Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czternasta emerytura na stałe. Sejm przegłosował ustawę

Dodano: 26.05.2023 | 20:18

Na zdjęciu: Trwają obrady Sejmu.

Fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

Podczas piątkowych obrad posłowie zdecydowali, że 14. emerytura będzie stałym świadczeniem. Głosy „za” oddała zdecydowana większość posłów.

Zgodnie z przyjętą dziś ustawą „czternastka” będzie wypłacana w kwocie najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W pełnej wysokości będą otrzymywać ją seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł. W tym roku będzie to ok. 6,8 mln osób. Kolejnych 1,5 mln emerytów dostanie świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”

W tym roku czternasta emerytura ma zostać wypłacona w sierpniu i wrześniu, a zostanie sfinansowana z funduszu solidarnościowego i z pożyczki z funduszu pracy. W kolejnych latach rząd ma decydować rozporządzeniem o terminie wypłaty, a środki na „czternastkę” będą pochodzić z budżetu państwa, do którego zostaną wpisane.

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na prawo do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, dodatków czy zasiłków. W kolejnych latach „czternastka” będzie mogła zostać podwyższona.

Za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w tym wszyscy z okręgu bydgoskiego. 12 było przeciw (z Konfederacji, Wolnościowcy, niezrzeszeni oraz Klaudia Jachira z KO), a 6 wstrzymało się (cała Polska 2050)

0 0 votes
Article Rating
Czternasta emerytura na stałe. Sejm przegłosował ustawę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ażej
Ażej
3 miesięcy temu

A kiedy przegłosują zeby nie okradać ludzi pracy?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 miesięcy temu

Za wszystko przyjdzie zapłacić w przyszłości obecnym 30-40 latkom i ich dzieciom.

Rysio
Rysio
3 miesięcy temu

To tak jak z wyborami na prezydenta bydgoszczy
Większość ma go dość ale wygrywa jednogłośnie