Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Część mieszkańców Tryszczyna skarży się na hałas dobiegający z trasy S5. Interweniuje sołtys

Dodano: 10.11.2023 | 11:25

Na zdjęciu: Część mieszkańców tej miejscowości uważa, że „hałas zaburza normalne życie”

Fot. IN

Sołtys Tryszczyna i jednocześnie radna Rady Miejskiej w Koronowie Katarzyna Szulta-Romaniuk interweniuje w sprawie hałasu dobiegającego z trasy S5. Część mieszkańców tej miejscowości uważa, że „hałas zaburza normalne życie”.

W październiku ubiegłego roku Katarzyna Szulta-Romaniuk złożyła na ręce burmistrza pismo w tej sprawie. Czytamy w nim: – Czy jest możliwy pomiar hałasu dobiegającego z trasy szybkiego ruchu S-5 do posesji położonych poniżej jej przebiegu w Tryszczynie, czyli w niżej położonych partiach wsi tj. wzdłuż ul. Nad Brdą i części ul. Długiej. Hałas ten zaburza normalne życie mieszkańców.

Urząd pisze pisma

Zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski informował wtedy, że w związku z docierającymi sygnałami od mieszkańców 13 września 2022 roku wystąpił z ponownym pismem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy o ustosunkowanie się do sprawy zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Wcześniejsza korespondencja prowadzona była w sierpniu i we wrześniu 2021 roku.

Rok po oddaniu

– Podmiot wyjaśnia, iż wykonanie analizy porealizacyjnej, w ramach której zostaną wykonane m.in. pomiary hałasu, planowane jest w 2023 r. t.j. po upływie roku od oddania do użytkowania ostatniego z obecnie realizowanych odcinków drogi ekspresowej S5 – informował w ubiegłym roku Sławomir Marszelski. – Przeprowadzenie analizy porealizacyjnej w terminie wcześniejszym, przed ukształtowaniem docelowego natężenia ruchu na drodze, niosłoby ze sobą ryzyko, że w przypadku wykazania przekroczeń dopuszczalnych norm hałasu, zaprojektowane na podstawie wykonanych pomiarów hałasu urządzenia ochrony akustycznej byłyby „niedowymiarowe”, a zatem nie zapewniłyby skutecznej ochrony akustycznej. Ponadto GDDKiA Oddział w Bydgoszczy informuje, iż po oddaniu każdego odcinka drogi ekspresowej S5, gromadzi na bieżąco wszystkie informacje na temat miejsc newralgicznych pod względem uciążliwości akustycznej (w tym na odcinku drogi ekspresowej S5 na wysokości Tryszczyn Doły), które zostaną szczegółowo przeanalizowane w ramach analizy porealizacyjnej – dodał samorządowiec.

Sprawa powróciła

Sprawa powróciła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie, która odbyła się 25 października. Ponownie głos zabrała Katarzyna Szulta-Romaniuk. Pytała ona czy już dokonano pomiarów hałasu w Tryszczynie. – Były zgłoszone dwie lokalizacje do tych pomiarów, to jest Tryszczyn Kolonia i Tryszczyn Nad Brdą – mówiła radna. – Rozmawiałam z mieszkańcami i jak do tej pory nie mają wiedzy czy to się odbyło – dodała.

Sesja odbyła się 25 października. Agata Szulc – kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Krajobrazu i Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Koronowie poinformowała podczas sesji, że z dokumentacji jaką urząd otrzymał od GDDKiA wynika, że okres pomiarów to połowa września – koniec października. Zadeklarowano wystąpienie do GDDKiA o udostępnienie tych pomiarów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Berlin
Berlin
3 miesięcy temu

Oby takich Sołtysów Koronowo miało jak najwiecej . Pani Kasiu już wiem co wice burmistrz chciał Pani przekazać tak naprawdę znajdzie to Pani w piosence – Cisza jak ta – Budka Suflera . Sza, cicho sza czas na ciszę
Już oddech jej coraz bliżej
Tego naprawdę Ci brak
Ona jedna prawdziwy ma smak
Cisza jak ta
Sza, cicho sza, zbliż się do niej
Drga, ledwie drga, blady płomień
Podejdź i zanurz się w nią
Krryształową i czystą jej toń
Zanurz do dna

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

Gdzie centrum Tryszczyna gdzie droga S5?

Bacaglaca
Bacaglaca
3 miesięcy temu

Czegoś nie rozumiem gdzie S5 a gdzie wioska Tryszczyn?

Roman
Roman
3 miesięcy temu

Proponuję mieszkańcom porównać poziom hałasu z np ul. Nad Torem, lub nawet całości dzielnicy Czyżkówko, gdzie hałas dociera również od Grunwaldzkiej, Saperów – przez Brdę, linii kolejowych. Sorry ale w mało której miejscowości jest cicho jak w uzdrowisku. Ponadto jeżdżąc rowerem, zauważyłem w tym rejonie że mieszkańcy często drogami jeżdżą szybko, prawie jak na S-ce.

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

Gamoniowi Gordonowi z Tryszczyna nigdy nic nie pasuje – prawdziwy tryszczyński leming.

Stefan już Cię lubię
Stefan już Cię lubię
3 miesięcy temu

Coś wyraźnie przeszkadza i rozprasza w czytaniu na Głos stąd te braki edukacyjne

Klara
Klara
3 miesięcy temu

Podobno miesięcznica ma się odbywać w dolnych partiach Tryszczyna ?, Tam gdzie te bociany .