Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy w Osielsku odbędzie się debata o smogu i ochronie powietrza?

Dodano: 19.02.2020 | 14:30

Na zdjęciu: Urząd gminy Osielsko.

Fot. Stanisław Gazda

Radny klubu „Sąsiedzi” Andrzej Matusewicz zaproponował władzom gminy Osielsko zorganizowanie panelu informacyjnego-dyskusyjnego, poświęconego wdrożeniu kujawsko-pomorskiej uchwały antysmogowej. W odpowiedzi na interpelację radnego wójt Wojciech Sypniewski zaznaczył, że gmina informowała o uchwale, a debata nie jest jego zdaniem najskuteczniejszym narzędziem do przekonywania mieszkańców.

Pomysł Matusewicza został złożony w formie interpelacji 28 stycznia. Radny zaznaczył, że sejmik województwa kujawsko-pomorskiego podjął w zeszłym roku tzw. uchwałę antysmogową, wprowadzająca ograniczenia i zakazy dotyczące palenia w piecach. I dodał, że regulacje uchwały nakładają konieczność wymiany niektórych pieców do końca 2023 roku.

Czy w Osielsku odbędzie się debata o smogu i ochronie powietrza?

Zobacz również:

Polityka a czyste powietrze, czyli o decyzji rady gminy Osielsko

W imieniu klubu radnych Sąsiedzi proponuję współorganizację panelu informacyjno-dyskusyjnego na temat przygotowań do wdrożenia uchwały antysmogowej w gminie Osielsko – napisał Matusewicz. Według jego pomysłu, w panelu mieliby wziąć udział wójt, merytoryczni pracownicy urzędu gminy, radni, sołtysi, członkowie stowarzyszenia Sąsiedzi oraz zaproszonych ekspertów. Wśród nich wymienił on Kamilę Gawrońską z Bydgoskiego Alarmu Smogowego czy przedstawiciela Polskiego Alarmu Smogowego.

Wśród tematów, które miałyby pojawić się podczas panelu miały znaleźć się m.in. kwestie związane z przygotowaniem gminy do wprowadzenia uchwały oraz pomysły działań popularyzujących walkę ze smogiem (według Matusewicza miałby je przedstawić członek „Sąsiadów”).

W odpowiedzi na interpelację wójt Wojciech Sypniewski zaznaczył, że treść uchwały została podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej gminy, a informacja o tym została wysłana za pośrednictwem SMS do użytkowników aplikacji BLISKO.

Gmina Osielsko prowadzi intensywne działania mające na celu rozpropagowanie informacji dotyczących dofinansowania wymiany pieców, zarówno w ramach dofinansowania z budżetu gminy, jak i w ramach Programu Rządowego Czyste Powietrze, wszelkimi dostępnymi kanałami. W chwili obecnej chcemy skupić się na konkretnych ukierunkowanych działaniach w postaci bezpośredniego dotarcia do mieszkańców – poinformował Sypniewski. Przypominał też, że w obszarach objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego wyklucza się stosowanie pieców na paliwa stałe. – Problem w naszej gminie dotyczy jedynie obszarów starej zabudowy – zauważył wójt.

Sypniewski nie uważa jednak, że zaproponowana forma panelu informacyjno – dyskusyjnego jest dobrym pomysłem. – Nie jestem przekonany, czy zorganizowanie proponowanej przez Pana debaty jest najlepszym obecnie sposobem dotarcia do osób, które winny wymienić stare piece – odpowiedział. Według wójta, na podstawie ostatnich doświadczeń daje się zauważyć, że najbardziej skuteczną metodą jest bezpośredni kontakt urzędnika z mieszkańcem. Zdaniem Sypniewskiego, osielszczanie najbardziej obawiają się biurokratycznych procedur.

Nie sądzę, aby debata te obawy rozwiała. Jestem otwarty na wszelkie propozycje działań w przedmiocie likwidacji źródeł niskiej emisji, jednakże nie uważam, aby zaproponowana forma panelu informacyjno – dyskusyjnego była w tym momencie najskuteczniejszym narzędziem – zakończył wójt.