Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy można było przeżyć wybuch w Exploseum? Muzeum zaprasza na zwiedzanie letniej trasy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dodano: 21.07.2021 | 12:05

Na zdjęciu: Jak informuje Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, latem goście muzeum mogą przejść się także trasą na zewnątrz.

Fot. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Czy robotnik mógł przeżyć potężny wybuch nitrogliceryny w dawnej niemieckiej fabryce D.A.G? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, należy odwiedzić bydgoskie Exploseum. Koniecznie należy wybrać się tam w solidnych butach.

Exploseum znajduje się na skraju Puszczy Bydgoskiej w okolicy Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Najwygodniej wybrać się samochodem. Można dojechać na dwa sposoby – ulicą Glinki, następnie Bydgoskich Przemysłowców i na końcu skręcić w ulicę E. Petersona lub drogą krajową nr 10. Wjeżdżając na teren Exploseum widoczny jest znak kierunkowy „Exploseum Fabryka DAG”.

W dawnym centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg na skraju Puszczy Bydgoskiej, można zwiedzić kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy. Podczas II wojny niewolniczo pracowało tam ok. 40 tys. przymusowych robotników, jeńców i więźniów. Wytwarzali trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim. Dwukilometrowa trasa zwiedzania to ciąg wielopoziomowych nadziemnych i podziemnych tuneli. Można ją zwiedzać przez cały rok.




Jak informuje Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, latem goście muzeum mogą przejść się także trasą na zewnątrz. – Idąc przez las zwiedzający poznają sposoby maskowania fabryki, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne oraz przeznaczenie każdego z budynków. Trasa rozpoczyna się od przejścia dachem tunelu łączącego Budynek Główny z bliźniaczym Budynkiem 1133. Są to Budynki Przygotowania Produkcji, które służyły do magazynowania substancji potrzebnych do wyprodukowania nitrogliceryny – przekazują muzealnicy.

Nitrogliceryna to niezwykle wrażliwa na wstrząsy substancja. Powstawała ona w Budynku Nitracji – do dziś zachował się jej tunel ucieczkowy. Wybiegający nim pracownik chował się w specjalnej wnęce, gdzie mógł przeżyć wybuch – ale tylko wtedy, jeśli miał silne ręce. – Jak to było możliwe, dowiecie się na miejscu od przewodnika – zachęca muzeum.

Na wycieczkę „Exploseum Alternatywnie” obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje, m.in. o dostosowaniu do sytuacji epidemicznej udzielane są pod numerem 52 585 97 41 lub 883 366 056. Bilet normalny kosztuje 22 zł, a ulgowy – 19 zł. Zwiedzający musza mieć buty odpowiednie do chodzenia po lesie. – Stanowczo odradzamy klapki i sandały – czytamy w komunikacie prasowym Muzeum Okręgowego.

Przekraczając progi kompleksu DAG, zostajemy przeniesieni do innego świata. W 1945 obiekt został mocno spustoszony przez Armię Czerwoną, jednak jest znakomicie zachowany. Ściany sprawiają wrażenie niedawno zbudowanych, a ogromne hale i liczne zakamarki wprawiają w osłupienie. Odwiedzając Bydgoszcz, Exploseum powinno być obowiązkowym punktem zwiedzania.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
2 lat temu

Exploseum powinno być bardziej promowane. Jest znacznie lepsze niż Riese.
Prawdziwa perełka !