Bydgoszcz
9C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 11 • L 8
16C
Sob
17C
Nd
18C
Pon
22C
Wt
23C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCzy deszczówka ze szkoły zasili wysychające stawy na Osowej Górze?
osowa góra
11.02.2020 | 12:29

Czy deszczówka ze szkoły zasili wysychające stawy na Osowej Górze?

Na zdjęciu: Mieszkańcy Osowej Góry mają pomysł na wykorzystanie wody deszczowej.

Fot. Pit1233/Wikimedia Commons

Mieszkańcy Osowej Góry chcą przeciwdziałać wysychaniu stawu, znajdującego się w parku przy szkole podstawowej przy ulicy Sardynkowej. Wraz z tamtejszą radą osiedla proponują, by akwen był zasilany deszczówką zbierającą się na terenie placówki oświatowej.

Projekt autorstwa Piotra Topolewskiego zakłada budowę kanalizacji deszczowej pomiędzy terenem szkoły, a sąsiadującym z nią parkiem. Mieszkańcy Osowej Góry widzą bowiem szansę na zasilenie wysychającego stawu – zlokalizowanego właśnie w przyszkolnym parku – poprzez wodę opadową zbierającą się na dachach budynków szkoły, ale też z terenu Orlika i drogi wewnętrznej. Obecnie deszczówka odpływa bowiem do kanalizacji.

Budowa kanalizacji zasilającej oczka wodne wiązałaby się z realizacją takich rozwiązań, jak osadnik wyłapujący zanieczyszczenia stałe. Topolewski zapewnia jednak, że spływ wody odbywałby się grawitacyjnie – studzienka, od której rozpoczęto by przebudowę sieci znajduje się wyżej, niż rzędna stawu. Według twórcy projektu, jego koszt wyniósłby 50-60 tysięcy złotych.

Inicjatywę popiera Rada Osiedla Osowa Góra. Pod koniec stycznia wysłała ona pismo do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji z prośbą o określenie możliwości rozbudowy kanalizacji deszczowej w celu zasilenia deszczówką pobliskiego stawu.

Zobacz również:

Ogromna bydgoska inwestycja w deszczówkę na zakręcie

Zmieniające się warunki klimatyczne, w tym nierównomierne opady deszczu, brak opadów śniegu oraz wysokie temperatury powodują, że przedmiotowy akwen stopniowo wysycha, natomiast okresowe deszcze nawalne powodują nadmierne obciążenie kanalizacji deszczowej i niepożądane skutki wynikające z tego powodu – zaznacza przewodniczący rady osiedla Radosław Ginther.

Warto dodać, że miasto realizuje obecnie wartą ponad 230 milionów złotych rozbudowę sieci kanalizacji deszczowej. Inwestycja zakłada budowę nowych kanałów deszczowych o długości około 19 kilometrów, ponad siedemdziesięciu zbiorników retencyjnych i niemal trzydziestu oczyszczalni ścieków deszczowych. Jej realizacja jest jednak opóźniona o kilka miesięcy. Prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Stanisław Drzewiecki nie daje gwarancji, że uda się ją zakończyć w planowanym terminie, czyli do końca 2020 roku. Przyczyna – jak wymienia szef MWiK-u – leży głównie po stronie wykonawcy. Za realizację inwestycji odpowiadają dwie warszawskie spółki – IDS-BUD SA oraz DIM Construction.

Na ostatniej sesji rady miasta Drzewiecki wymienił kluczowe, jego zdaniem, powody opóźnień: – To niewystarczająca liczba doświadczonych projektantów w zespole, niewystarczające zaangażowanie wykonawcy w proces pozyskiwania uzgodnień czy pozwoleń, a także błędy formalne i merytoryczne w dokumentach – zakomunikował szef wodociągów.

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Barto-dziejLechBartxcv Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartxcv
Gość
Bartxcv

Nie ma to żadnego znaczenia czy zasili czy nie.
Ważniejsze znaczenie ma to, żeby ludzie płacili podatek za deszcz.
Czekamy na podatek za wiatr, słońce, grawitację, ruch obrotowy, wirowy ziemi!

Lech
Gość
Lech

Bardo dobry pomysł. Popieram w 100 %.

Barto-dziej
Gość
Barto-dziej

Bartxcv jak jesteś ignorantem w tej tematyce to naprawdę nie musisz się tym chwalić.

Barto-dziej
Gość
Barto-dziej

Bardzo dobra inicjatywa, widać że dzięki inwestycjom MWiKu zwiększyła się świadomość mieszkańców w kwestii malejących zasobów wodnych i retencji. Takich wysychających stawów jak ten z Osowej Góry jest więcej, dobrze żeby jeszcze więcej ludzi się tą tematyką zainteresowało, bo od tego nie uciekniemy. MWiK w tej materii intensywnie działa, ale i mieszkańcy pozostałych dzielnic też powinni się aktywować i wspólnie działać.

Powiązane treści