Czy kluby z województwa kujawsko-pomorskiego stawiają na młodzież?
Dodano: 03.06.2020 | 14:22Na zdjęciu: Pomorzanin Toruń wygrał rozgrywki IV ligi, ale w klasyfikacji Pro Junior System był ostatni. Na młodych najchętniej stawiał Chemik Moderator.
Fot. Szymon Fiałkowski
Już dziś piłka nożna wróci do województwa kujawsko-pomorskiego. W Fortuna I lidze Olimpia Grudziądz podejmie Podbeskidzie Bielsko-Biała (20:40), zaś poziom niżej Elana Toruń zmierzy się na własnym boisku ze Stalą Rzeszów (17:00). Korzystając z przerwy w rozgrywkach, sprawdziliśmy, jak kluby z województwa kujawsko-pomorskiego wypadają w klasyfikacji Pro Junior System. Czy stawiają na młodzież? Same potrafią wyszkolić piłkarzy czy może sięgają po wychowanków innych klubów? Czy w zespołach z IV ligi znajdziemy zdolnych 17-latków?
Przed analizą poszczególnych lig odnotujmy, że inne są zasady Pro Junior System na szczeblach I, II i III ligi, a inne w IV lidze. W wyższych ligach do klasyfikacji liczeni są młodzieżowcy, czyli w sezonie 2019/2020 – zawodnicy urodzeni w 1999 roku lub później. W IV lidze również istnieje obowiązek wystawiania młodzieżowców, ale do klasyfikacji Pro Junior System zaliczani są zawodnicy z rocznika 2001 i młodsi, a więc mający status juniora bądź np. juniora młodszego czy trampkarza.
Za jedną rozegraną minutę przyznawany jest jeden punkt, przy czym zawodnik musi zagrać w co najmniej 5 meczach i minimum 270 minut, aby być liczonym do dorobku punktowego całego zespołu. Jeśli na przykład w 10 kolejkach rozegra 260 minut, jego dorobek nie będzie zaliczany. Dopiero gdy w 11. kolejce dogra 11 minut, a więc łącznie będzie miał 271 minut, cały jego dorobek – 271 punktów – zostanie doliczony do dorobku całego zespołu.
W przypadku wychowanków, czyli zawodników, którzy spędzili w klubie minimum trzy pełne sezony lub minimum 36 kolejnych miesięcy (z przerwami lub bez), dorobek liczony jest podwójnie. Zespoły, które zajmą najwyższe miejsca w danych rozgrywkach, otrzymują gratyfikacje finansowe. Kluby zdegradowane nie są liczone do klasyfikacji, aby nie zachęcać do grania młodzieżą w celu uzyskania nagród kosztem wyniku sportowego.
Fortuna I liga
Słabo w klasyfikacji ProJunior system dla rozgrywek I ligi wypada obecnie Olimpia Grudziądz. Jedyny przedstawiciel naszego województwa zgromadził 1771 punktów i plasuje się na 16. miejscu. Prowadzi Sandecja Nowy Sącz przed Wigrami Suwałki i GKS-em Tychy.
Dla klubu z Grudziądza najwięcej punktował dotychczas Dominik Frelek, który zaczynał w Stali Grudziądz. Później trafił m.in. do Wdy Świecie, Włókniarza Toruń i akademii Jagielloni Białystok. W Olimpii niespełna 19-letni pomocnik gra od początku tego sezonu. Wystąpił 17 meczach, spędzając na boisku 1141 minut. I tyle właśnie punktów uzbierał do Pro Junior System. Pozostałe 630 oczek to dorobek 21-letniego bramkarza Jakuba Lemanowicza, który rozegrał jesienią 7 spotkań. W Olimpii także gra pierwszy sezon, wcześniej związany był z Wisłą Płock.
W tym sezonie w Olimpii wystąpiło jeszcze pięciu zawodników, którzy mogą punktować do Pro Junior System, jednak dotąd nie zgromadzili odpowiedniej liczby minut. To Maciej Twarowski (już poza klubem), Bartosz Nowicki (zimą przeniósł się do Znicza Pruszków), 19-letni bramkarz Szymon Lewandowski, Piotr Janczukowicz oraz Jakub Szczepaniak. Z tego grona tylko Lewandowski i Szczepaniak pochodzą z regionu. Golkiper zaczynał we Włókniarzu Toruń i Elanie. Rok temu przez jedną rundę ogrywał się w III-ligowym Mieszku Gniezno, po czym trafił do Olimpii. W I lidze zadebiutował wiosną tego roku w meczu ze Stalą Mielec (0:5). W tym samym spotkaniu jedyny raz zagrał 17-letni Szczepaniak. Wychowanek Olimpii na 4 minuty zastąpił Damiana Ciechanowskiego.
