Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 10km/h W
H 3 • L 2
3C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
6C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaCzas decyzji na UTP. Uczelnia może zmienić się w Politechnikę Bydgoską
kampus utp
05.02.2021 | 13:35

Czas decyzji na UTP. Uczelnia może zmienić się w Politechnikę Bydgoską

Na zdjęciu: Kampus Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Fordonie.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Czy po 15 latach od przekształceniu Akademii Techniczno-Rolniczej w Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy znów konieczna będzie wymiana tabliczek na uczelnianych budynkach? Społeczność akademicka obecnie bierze udział w referendum, w którym odpowiada na pytanie – czy UTP ma stać się Politechniką Bydgoską? Rektor uczelni prof. Marek Adamski podkreśla, że od wyniku głosowania zależy przyszłość uczelni – oczekiwania regionu i miasta wskazują jednak na to, że powinna ona stać się politechniką.

Referendum w sprawie przekształcenia uniwersytetu w politechnikę było jedną z obietnic przedwyborczych obecnego rektora uczelni prof. Marka Adamskiego. Jak przyznał, podjęcie i zakończenie debaty na temat formuły funkcjonowania uczelni będzie dla niego priorytetowym zadaniem w pierwszych miesiącach jego kadencji. – Z jej początkiem proponuje społeczności akademickiej spotkania i szeroką debatę. Po niej oferuję ustanowienie kierunku uczelni na podstawie wyników referendum uczelnianego – zapowiedział profesor.

Czas decyzji na UTP nastał wraz z dniem 5 lutego. Przez pięć dni – do 9 lutego – społeczność akademicka będzie mogła wyrazić opinie na temat zmiany charakteru uczelni. Referendum odbywa się online – swój głos będą mogli oddać wszyscy pracownicy uniwersytetu. Poza głosowanie, uczelnia organizuje też zdalne spotkania informacyjne dla pracowników (odbędzie się ono dziś – 5 lutego – oraz w poniedziałek, 8 lutego) oraz dla studentów (zaplanowane na czwartek, 11 lutego).

Władze uniwersytetu podkreślają, że temat zmiany nazwy na Politechnikę Bydgoską poruszany jest od wielu lat wśród społeczności akademickiej. – Referendum jest jednym z elementów procesu konsultacyjno-decyzyjnego. UTP zasięgnie również opinii władz miasta i regionu. Zmiana wymaga także zgody na poziomie Ministerstwa Edukacji i Nauki – informuje uczelnia.

Zobacz również:

UTP szykuje kolejny etap rozbudowy kampusu w Fordonie

Z okazji referendum rektor UTP skierował list otwarty do społeczności akademickiej. Jak podkreśla, rok jubileuszu 70-lecia powstania uczelni to czas na to, aby dokonać „śmiałego kroku dla wszystkich”. – Podnosząc wielkie zasługi w budowaniu akademickości i prestiżu naszej Uczelni obszaru rolniczego i przyrodniczego oraz wytężonej pracy dyscyplin nauk technicznych uwieńczonych prawami akademickimi, mogę jasno stwierdzić, iż największa wartością dodaną naszej społeczności jest interdyscyplinarność. Dzisiejsze czasy oczekują działań interdyscyplinarnych, co właśnie my możemy zagwarantować naszemu miastu i regionowi pod nową nazwą Politechnika – nie ukrywa Adamski.

W liście do naukowców i studentów UTP rektor jasno stwierdza, by nie bali się zmian. – Czas spełnić oczekiwania regionu i uzupełnić mapę akademickiej Bydgoszczy o jasno sprecyzowaną w nazwie uczelnię, w której zarówno jednostki organizacyjne o indywidualnej tożsamości reprezentujące kierunki techniczne, jak i rolnicze, a także przyrodnicze i społeczne zachowają swoje status quo – kreśli wizję profesor. I dodaje, że jego uczelnia kształci największą liczbę inżynierów w regionie.

Adamski zdaje sobie sprawę, że stoi przed podjęciem bardzo ważnej decyzji. – Może ona być kluczowa dla przyszłości naszej uczelni. Musimy również spojrzeć na to przez pryzmat zupełnie innej rzeczywistości, rzeczywistości olbrzymich zmian, które zachodzą w szkolnictwie wyższym. Musimy być na te zmiany przygotowani by pozostać konkurencyjni i móc dalej się rozwijać – zaznacza rektor.

– Uprzejmie proszę wszystkich Państwa o wzięcie udziału w ogólnouczelnianym referendum dotyczącym zaopiniowania nowej nazwy uczelni. Udowodnijmy wspólnie otwartość na zmiany po to, aby w myśl maksymy panta rhei wykreować w przyszłości jej nową markę

– puentuje list otwarty rektor Adamski.

Jednym z czynników wpływających na przekształcenie UTP w Politechnikę Bydgoską będzie planowana na 2022 rok ewaluacja badań naukowych za lata 2017-2021. – W najbliższym roku musimy dążyć do tego, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w zakresie dokonań naukowych. Ewaluacja pokaże, w jakim kierunku będzie zmierzała nasza uczelnia. Celem są jak najlepsze rezultaty w poszczególnych dyscyplinach naukowych, po to aby w perspektywie najbliższych lat powstała politechnika – wyjaśniał podczas inauguracji roku akademickiego dr hab. inż. Bogdan Ligaj, prorektor ds. nauki i ewaluacji.

Czytaj także: Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek dydaktyczny UTP [ZDJĘCIA]

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
James
James
1 miesiąc temu

Politechnika wpłynie na rozwój uczelni, zachęci młodzież do studiowania i może przyciągnąć nowych inwestorów do Bydgoszczy. Bydgoszcz nie potrzebuje kilku uniwersytetów.

JAN BOŃCZYK
JAN BOŃCZYK
18 dni temu

Panie Rektorze, Gratuluję odważnych decyzji, pomyślnego dla rozwoju bydgoskiej uczelni wyższej referendum. Trzymam kciuki za potwierdzenie kierunku zmian także przez MEN. Potrzebujemy w Bydgoszczy i regionie silnej uczelni technicznej. Brakuje nam w Bydgoszczy (jesteśmy dużym miastem w Polsce z najniższą liczbą studentów, potrzebujemy poprawy wskaźnika studentów na liczbę mieszkańców – uczelnia prawdziwie techniczna jest nam najbardziej pożądana, Potrzebujemy dynamicznych, szybkich zmian, które doprowadzą do równowagi w zakresie oferty kształceniowej miasta na tle innych średnich miast wyprzedzających nas w tego typu rankingach (patrz Lublin, Rzeszów czy nieco większy Szczecin). Nawet Radom, Koszalin czy Częstochowa (a więc miasta powiatowe) posiadają swe politechniki.… Czytaj więcej »

Powiązane treści