Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czysta Puszcza Bydgoska. Dbają o Ziemię nie tylko od święta

Dodano: 28.04.2021 | 20:06

Na zdjęciu: Działacze stowarzyszenia Czysta Puszcza Bydgoska dbają o porządek w bydgoskich lasach oraz parkach. I zachęcają innych do tego samego.

Fot. nadesłane

W ciągu kilku lat Czysta Puszcza Bydgoska przeistoczyła się z kameralnej inicjatywy w jedną z największych takich akcji w Polsce. Chętnych do sprzątania nie brakuje, dlatego wydarzenie bije kolejne rekordy frekwencji i obejmuje swoim zasięgiem coraz większe terytorium.

Gdy w 2012 roku odbywała się pierwsza edycja akcji, zebraliśmy się wtedy w pięć osób z okazji Dnia Ziemi – wspomina Marcin Rybacki, inicjator akcji, gdy pytamy go o początki. W kolejnych edycjach liczba uczestników rosła – najpierw do kilkudziesięciu, a następnie do kilkuset osób. To właśnie Czysta Puszcza Bydgoska inspirowała innych do podjęcia podobnych działań. Dziś to największa akcja ekologiczna w regionie i jedna z największych w Polsce. W biciu kolejnych rekordów liczby uczestników nie przeszkodziła nawet epidemia. Przed rokiem wszystko odbyło się w trybie bezobsługowym: każdy mógł wziąć worek i posprzątać. Zgłosiło się ponad dwa tysiące osób.

Mimo stale rosnącej liczby zaangażowanych wolontariuszy Czysta Puszcza Bydgoska nadal pozostaje akcją rodzinną. Do grona głównych organizatorów oprócz Marcina Rybackiego należą bowiem jego żona Monika i córka Paulina. W zeszłym roku do zespołu dołączyli też Iwona Kwiatkowska, Joanna Czerska-Thomas i Łukasz Wolnik. – Mieszkamy blisko Puszczy Bydgoskiej, dużo w niej biegamy i jeździmy na rowerze. Widząc, że jest sporo śmieci, postanowiliśmy, że oprócz korzystania z lasu, zrobimy też coś więcej i posprzątamy – wyjaśnia Rybacki. Przez dziewięć lat w ramach akcji organizowanych przez stowarzyszenie 4 tysiące osób zebrało ponad 14 ton śmieci.

W minionym tygodniu liczby te ponownie się zwiększyły, bo z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi sprzątanie odbyło się po raz kolejny. Dzięki porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu po raz pierwszy w swojej historii akcja objęła zasięgiem całą Puszczę Bydgoską. Wolontariusze sprzątali na terenie pięciu nadleśnictw: Cierpiszewo, Gniewkowo, Bydgoszcz, Solec Kujawski i Żołędowo.

 




– Wspiera nas naprawdę wiele osób – przyznaje Rybacki. W akcję angażują się m.in. Miasto Bydgoszcz, Czysta Bydgoszcz, RDLP w Toruniu, Nadleśnictwo Bydgoszcz, ProNatura, Fundacja Zielone Jutro, Muzeum Kanału Bydgoskiego, bydgoscy radni, rady osiedli, szkoły i przedszkola, straż miejska, harcerze oraz wiele lokalnych firm i osób prywatnych. Szczególne wsparcie zapewniają wolontariusze z III i IX LO  w Bydgoszczy.

Tegoroczną nowością było też sprzątanie pod hasłem „Poznaj bydgoskie parki – Czyste płuca miasta”. – Wspólnie z Czystą Bydgoszczą podjęliśmy taką inicjatywę, zaczynając od parku na Wzgórzu Wolności oraz Parku nad Kanałem Bydgoskim i myślę, że będziemy dalej kontynuować tę akcję – zapowiada Monika Rybacka.

Ważnym elementem wydarzenia jest też budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej przeprowadziło zajęcia z uczniami na temat bioróżnorodności oraz odnawialnych źródeł energii – Oprócz tego, że dzięki takim akcjom nasze otoczenie jest czystsze, to możemy edukować najmłodszych, aby w przyszłości oni także sprzątali po sobie i dbali o lasy – wyjaśnia Paulina Rybacka. Przed rokiem w gronie ponad 2300 osób biorących udział było ponad 1000 dzieci.

Dzień Ziemi z Czystą Puszczą Bydgoską był pierwszą z trzech tegorocznych akcji zorganizowanych przez stowarzyszenie. 1 sierpnia odbędzie się Eko Plener. Wydarzenie będzie podzielone na trzy bloki. W ramach Eko Życia zaplanowano m.in. sprzątanie Wyspy Młyńskiej oraz nabrzeży i dna Brdy, a także piknik dla dzieci i ekologiczne jedzenie z foodtrucków. W ramach Eko Sportu przeprowadzone zostaną np. biegi dla dzieci, joga na trawie, spływy kajakowe, zawody rowerowe i oczywiście zawody na największą ilość zebranych śmieci. Eko Sztukę tworzyć będą za to chociażby wystawa rzeźb z recyklingu i obrazy z nakrętek. Atrakcje zaplanowano również m.in. w Młynach Rothera i Muzeum Kanału Bydgoskiego.

W drugiej połowie września (18-20.09) odbędzie się już kolejne Sprzątanie świata z Czystą Puszczą Bydgoską – wolontariusze pojawią się nie tylko w Puszczy, ale także w Myślęcinku, na Górkach Fordońskich i nad Kanałem Bydgoskim. Do tego – oczywiście w lesie – odbędzie się autorski bieg TrashRun. Szczegóły już wkrótce.

A co można robić na co dzień, aby dbać o naszą planetę? – Przede wszystkim nie zostawiać po sobie śmieci – mówi z uśmiechem Marcin Rybacki. – Idąc na spacer, #weźworek (hasło Czystej Puszczy Bydgoskiej – dod.ST). Zbierz do niego kilka śmieci i wyrzuć – zachęca pani Monika.

Więcej informacji o akcjach organizowanych przez Czystą Puszczę Bydgoską na stronie na Facebooku TUTAJ. Zapraszamy też na stronę „Weźworek


Organizatorzy: Stowarzyszenie Czysta Puszcza Bydgoska (Marcin, Monika i Paulina Rybaccy)

Współorganizatorzy: Helgesen Sp. z o.o., Inspiration Studio- Iwona Kwiatkowska, Joanna Czerska-Thomas, Łukasz Wolnik

Patronat honorowy: Prezydent Bydgoszczy

Partnerzy: Miasto Bydgoszcz, Czysta Bydgoszcz, RDLP w Toruniu, ProNatura, Nadleśnictwa: Bydgoszcz, Żołędowo, Solec Kujawski, Gniewkowo, Cierpiszewo, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Fundacja Zielone Jutro, Veldeo, Metalfan, Straż Miejska w Bydgoszczy, Hufiec ZHP Bydgoszcz, IX LO, III LO, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Centrum Integracji Społecznej, RO Wilczak-Jary, RO Wzgórze Wolności, RO Okole, Daniel Andrykowski.

Sebastian Torzewski