Zawodnicy Olimpii Grudziądz w Pro Junior System
(kolejno: imię i nazwisko (rok urodzenia) – minuty/punkty)
Dominik Frelek (2001) – 1141/1141
Jakub Lemanowicz (1999) – 630/630
Maciej Twarowski (2001)– 148/148
Bartosz Nowicki (1999) – 139/139
Szymon Lewandowski (2001) – 90/90
Piotr Janczukowicz (2000) – 38/38
Jakub Szczepaniak (2003) – 5/10
II liga
Poziom niżej województwo kujawsko-pomorskie także ma tylko jednego przedstawiciela. Elana Toruń w klasyfikacji Pro Junior System wypada nieco lepiej niż Olimpia, choć także daleko jej do najlepszych. Prym wiedzie Lech II Poznań, który z 23 606 punktami ma większy dorobek niż drugi Gryf Wejherowo, trzecia Resovia Rzeszów i czwarty Górnik Łęczna razem wzięte. Elana jest dwunasta, mając na koncie 4622 punkty.
Niespełna połowę całego dorobku torunian zgromadzili urodzeni w 2000 roku Jakub Knut i Hubert Kisiel. Obaj trafili do Elany przed rozpoczęciem sezonu 2019/2020 i wcześniej nie mieli nic wspólnego z naszym województwem. Wychowankiem Piłkarza Golub Dobrzyń jest 20-letni Bartosz Boniecki. Pomocnik grał jeszcze w Drwęcy i Włókniarzu Toruń, po czym trafił do szkółki Pogoni Szczecin. Ponad rok temu przeniósł się do Elany i w tym sezonie zagrał 21 razy (10 razy od początku), zdobywając 3 bramki.
Dla Elany punktowali też Jakub Świeciński i Dominik Sokół, ale oni nie są wychowankami klubów z naszego województwa. Świecińskiego działacze Elany wypatrzyli przed tym sezonem w Ursusie Warszawa, a Sokół już nawet wrócił do Radomia, z którego pochodzi.
W 15 meczach, ale tylko przez 203 minuty, w związku z czym nie jest na razie liczony do klasyfikacji, zagrał 21-letni Kacper Jóźwicki. Jego minuty są nadzwyczaj cenne, gdyż liczą się podwójnie – pomocnik to wychowanek Elany, który przez półtora roku trenował w Hiszpanii. W kadrze jest też jego brat bliźniak Konrad, ale on dotychczas nie otrzymał szansy debiutu. Na boisku pojawili się za to 20-letni Paweł Sokół i niespełna 21-letni Dominik Pisarek, ale oni zostali ściągnięci spoza województwa. Jest jeszcze 19-letni Sebastian Rak, który co prawda pochodzi ze Śląska, ale do Elany trafił jeszcze jako junior. Zagrał w końcówkach pięciu meczów.
Zawodnicy Elany Toruń w Pro Junior System
(kolejno: imię i nazwisko (rok urodzenia) – minuty/punkty)
Jakub Knut (2000) – 1170/1170
Hubert Kisiel (2000) – 1076/1076
Bartosz Boniecki (2000) – 910/910
Jakub Świeciński (2001) – 748/748
Dominik Sokół (1999) – 718/718
Kacper Jóźwicki (1999) – 203/406
Paweł Sokół (2000) – 180/180
Sebastian Rak (2001) – 52/52
Dominik Pisarek (1999) – 24/24
III liga
Kujawsko-pomorskiego jedynaka mieliśmy także w III lidze. Unia Janikowo po wywalczeniu awansu zdecydowanie wzmocniła skład, ściągając m.in. trzech zawodników Mieszka Gniezno. Dało to dobry efekt i beniaminek utrzymał się w III lidze. Warto dodać, że od momentu reorganizacji rozgrywek w 2016 roku ta sztuka nie udała się nikomu. Dwa razy rok po awansie spadał Chemik, a raz Unia Solec Kujawski. Wcześniej też nie było kolorowo, bo w sezonie 2015/2016 Kujawianka Izbica Kujawska w ogóle nie poradziła sobie w III lidze, a Elana, będąca wtedy drugim z beniaminków, utrzymała się tylko dzięki wycofaniu Pelikana Niechanowo.
