Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy do Koronowa uruchomiona zostanie komunikacja podmiejska? Przedstawiamy stanowisko władz

Dodano: 24.03.2023 | 09:30

Na zdjęciu: Mieszkańcy od kilku lat dopytują o uruchomienie komunikacji podmiejskiej do Koronowa

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Z Koronowa do Bydgoszczy można dojechać autobusami PKS lub prywatnego przewoźnika. Część mieszkańców narzeka, że bilety są bardzo drogie. Wiele do życzenia pozostawia też jakość połączeń – niekiedy trzeba czekać nawet kilka godzin na autobus.

Według portalu e-podróżnik koszt biletu PKS z Koronowa do Bydgoszczy przez Wtelno to 12 zł. Drogo jest na krótkich odcinkach. Dla przykładu za bilet PKS z Gościeradza do Wtelna trzeba zapłacić 7,50 zł. Część pasażerów narzeka też na jakość połączeń. W niedzielę z Koronowa do Bydgoszczy autobus kursuje pięć razy. Między godz. 12.40 a 17.40 nie jedzie żaden pojazd.

List intencyjny

Kilka lat temu – w 2018 roku – głośno zrobiło się w sprawie uruchomienia komunikacji podmiejskiej do Koronowa za sprawą listu intencyjnego w sprawie połączenia miasta Bydgoszczy i gminy Koronowo wspólną międzygminną komunikacją autobusową wraz z integracją biletową. Podpisy pod listem złożyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz ówczesny burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński.

Obietnice przedwyborcze

Później w Koronowie zmieniła się władza. Wybory na fotel burmistrza wygrał Patryk Mikołajewski. W jego programie wyborczym znalazła się poprawa dostępności komunikacyjnej miejscowości dzisiaj wykluczonych, a także podjęcie współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy celem rozbudowy siatki połączeń komunikacji MZK Bydgoszcz o Gminę Koronowo, podobnie jak skomunikowano już gminy Osielsko, Dobrcz, Białe Błota, Nowa Wieś Wielka. To jednak nie wszystko. W programie wyborczym znalazło się również uruchomienie dwóch sezonowych linii turystycznych obsługiwanych autobusami zabytkowymi.

700 tys. zł to za dużo

W 2021 roku burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski zorganizował spotkanie online z mieszkańcami. Ci mogli zadawać włodarzowi pytania. Nie zabrakło tych o komunikację podmiejską. – Samo połączenie realizowane przez MZK dla gminy Koronowo, czyli skomunikowanie tak jak ma gmina Osielsko, wyliczono na przeszło 700 tys. zł – mówił burmistrz. – Nie jesteśmy w stanie podjąć rękawicy i takich wielkich pieniążków zapłacić – dodał.

Ucierpią prywatni przewoźnicy

Jak obecnie wygląda sytuacja? Czy Koronowo zostanie połączone z Bydgoszczą komunikacją międzygminną? Sprawę wyjaśnia nam zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. Potwierdził on, że w 2018 roku doszło do podpisania listu intencyjnego. – W styczniu 2021 roku burmistrz Koronowa wystąpił z pismem do prezydenta Bydgoszczy o sprecyzowanie warunków współpracy, gdzie wstępnym założeniem było przedłużenie linii 98, której obecna trasa kończy się w miejscowości Bożenkowo na terenie gminy Osielsko – informuje Sławomir Marszelski. – Ze względu na fakt, że linia ta obsługuje również wewnętrzną linię gminy Osielsko (przystanek końcowy znajduje się na Osiedlu Przy Lesie w Fordonie), biorąc pod uwagę długość trasy oraz miejsce docelowe takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Na początku roku 2019 Gmina Koronowo planowała i podjęła rozmowy z Zarządem Dróg Miejskich w Bydgoszczy o utworzenie linii komunikacyjnej łączącej Koronowo z miastem Bydgoszcz, jednak Komisja Przestrzegania Prawa, Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej Rady Miejskiej w Koronowie na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2021 roku skierowała sprawę do ponownego rozpatrzenia ze względu na potrzebę konsultacji z Komisją Finansów, Budżetu, Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego. Analiza projektu oraz szereg rozmów z lokalnymi przewoźnikami wskazała, że prowadzenie rozmów z MZK Bydgoszcz o przedłużenie linii miejskiej może skutkować częściową, a nawet całkowitą likwidacją przewozów transportu publicznego realizowanego na terenie gminy Koronowo przez prywatnych przedsiębiorców. Transport gminy Koronowo utrzymywany jest z jednej głównej linii trasy Koronowo-Bydgoszcz-Koronowo. Zyski osiągane przez przewoźników z tej linii pozwalają utrzymywać inne mniej rentowne trasy – dodaje samorządowiec.

