Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzy basen UKW będzie otwarty dla bydgoszczan? „Nasze obiekty powstały z dotacji unijnej”
13.05.2018 | 21:44

Czy basen UKW będzie otwarty dla bydgoszczan? „Nasze obiekty powstały z dotacji unijnej”

Obiekt oddano do użytku w marcu 2014 roku.

Na zdjęciu: Obecnie z basenu przy ulicy Sportowej mogą korzystać jedynie studenci. Działalność komercyjna, z uwagi na przekazane na remont pływalni środki unijne, jest okresowo zakazana.

Fot. Stanisław Gazda

Sprawdzamy, jaka jest szansa, aby obiekt przy ulicy Sportowej był ogólnodostępny dla mieszkańców. I kiedy może to nastąpić.

Basen znajduje się w kompleksie Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UKW na Bielawach. Od momentu jego oddania do użytku w marcu 2014 roku pojawiały się sugestie, aby obiekt został otwarty dla wszystkich bydgoszczan. Czy, a jeżeli tak – to kiedy ten scenariusz jest realny? – Nasze obiekty przy ul. Sportowej powstały z dotacji unijnej, którą przekazał nam urząd marszałkowski – przypomina Sławomir Łaniecki, rzecznik prasowy uczelni. I przyznaje, że w przypadku finansowania tego typu obiektów są zapisy precyzyjnie wskazujące karencję na działalność komercyjną. – Obowiązują one przez dziesięć lat – wskazuje Łaniecki. Jak udało nam się jednak dowiedzieć, uczelnia zamierza złożyć wniosek o to, aby uzyskać zwolnienie z drugiej „pięciolatki”. – Przeprowadziliśmy już wstępne rozmowy w tej sprawie. Dokumenty na pewno złożymy – zaznacza rzecznik bydgoskiego uniwersytetu.

Pięć lat wspomnianej karencji upłynie pod koniec marca 2019 roku. I już wtedy ma rozpocząć się formalna procedura, aby UKW uzyskało zwolnienie z ograniczeń wynikających z otrzymania unijnego wsparcia. Wiadomo jednak, że nie będzie to jednak łatwe. – Nasze pisma wyślemy do urzędu marszałkowskiego, ale później trafią one do Komisji Europejskiej – mówi Łaniecki. A to właśnie do Brukseli należy decydujący głos w tej sprawie. Możliwość zwolnienia z drugiej połowy karencji daje realną szansę na to, że obiekt zostanie otwarty dla większego grona amatorów pływania. – Ale powszechnie dostępny też na pewno nie będzie – ucina Łaniecki, zaznaczając jednak, że uczelnia cały czas myśli o tym, aby możliwość skorzystania z pływalni była biletowana.

Uczelnia nie partycypowała w kosztach powstania całego obiektu, natomiast czyni to teraz. I nie są to małe sumy – dodaje rzecznik UKW, wyliczając, że UKW opłaca między innymi media, ogrzanie i sprzątanie obiektu czy systematyczną wymianę wody na basenie. – Przy biletowanych wejściach na obiekt uczelnia zostałaby odciążona w pewnym stopniu od kosztów utrzymania – kończy Sławomir Łaniecki.


Powiązane treści