Budowa kadry zdolnej do utrzymania miała też negatywne skutki. Unia zajęła dopiero 14. miejsce w klasyfikacji Pro Junior System. W tym samym rejonie rozgrywki ukończyły jedne z najbogatszych klubów III ligi – trzynasta Kotwica Kołobrzeg, szesnasty Mieszko Gniezno i siedemnasta Radunia Stężyca. Wygrały – podobnie jak w II lidze – rezerwy klubu Ekstraklasy. Zespół Pogoni Szczecin wyprzedził Jarotę Jarocin, którego kadra już ponad rok temu została odmłodzona. Na nagrodę finansową mogą liczyć też koszalińskie Gwardia i Bałtyk. Wszystkie te cztery kluby uplasowały się w drugiej części tabeli i – może poza Pogonią – kolejny rok z rzędu walczyłyby o utrzymanie, gdyby nie przedwczesne zakończenie sezonu.
Dla Unii zapunktowało czterech zawodników. Prawie połowę dorobku klubu zgromadził Filip Hartwich. 21-letni obrońca, wychowanek Elany Toruń, zagrał w 18 meczach, na boisku spędzając łącznie 1511 minut. W Unii występował dwa sezony. Jego wypożyczenie już się zakończyło, ale w Janikowie chcą postarać się, aby pozostał w klubie.
Rówieśnik Hartwicha Gracjan Fabiszewski trafił do Unii po awansie do III ligi. W czasach juniorskich grał w Szubiniance oraz Zawiszy, a w ostatnich latach związany był z Legią Chełmża i Chemikiem Bydgoszcz, w barwach którego zaliczył pierwsze mecze w III lidze. W Unii zagrał 9 razy, walcząc o miejsce w składzie z Michałem Brudnickim, który jesienią był wypożyczony z ŁKS-u Łódź.
Trzecim z młodych graczy Unii był również urodzony w 1999 roku Nikodem Zatorski. Wychowanek Piasta Łasin przez wiele lat grał w Olimpii, w barwach której zadebiutował nawet w II lidze. To właśnie z grudziądzkiego klubu został jesienią wypożyczony do Unii, w której rozegrał 10 meczów (635 minut). Zimą przeniósł się do IV-ligowego Sportisu Łochowo.
W Olimpii piłkarskiego rzemiosła uczył się też 19-letni Mateusz Rumiński, który zagrał w 12 meczach, choć przeważnie wchodził na końcówki (łącznie 277 minut). Minutowe epizody zaliczyli też Borys Skowroński i Mikołaj Jabłkowski. Ten pierwszy, 19-letni pomocnik, zaczynał w Barcinie. Jesienią był wypożyczony do Unii na pół roku z MUKS CWZS Bydgoszcz. Jabłkowski to także przedstawiciel rocznika 2001 pochodzący z Barcina. Od kilka lat był związany z UKS SMS Włocławek, z którego zimą został do Unii wypożyczony na pół roku. Zdążył zadebiutować jeszcze przed przerwaniem rozgrywek. Wypożyczenia Rumińskiego i Jabłkowskiego zakończą się 30 czerwca. Ten pierwszy trenuje już nawet z Olimpią. Unia – podobnie jak w przypadku Hartwicha – chciałaby, aby piłkarze zostali w klubie na następny sezon.
Zawodnicy Elany Toruń w Pro Junior System:
(kolejno: imię i nazwisko (rok urodzenia) – minuty/punkty)
1. Filip Hartwich (1999) – 1511/1511
2. Gracjan Fabiszewski (1999) – 810/810
3. Nikodem Zatorski (1999) – 635/635
4. Mateusz Rumiński (2001) – 277/277
5. Borys Skowroński (2001) – 10/10
6. Mikołaj Jabłkowski (2001) – 2/2
IV liga
W najwyższej z lig województwa kujawsko-pomorskiego klasyfikację Pro Junior System pewnie wygrał Chemik Moderator Bydgoszcz. W podstawowym składzie zespołu prowadzonego przez Piotra Gruszkę grało dwóch piłkarzy w wieku juniora – obrońca Bartosz Czyżewski (rocznik 2001), a także napastnik Paweł Michalski (rocznik 2002). Barierę tysiąca rozegranych minut przekroczyłby pewnie także Raul Chojnacki (2001), ale obrońca w minionej rundzie borykał się z kontuzjami. Już po rozpoczęciu sezonu do drużyny dołączył za to Franciszek Marzec (2002), który został wypożyczony z Lecha Poznań i w kilku meczach pokazał się z bardzo dobrej strony.
