Bydgoszczy, na Starym Rynku była, jak mówili organizatorzy, wsparciem dla tych, którzy pojechali do stolicy. – Do Warszawy kierujmy nasze myśli i spojrzenia, a teraz skierujmy światełka naszych telefonów w tamtą stronę – zachęcała przewodnicząca zgromadzeniu blisko pięciuset osób.

Mówiła, że w Warszawie trwa walka o „naszą wspólną sprawę, o cywilizowany kraj”. Ale bydgoski Czarny Piątek miał za zadanie nie tylko wspierać Warszawę, ale miał również pokazać, że w Bydgoszczy są ludzie, którzy myślą o innych i którym nie jest obojętne, że dorosłe osoby nie będą mogły decydować o sobie, że od kobiet będzie się żądało heroizmu…

„Czarny Piątek” był odpowiedzią na decyzję podjętą przez członków sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, którzy opowiedzieli się za dalszym procedowaniem projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”. i zaostrzeniem przepisów aborcyjnych, poprzez uznanie, że każda ciąża, nawet ta z uszkodzonym lub śmiertelnie chorym płodem będzie musiała być donoszona.

Gdy nie pomogły rzucane z tłumu okrzyki: „Biskupie do nas!” „Chodź do nas, bądź odważny” – protestujący przeszli pod siedzibę biskupa, wznosząc hasła: „Chcemy Boga, nie zdrowasiek” i „Wolność wyboru zamiast terroru”, a także: „Ręce precz od naszych dzieci” i „Moja macica to nie kaplica”. Następnie skierowali się pod siedzibę bydgoskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, gdzie skandowano: „Nie chcemy Kaczora – dyktatora” i „Europejska wolna Polska”.


Powiązane treści