Czy na „Saharze” powstaną bloki? „To byłaby bardzo trudna inwestycja”
Dodano: 18.02.2024 | 14:08Na zdjęciu: Sahara to miejsce dobrze znane mieszkańcom Bartodziejów.
Fot. Kinga Ściesińska
Podczas ostatniej sesji radni dyskutowali na temat planów budowy osiedla mieszkaniowego na „Saharze” na Bartodziejach. – To byłaby bardzo trudna inwestycja – uspokajał radny Jakub Mikołajczak.
,,Sahara” zlokalizowana jest przy Lesie Gdańskim, za lokomotywownią PKP Cargo. Jest to miejsce ważne dla mieszkańców Bartodziejów. Dawniej było wykorzystywane jako wyrobisko, ale aktualnie teren jest zalesiony, a mieszkańcy traktują ,,Saharę” jako miejsce wypoczynku, w którym spacerują i spędzają czas wolny.
Część Sahary stanowi działka, która jest własnością prywatną, a właściciel planuje tam budowę osiedla złożonego z 14 budynków mieszkalnych. W styczniu Urząd Miasta wydał decyzję środowiskową, która stanowi obowiązkowy element procesu uzyskiwania pozwoleń administracyjnych na realizację np. budynków mieszkalnych. Jest ona pierwszym etapem procesu, poprzedzając choćby takie decyzje administracyjne jak decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu czy decyzja o pozwoleniu na budowę.
Temat „Sahary” poruszono podczas środowej nadzwyczajnej sesji rady miasta. Dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Grzegorz Boroń wyjaśnił, co musiałby zrobić inwestor realizując decyzję środowiskową.
– Na etapie budowy należy chronić podłoże i ziemię w czasie budowy. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy oraz maszyn. Konieczne jest prowadzenie robót z zachowaniem wszystkich standardów środowiskowych – wymieniał dyrektor Grzegorz Boroń.
W decyzji administracyjnej ratusz stwierdził konieczność ochrony mrowiska mrówki rudnicy oraz zabezpieczenie drzew i krzewów. Wymagana jest także lokalizacja inwestycji poza obszarami Chronionego Krajobrazu Północnego Pasa Rekreacyjnego Miasta Bydgoszczy. Ponadto, w swoim stanowisku Wydział Gospodarki Komunalnej przedstawił swoje wymogi dotyczące m.in. zabezpieczenia skarpy i zieleni oraz zakazu wjazdu od strony lasu.
Głos zabrał także radny Koalicji Obywatelskiej z osiedla Bartodzieje Jakub Mikołajczak. – Wyjazd z tego miejsca jest tak naprawdę możliwy tylko przez przejazd kolejowy na ul. Sygnałowej. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś wykupił mieszkanie za pół miliona bądź milion złotych, a następnie był uzależniony od często uczęszczanej drogi kolejowej, pasażerskiej, towarowej, regionalnej i krajowej. Obok są również tory PKP. Pytanie, czy ktoś będzie chciał tam mieszkać i nie móc wyjechać z tego terenu, nie mając auta terenowego. Drugi aspekt to warunki techniczne, czyli odprowadzanie ścieków czy kanalizacji. To wymaga poczynienia tam bardzo dużych instalacji – wyliczał radny, wspominając o trudnościach, jakie napotka deweloper, chcąc realizować tam inwestycję.
– Decyzja środowiskowa jest zaledwie pierwszym krokiem dłuższego procesu. Natomiast mieszkańcy mają prawo protestować przeciwko kolejnemu procesowi ,,betonowania” kolejnej przestrzeni miejskiej, która nie sprzyja zmianom klimatycznym, którym powinniśmy przeciwdziałać – odpowiadała radna PiS Grażyna Szabelska.
Mikołajczak uspokajał jednak, że deweloper będzie budować tam, gdzie będzie to opłacalne, a na „Saharze” koszty inwestycji będą bardzo duże. – Nie przypuszczam, aby deweloper – mając możliwość tańszej budowy w innych miejscach – próbował na tym terenie. To byłaby bardzo trudna inwestycja.
Do powstania osiedla droga jest więc daleka. Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej, budynki wielorodzinne na „Saharze” mają mieć osiem kondygnacji naziemnych, lecz ich wysokość nie przekroczy 45 metrów. Inwestor chce tu wybudować aż 1700 mieszkań.
- Policjanci wynieśli dwóch mężczyzn z płonącego budynku. Pomagali im mieszkańcy kamienicy - 11 grudnia 2024
- Wigilia pod Gołym Niebem w Starym Fordonie już w ten weekend. To już 10. edycja wydarzenia! - 11 grudnia 2024
- Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy w Fordonie już w ten weekend. Politechnika Bydgoska zaprasza! - 10 grudnia 2024