Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czwarty krąg Opery Nova. Zakończono prace nad koncepcją [WIZUALIZACJE]

Dodano: 07.11.2017 | 15:02
Opera Nova Bydgoszcz czwarty krąg

Co znajdzie się w nowej, projektowanej części bydgoskiej opery?

Na zdjęciu: Czwarty krąg może kosztować nawet 80 milionów złotych.

Fot. Pracownia WAPA

Zakończyły się prace nad koncepcją budowy czwartego kręgu Opery Nova – poinformował we wtorek urząd miasta. Przygotowana dokumentacja to krok w stronę realizacji przedsięwzięcia, które ma kosztować nawet 80 milionów złotych.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, nowy krąg opery ma mieć cztery kondygnacje, na których znajdą się: sala kameralna na około 450-500 osób, sala projekcyjno-konferencyjna (250-300 osób), hol z szatniami, przestrzeń wystawiennicza oraz łączniki z istniejącym już budynkiem. Łączna powierzchnia projektowanego obiektu to około 4400 metrów kwadratowych, a wysokość – 19 m. W dużej części miałby on zostać przeszklony. Budynek znajdowałby się na południowy-wschód od obecnego gmachu opery i zająłby częściowo teren funkcjonującego obecnie parkingu.

W planach jest także budowa innego parkingu, tyle że podziemnego. Na dwóch kondygnacjach miałoby znaleźć się miejsce dla ok. 250 samochodów. Wjazd na jego teren odbywałby się od strony ulicy Karmelickiej. Jak poinformował bydgoski ratusz, który współfinansował (kwotą 50 tysięcy złotych) prace nad koncepcją i programem funkcjonalno-użytkowym, przygotowane dokumenty pozwalają prowadzić prace nad budową czwartego kręgu i garażu z miejscami postojowymi niezależnie.

Wykonana dokumentacja – w tym wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji – jest etapem w kierunku ogłoszenia przetargu na projekt i budowę czwartego kręgu. Koszt inwestycji ma szacunkowo osiągnąć pułap 80 mln zł. Ma w nim partycypować miasto oraz samorząd województwa.

Koncepcja rozbudowy Opery Nova to reaktywowany przez jej dyrektora Macieja Figasa projekt sprzed pół wieku. Z powodów finansowych zrezygnowano wówczas z planów wzniesienia czwartego kręgu. Pomysł wrócił między innymi z uwagi na potrzeby lokalowe samej opery, jak i festiwalu Camerimage, którego jubileuszowa, 25. edycja rozpocznie się w nadchodzącą sobotę, 11 listopada.