– Szczególnie cieszy fakt, że nasza młodzież pokazała dużą, sportową klasę. Wychowankowie wsparci kilkoma doświadczonymi zawodnikami znaleźli się w gronie drużyn walczących o czołowe lokaty w lidze, a sezon zakończyliśmy na najwyższym miejscu z bydgoskich drużyn. To bardzo dobry prognostyk przed sezonem 2020/2021, bo nasza młodzież może być tylko lepsza – mówi prezes klubu Dominik Malicki.
Chemikowi kroku dotrzymywał jedynie Lider Włocławek, którego szkółka także należy do najlepszych w województwie. W piłce seniorskiej włocławianie dotąd jednak nie osiągali sukcesów. Ich szczytem była gra w IV lidze, z której spadli po roku. W sezonie 2019/2020 ponownie udało się awansować do IV ligi, jednak tym razem wyniki były dużo lepsze. Lider zakończył rozgrywki na drugim miejscu, a przez krótki czas był nawet liderem tabeli. W Pro Junior System także uplasował się na drugiej lokacie, gromadząc 5899 punktów. Wszystkie zdobyli jednak piłkarze związani wcześniej z AKS SMS Łódź i sprowadzeni do Lidera. Niektórzy z nich już wrócili do Łodzi.
Pierwszą piątkę uzupełniły Włocłavia, Chełminianka i Notecianka Pakość, w których prym wiedli odpowiednio: Jędrzej Markiewicz z rocznika 2002, Szymon Gronowski z rocznika 2003 i Dominik Kowalski z rocznika 2001, czyli najstarszego rocznika liczonego do Pro Junior System w IV lidze. Był to także rocznik najliczniejszy, zwłaszcza jeśli chodzi o zawodników grających regularnie. Nieco mniej reprezentantów miał rocznik 2002, zaś zawodników z rocznika 2003, a więc wciąż zaliczanych do kategorii juniora młodszego, było mniej niż 10 i często odgrywali oni niewielkie role. Jedynym przedstawicielem rocznika 2004 był Medard Dahms z Zawiszy.
Niebiesko-czarnym daleko było do najlepszych – zajęli 11. miejsce. Można to jednak usprawiedliwiać tym, ze klub dopiero odbudowywał swoją drabinkę szkoleniową i w kolejnych latach w zespole powinni zacząć pojawiać się wychowankowie. Chyba że Zawisza skupi się przede wszystkim na awansie do wyższych lig. Jak pokazuje przykład Pomorzanina Toruń, budowa zespołu w oparciu o bardziej doświadczonych piłkarzy może okazać się dobrym sposobem na wywalczenie promocji do III ligi. Pomorzanin zwyciężył w rozgrywkach, ale w klasyfikacji Pro Junior System zajął ostatnie miejsce, jako jedyny nie zdobywając punktu.
Najwięcej minut w IV lidze (zawodnicy wliczani do PJS):
Bartosz Czyżewski (Chemik Moderator Bydgoszcz, 2001) – 1517
Sebastian Miśkowiec (Lider Włocławek, 2002) – 1360
Dominik Kowalski (Notecianka Pakość, 2001), – 1313
Dariusz Witkowski (Lider Włocławek, 2001) – 1286
Paweł Michalski (Chemik Moderator Bydgoszcz, 2002) – 1276
Kacper Dzwonkowski (Sparta Brodnica, 2001) – 1261
Szymon Kożecki (Lider Włocławek, 2001) – 1204
Kajetan Wojciechowski (Sportis Łochowo, 2001) – 1184
Mateusz Nowacki (Unia Gniewkowo, 2001) – 1160
Tabela:
1. Chemik Moderator Bydgoszcz – 6733
2. Lider Włocławek – 5899
3. Włocłavia Włocławek – 3084
4. Chełminianka Chełmno – 2670
5. Notecianka Pakość – 2626
6. Sparta Brodnica – 2522
7. Unia Gniewkowo – 2320
8. Lech Rypin – 2276
9. Cuiavia Inowrocław – 1642
10. Kujawianka Izbica Kujawska – 1460
11. Zawisza Bydgoszcz – 1420
12. Sportis Łochowo – 1184
13. Pogoń Mogilno – 1042
14. Orlęta Aleksandrów Kujawski – 806
15. Legia Chełmża – 713
16. Piast Złotniki Kujawskie – 656
17. Budowlany KS Bydgoszcz – 611
18. Pomorzanin Toruń – 0