Bydgoszcz
8C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 8 • L 7
8C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
11C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiCzy można połączyć rekuperację z klimatyzacją? Co powinniśmy wiedzieć o tym połączeniu?
rekuperacja z klimatyzacją Kraków
12.07.2020 | 08:51

Czy można połączyć rekuperację z klimatyzacją? Co powinniśmy wiedzieć o tym połączeniu?

Na zdjęciu:

Fot. mat. autora

Pewnie każdy z nas słyszał o rekuperacji oraz klimatyzacji. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oba te systemy można połączyć i uzyskuje się coś wyjątkowego. Przybliżmy sobie ten temat.

Nie mylmy tych pojęć

Wiele osób myli pojęcia klimatyzacji oraz rekuperacji. Niby coś wiemy, ale nie do końca rozumiemy czym rozwiązania te się różnią. Zarówno w jednym, jak i także w drugim przypadku do czynienia mamy z obróbką powietrza, które znajduje się w pomieszczeniach. Dzięki nim mamy niesamowity komfort termiczny, którego bardzo nam brakuje. Jednak musimy wiedzieć, że to trudniejsze pojęcie jakim jest rekuperacja pozwala nam na wymianę powietrza na świeże oraz także na odzyskanie ciepła z już ogrzanego powietrza. Zaś klimatyzacja tylko chłodzie powietrze, które znajduje się w danym pomieszczeniu.

Rekuperacja

W zasadzie to rekuperacja jest mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła. Tradycyjna grawitacyjna wentylacja opierana jest na wytwarzanym ciągu poprzez kominy. Niestety musimy się liczyć w tym przypadku z kilkoma wadami. O czym mowa? Mówimy o wychładzaniu domu oraz jednocześnie o nie usuwaniu wilgoci z mieszkania. Rekuperacja działa poprzez ruch powietrza, który wytwarzany jest rekuperatorem. Właśnie z tego urządzenia wzięła się nazwa tej usługi. To rekuperator pozwala nam na kontrolę ruchu nawiewanego powietrza rekuperatory-ask.pl oraz także powietrza usuwanego z pomieszczeń czy też odzyskiwanie ciepła z już nagrzanego, ale jednocześnie niestety brudnego powietrza.

Może się nam to wydawać na pierwszy rzut oka nieco skomplikowane, ale na pewno już odróżnimy obie usługi jakimi są rekuperacja i klimatyzacja. Jednak okazuje się, że pojęcia te mają ze sobą wiele wspólnego. Jakby tego było mało śmiało możemy oba systemy połączyć. Jak to możliwe? Na czym to polega? O tym wszystkim już zaraz się przekonamy.

Czy można połączyć rekuperację z klimatyzacją?

Każdy z ekspertów powie nam, że nie ma żadnych (nawet najmniejszych) przeciwwskazań, aby stosować jednocześnie rekuperację oraz klimatyzację. Gdy stosujemy klimatyzację klasyczną, to rekuperacja doprowadzi do bardziej równego rozkładu temperatury w danym budynku. Gdy to wszystko jest planowane, to nie można zapomnieć o tym, że zachodzi konieczność czyszczenia kanałów. Firmy, które zajmują się w Krakowie połączeniami systemów rekuperacji z klimatyzacją doskonale o tym wiedzą.

Wiele osób się jednak zastanawia jak dokonać tego połączenia. Mogłoby się to wydawać skomplikowane, ale w rzeczywistości przedsięwzięcie to nie jest zbyt trudne. Najlepiej gdy tego rodzaju zastosowanie systemów sobie zaplanujemy w momencie budowy domu. Dlaczego jest to takie ważne? Jest to takie ważne z uwagi na to, że zachodzi konieczność poprowadzenia kanałów wentylacyjnych, a przede wszystkim wentylacyjnych przewodów. Musimy wiedzieć, że muszą się one znaleźć zarówno wewnątrz naszego domu, jak i także po zewnętrznej stronie. Nie możemy także zapominać o tym, że klimatyzacja obowiązkowo musi zostać wyposażona w wywiewny kanał. Specjaliści polecają nam zastosowanie kratki wentylacyjnej. Umieszczana jest ona w korytarzu. Gdy chcemy zastosować oba systemy, a więc system klimatyzacji oraz rekuperacji, to powinniśmy wybrać klimatyzację kanałową. Dobór urządzenia jest tutaj najważniejszy.

Dla osób, które nie interesują się tego rodzaju systemami może się to wydawać skomplikowane. Jeśli zatem jesteśmy laikami, to nie zagłębiajmy się bardziej w to, tylko skupmy się na znalezieniu firmy, która zna się na rzeczy. Na całe szczęście takich firm na rynku nie brakuje. Zanim zdecydujemy się na konkretną, to sprawdźmy jakimi może się pochwalić opiniami. Zależy nam na tym, aby być zadowolonym z zainstalowania systemów. Wszystko musi nienagannie działać i spełniać swoje funkcje. Oczywiście najchętniej nie chcielibyśmy zapłacić za to milionów, ale z kosztami musimy się liczyć. Co jak co, ale usługi tego typu kosztują. Porównajmy sobie ceny. Czasami różnice za wykonanie tej samej usługi są kolosalne. Jednak pamiętajmy, aby poza ceną zwrócić także uwagę na jakość wykonania. W zasadzie to wspomniana jakość powinna mieć dla nas największe znaczenie. Chcemy, aby systemy działały przez wiele, wiele lat. Jest to inwestycja, a nie sezonowa zachcianka. Za inwestycję musimy swoje zapłacić, ale w zamian chcemy otrzymać w parze jakość.

Najlepiej trafić do firmy z polecenia. Dzięki temu będziemy wiedzieć czego możemy się spodziewać. Zwykle nic niepokojącego nie przydarza się po drodze. Co więcej czujemy się bezpieczniej. Skoro nasi znajomi czy też osoba, która poleciła nam daną firmę była zadowolona, to liczymy, że my również zadowoleni będziemy. Nie bierzemy innego scenariusza pod uwagę. Nasze poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Poświęćmy zatem czas na znalezienie sprawdzonej firmy, a nie będzie to czas wyrzucony w błoto. Będzie to procentowało w przyszłości i do wykonanej pracy nie będzie się wręcz do niczego przyczepić. Wszystko będzie idealnie działało.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści