Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 1 • L 0
2C
Sr
2C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaCzy Bydgoszcz jest przyjazna kierowcom? Znamy wyniki nowego rankingu
Jagiellońska_Bydgoszcz_tramwaj - linia 8, kierunek Kapuściska_Traffic - SF
20.05.2020 | 16:15

Czy Bydgoszcz jest przyjazna kierowcom? Znamy wyniki nowego rankingu

Na zdjęciu: Średnia prędkość osiągana w Bydgoszczy należy do najgorszych w dużych miastach.

Fot. Szymon Fiałkowski

Eksperci Oponeo sprawdzili sytuację na drogach w największych polskich miastach. Czy Bydgoszcz jest przyjazna dla kierowców? 

Miasta oceniano w ośmiu kategoriach: parkowanie, liczba kolizji, ceny paliw, prędkość jazdy, koszt zmiany opon, cena ubezpieczenia OC, ekojazda oraz carsharing. 19 największych polskich ośrodków podzielono na dwie grupy – miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców i miasta między 180 a 300 tysięcy mieszkańców. Ranking opracowano w oparciu o dane z urzędów miast, zarządów dróg i aplikacji Yanosik.

Najlepszy wśród dużych miast okazał się Lublin, który wyprzedził Gdańsk i Szczecin. Za podium znalazły się Wrocław i Łódź, a następnie ex aequo na szóstym miejscu – Bydgoszcz i Poznań. Gorsze były jedynie największe miasta, czyli Kraków i Warszawa.

Bydgoszcz w większości klasyfikacji mieściła się w środku stawki. Szczególnie dobrze wypadła w aspektach finansowych. Średnio za jedną godzinę parkowania w Bydgoszczy płaci się 2,54 zł (opłata obliczona na podstawie pierwszej, drugiej, trzeciej i kolejnej godziny parkowania). Niższą opłatą może pochwalić się jedynie Szczecin (2,43 zł). Identyczną lokatę miasto nad Brdą zajęło w kosztach wymiany opony. Na potrzeby rankingu przyjęto koszt wymiany jednej opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16. Najtaniej było w Lublinie (20,14 zł), a na drugim miejscu uplasowała się właśnie Bydgoszcz (22,89 zł). Nasze miasto było też na podium w kosztach ubezpieczenia. Najtańsze OC oferowano w Lublinie (536 zł), a w pierwszej trójce zmieściły się także Kraków (599 zł) i Bydgoszcz (611 zł). Cena dotyczy statystycznego polskiego kierowca – żonatego 35-latka, który posiada jeden z trzech najpopularniejszych modeli aut. Sprawdzono oferty u czterech przewodnich firm ubezpieczeniowych.

Gorzej Bydgoszcz wypadła w kategorii dotyczącej prędkości. W centrum wolniej jeździe się tylko w Krakowie (24 km/h), zaś taką samą średnią prędkość (25 km/h) odnotowano w Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Zdecydowanymi liderami klasyfikacji są Gdańsk i Lublin, gdzie kierowcy w centrum jeszcze średnio 31 km/h. Biorąc pod uwagę średnią prędkość w całym mieście, Bydgoszcz wyprzedziła jedynie Kraków i Wrocław.

Nie najlepiej miasto poradziło sobie w nowoczesnych klasyfikacjach. W kwestii liczby ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych Bydgoszcz wyprzedziła jedynie Łódź, a w carsharingu – tylko Szczecin.

ranking-miast-2020-klasyfikacja-duze-miasta-016447

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
drogowiec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
drogowiec
Gość
drogowiec

Eksperci Oponeo …. no i skończyłem czytać artykuł

Powiązane treści