Gmina walczy z wykluczeniem komunikacyjnym

Sławomir Marszelski zdaje sobie sprawę, że transport publiczny z roku na rok jest mniejszy, zamykane są małe nierentowne linie. Dlatego Gmina Koronowo podejmuje działania mające na celu wsparcie lokalnego transportu i eliminację wykluczenia komunikacyjnego. W 2021 roku uruchomiono linię gminną Wiskitno-Koronowo, która w części utrzymywana jest z budżetu gminy. W 2022 roku trasa została poszerzona o przystanek w Krąpiewie, a także utworzono dwie nowe linie na trasie Koronowo-Gogolin i Koronowo-Łąsko Wielkie-Wilcze-Koronowo.

Jasna deklaracja zastępcy burmistrza

– W związku z powyższym Gmina Koronowo nie rozważa uruchomienia komunikacji miejskiej z miastem Bydgoszcz – dodaje na zakończenie Sławomir Marszelski, zastępca burmistrza Koronowa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marolga
Marolga
1 rok temu

Tu nie ma co dużo pisać, ta kadencja burmistrza Mikołajewskiego jest pierwszą i ostatnią kadencją, ten człowiek nie wywiązuje się z wielu obietnic, do dziś omija wiele miejscowości od Koronowa po gminę Sicienko w kierunku Bydgoszczy. Do dzisiaj nie ma postępu w rozbudowie ciasnej strażnicy dla OSP Wtelno, wóz bojowy z drabiną i osobowy stoją na zewnątrz, druhowie i młodzieżówka OSP mają bardzo małe pomieszczenie socjalne by prowadzić szkolenia czy inne spotkania a jest to jednostka OSP Wtelno która stacjonuje najbliżej węzła Tryszczyn S5 – ogłoszony przetarg na rozbudowę, raczej obecnego burmistrza nie interesuje. https://www.przetargi.egospodarka.pl/20015784201_Rozbudowa-remizy-strazackiej-we-Wtelnie_2021_2.html Ten sam problem już jest… Czytaj więcej »

Darek
Darek
1 rok temu

Wszystko jasne na układy nie da rady burmistrz pilnuje zeby prywatny przewoźnik dobrze zarobił i mu wtedy coś skapnie a ludzie niech płacą i płaczą z takimi cenami za bilety ważne że on się na chapie

Berlin
Berlin
1 rok temu

Od pierwszych dni bycia burmistrzem domyślałem się, że Pan Mikołajewski nie ma pomysłu na Koronowo i UM . Pozostawienie Pani Skarbnik i innych kluczowych stanowisk od początku ( prawnika ) wskazywało tylko jedno, brak własnego zaplecza i nowej drogi . Jego zastępcy musieli się zmierzyć z czytaniem na głos podczas sesji, bo i tu wystąpiły kłopoty ale nie tylko w UM, bo radny który z długotrwałym doświadczeniem bycia radnym borykał się z podobnym problemem . Już nawet zadawałem sobie pytanie co się stanie jak jemy przyjdzie prowadzić sesje ?. Potem wybór Pani sekretarz potwierdził tylko jedno brak pomysłu i własnego… Czytaj więcej »

Franciszek
Franciszek
1 rok temu

Nie mieli pieniędzy ? ??? więc po co zmarnowali pieniądze na ponowna przebudowę rynku !!! 13 lat wstecz ul przebudowywany że środków unijnych więc po co ponowna przebudvowa ? fanaberie burmistrza !!

keloraK
keloraK
1 rok temu

Czy do Koronowa uruchomiona zostanie komunikacja podmiejska? NIE, BURMISTRZ MA INTERES Z PRYWATNYMI FIRMAMI – DLA UKŁADÓW PIENIĘDZY RACZEJ WYSTARCZA.

Tedi
Tedi
1 rok temu

Witam krążą też słuchy aby utrzymać szkoły średnie w Koronowie to celowo zablokowano na radzie połączenie komunikacyjne z Bydoszcza,a przecież tu chodzi o dobro naszych dzieci i możliwość rozwoju, większy wybór szkół czy rozwój sportowy. Myślę że to bezduszna władza koronowa, która stać na dowóz dzieci do Bydgoszczy za tym stoi. Wyborcy to zweryfikują

Tedi
Tedi
1 rok temu

Dodam tylko jedno pytanie gdzie ta walka z wykluczeniem komunikacyjnym?