Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oddaj i krew i uratuj komuś życie. Czwartek z krwiodawstwem

Dodano: 17.04.2024 | 10:37

Na zdjęciu:

Fot.

Czwartek z krwiodawstwem – oddaj krew i uratuj komuś życie! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zachęca do honorowego oddawania krwi. Akcja odbywa się w każdy trzeci czwartek miesiąca. 

Pomimo tego, że medycyna cały czas się rozwija to nie udało dotąd stworzyć substancji, która w pełni mogłaby zastąpić ludzką krew. Krew cały czas jest ,,towarem deficytowym” i często są duże problemy z jej uzyskaniem.

Już jutro (czwartek 18 kwietnia), specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy będzie stał na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Oddawać krew będzie można w godzinach 13:00 – 17:00. Akcja jest powtarzana w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Twoja krew może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Bydgoszczy również jutro będziecie mogli oddać krew w godzinach 9:00 – 15:00 podczas Wampiriady, która odbędzie się na Politechnice Bydgoskiej przy ul. Kaliskiego 7

CZYTAJ TAKŻE: Co w tym tygodniu w Bydgoszczy? Sprawdź wydarzenia na ten tydzień!

Czwartek z krwiodawstwem – dowiedz się kto może zostać dawcą

Oddać krew mogą osoby pełnoletnie do 65. roku życia. Aby zostać dawcą trzeba być zdrowym, bez żadnych objawów infekcji. Osoby, które chcą oddać krew powinny ważyć ponad 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinni posiadać dokument potwierdzający tożsamość i numer PESEL.

Czwartek z krwiodawstwem – jak przygotować się do oddania krwi?

Do oddania krwi należy się odpowiednio przygotować m.in. należy wypić około 2 litry płynów, takich jak woda mineralna lub soki. Przede wszystkim powinno się być wyspanym i wypoczętym. Trzeba spożyć lekki posiłek, wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Równie ważne jest ograniczenie palenia oraz alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

Julia Januszewska