Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czerwony Szlak Życia. Gminy pomogły w zbiórce krwi

Dodano: 29.09.2023 | 08:30

Na zdjęciu: Jedną z inicjatyw wspierających promocję Honorowego Krwiodawstwa jest organizowany corocznie przez RCKiK w Bydgoszczy „Turniej Gmin – Czerwony Szlak Życia”.

Fot. nadesłane

Bezcenny lek, którego nie da się kupić ani sztucznie wyprodukować, każdego dnia ratuje życie i zdrowie pacjentów. O czym mowa? O ludzkiej krwi. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców krwi, możliwe jest ratowanie ofiar wypadków, dokonywanie zabiegów, leczenie chorych na przeróżne choroby. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do tego organizując różne akcje.

W naszej codzienności, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zdrowi, często zapominamy jak ważna jest krew płynąca w naszych żyłach i jak ważne jest to, aby dzielić się nią z tymi którzy jej potrzebują. Nawet co dziesiąty pacjent leczony w szpitalu potrzebuje krwi, a w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie szpitali na krew dodatkowo rośnie. Poza tym w okresie urlopowym spada liczba osób oddających krew, nie są organizowane również akcje zbiórek krwi w szkołach i na uczelniach wyższych. Z tego względu, ten właśnie czas jest co roku jednym z najtrudniejszych dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa.

Jedną z inicjatyw wspierających promocję Honorowego Krwiodawstwa jest organizowany corocznie przez RCKiK w Bydgoszczy „Turniej Gmin – Czerwony Szlak Życia”. W tym roku odbyła się już 8. edycja tego konkursu, w którym gminy województwa kujawsko-pomorskiego „rywalizują” między sobą w ilości oddanej krwi. Udział mogły wziąć gminy do 15 tys. mieszkańców, które w okresie od 1 czerwca zorganizowały min. jedną akcję zbiórki krwi na swoim terenie, zgłosiły chęć udziału oraz czynnie włączyły się w jej promocję. Zwycięzcą zostanie ta z nich, w której oddano najwięcej krwi w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiły się gminy: Baruchowo, Gniewkowo, Gostycyn, Jeżewo, Kcynia, Kowalewo Pomorskie, Lisewo, Lniano, Pruszcz, Rogowo, Śliwice, Złotniki Kujawskie oraz zwycięzca poprzedniej edycji – Świekatowo. Która z gmin zdobędzie puchar w tym roku? Wyniki zostaną opublikowane na początku października na stronie www.rckik-bydgoszcz.com.pl, natomiast przedstawiciele trzech zwycięskich gmin zostaną zaproszeni na uroczystość z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa, które co roku obchodzone są w dniach 22-26 listopada.

Jeżeli Ty również, chcesz dołączyć do grona Honorowych Dawców Krwi i ratować życie innych, wystarczy, że zgłosisz się do RCKiK w Bydgoszczy przy ul. Markwarta 8, do jednego z Terenowych Oddziałów (Brodnica, Grudziądz, Inowrocław, Toruń, Włocławek) lub na jedną z akcji wyjazdowych. Więcej informacji na stronie www.rckik-bydgoszcz.com.pl