Bydgoszcz
17C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 17 • L 16
9C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCzy na Starym Rynku będzie zieleń? Ratusz ogłasza konkurs
29.08.2018 | 13:01

Czy na Starym Rynku będzie zieleń? Ratusz ogłasza konkurs

Na zdjęciu: Remont płyty Starego Rynku rozpoczął się z początkiem wakacji.

Fot. ST

W najbliższych dniach ratusz ogłosi konkurs dla studentów i absolwentów szkół wyższych na projekt małej architektury i zieleni na płycie Starego Rynku. 

Trwający od końca czerwca remont najważniejszego miejskiego placu budzi spore emocje wśród bydgoszczan. Jedną z największych kontrowersji jest brak zieleni na prezentowanych przez ratusz wizualizacjach projektu autorstwa pracowni GM Architekci. Często pojawiającym się argumentem w dyskusjach w mediach społecznościowych jest opinia, rynek w prezentowanej formie będzie szarą, nudną płytą. Podobnego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy wiosną wyrażali swój sprzeciw wobec planom przebudowy. Prezentacja projektu bez uwzględnienia elementów zielonych (nawet nie odpowiadającym ich ostatecznemu ulokowaniu) jest uznawana w kręgach społecznych związanych z forum Skyscrapercity.com za poważny błąd ratusza.


CZYTAJ WIĘCEJ: Co zmieni się na Starym Rynku po zakończeniu przebudowy?


Miasto od dłuższego czasu zapowiadało, że zareaguje na krytykę mieszkańców odnośnie braku zieleni. Pierwszym pomysłem jest ogłoszenie konkursu na projekt małej architektury i zazielenienia placu. Konkurs będzie skierowany dla studentów i absolwentów szkół wyższych. – Chodzi zarówno o ławki, kwietniki, projekty szyldów ulic czy też wskazanie lokalizacji drzew, które wpisywałyby się w obecny projekt przebudowy płyty – przekazuje biuro prasowe urzędu miasta.

Rywalizacja ma rozpocząć się w terminie do 20 września i potrwa do końca października. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody. Pieczę nad konkursem ma sprawować Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta. To właśnie rada ma wypracować ostateczną wizję wyposażenia Rynku w elementy małej architektury i zieleni.

Wciąż trwa też dyskusja nad organizacją ruchu na Starym Rynku. Ratusz zapowiadał, że weźmie pod uwagę koncepcję, przedstawioną przez Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych przy wsparciu przedsiębiorców ze Starówki oraz innych organizacji pozarządowych. Według naszych informacji ZDMiKP planuje jednak udostępnić dla ruchu ulice Magdzińskiego. Wyremontowany kilka lat temu trakt cieszy się sporą popularnością ze względu na funkcjonowanie lokali gastronomicznych – niektórzy nazywają ją „bydgoskim woonerfem”. Plany drogowców są sprzeczne z koncepcją przedstawioną przez rzecznika pieszych. Według niej Magdzińskiego powinna być deptakiem, a wloty od strony Podwala i Starego Rynku powinny posiadać fizycznie wygrodzenia uniemożliwiające przejazd pojazdów.


Powiązane treści